Nasi Partnerzy:

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Dębnica

1 2 7 15 3 4 5 6 8 9 10 11 12 13 14 16 17 19

    W dniu 18 grudnia 2013 r. w naszej szkolnej bibliotece koncert zorganizowali wspaniali artyści pracujący w Samorządzie Uczniowskim: Sebastian Pawelec, Szymon Muszyński, Dawid Krzyżaniak. Gościnnie wystąpiła uczennica klasy trzeciej, skrzypaczka Malwina Wieczorek. Uczniowie słuchając i śpiewając kolędy pokazali, że poprzez swój talent i zaangażowanie mogą sprawiać radość innym. Z wielką mocą zaśpiewano kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Gromkimi brawami nagradzano wszystkich szkolnych instrumentalistów. Malwina wielu uczniów przekonała, że skrzypce są wspaniałym instrumentem. 

    Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów w polskich domach. Zwyczaj kolędowania związany jest ze Świętami Bożego Narodzenia, a te z kolei są obchodami wydarzeń dotyczących przyjścia Syna Bożego – Jezusa Chrystusa. Sam termin „kolędowanie” wywodzi się od łacińskiego słowa „calendae”, którym Rzymianie nazywali pierwszy dzień miesiąca i pierwszy dzień roku, kiedy to składali sobie życzenia i podarunki. Najstarsze polskie kolędy pochodzą z XV i XVI wieku i są to często parafrazy tekstów łacińskich. Złotym wiekiem polskiej kolędy był okres baroku, to wtedy właśnie ukształtowały się kolędy w formach znanych współcześnie.

    Śpiewanie kolęd i pastorałek rozpoczynano od wieczerzy wigilijnej i trwało aż do Święta Matki Bożej Gromnicznej. Przy czym kolędy – to te które mają charakter sakralny, niosą treść teologiczną, a pastorałki to utwory ludowe mieszczące się między ewangelią a apokryfem. Śpiewanie kolęd w rodzinnej atmosferze było wynikiem potrzeby bycia razem. Kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem dobrem i miłością. Tym wszystkim czego nam na co dzień brakuje. Zarówno słowa, jak i melodie kolęd dostarczają śpiewającym pozytywnych emocji, nastrajają optymistycznie.

    Niestety dzisiaj bardzo rzadko pamięta się o tej tradycji, wspólne śpiewy wyparły współczesne technologie (Internet), które odizolowały ludzi. Zwyczaj wspólnego rodzinnego kolędowania zanika. Dobrze, że znajdują się ludzie, którzy organizują koncerty kolęd dające niezapomniane przeżycia.

    Zapraszamy na kolejny koncert w dniu 19 grudnia.

D. Warzecha

koncert01.jpg koncert02.jpg koncert03.jpg koncert04.jpg koncert05.jpg koncert06.jpg koncert07.jpg koncert08.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://owocewszkole.org/

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków

Zespół Szkół w Dębnicy
ul. Ostrowska 140
63-421 Przygodzice
Kontakt ze szkołą:
Telefon: (62) 735-00-36
e-mail: szkoladebnica@interia.pl

fb
mapy
Projekt i wykonanie: Phetrak Internet Technologies