Archiwum
Rok Szkolny 2009/2010
___________________

Rozpoczęcie roku szkolnego

Nowy rok szkolny czas zacząć!

    Dzisiaj, 1 września uroczystą mszą świętą zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2009/2010.     Po mszy św. uczniowie wraz z wychowawcami przeszli do szkoły. Na sali gimnastycznej pan Dariusz Spychalski powitał wszystkich zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów.
    Tym razem rozpoczęcie nowego roku szkolnego miało wyjątkowy charakter. Centrum uroczystości były obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Do tego wydarzenia nawiązał już wcześniej, podczas uroczystej Mszy św., ks. Proboszcz Eugeniusz Krawczyk. Podkreślił też istotę pamiętania o tym zdarzeniu Dyrektor szkoły, p. Dariusz Spychalski.
    Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem. Nie zawsze jednak tak było. Nie możemy zapomnieć, co wydarzyło się 1 września 1939 r. Był taki wrzesień! Tymi słowami rozpoczął część artystyczną konferansjer Dawid Mydlak.

    Program artystyczny pt. „Po to zginęli oni, abyśmy my mogli żyć" przygotowany przez młodzież szkolną pod kierunkiem p. Doroty Szmaj w szczególny sposób przywołał okrucieństwo tamtych dni. Walorem występu była doskonała gra występujących mająca miejsce w odpowiednio stworzonej do tego scenografii. Oprawa muzyczna i prezentacja multimedialna podkreśliły tragizm wojny.
    Warto podkreślić, iż Gościem Honorowym uroczystości, Bohaterem minionych dni, był Człowiek niezwykły - p. Adam Harych. Jego poświęcenie i heroizm spowodowały, że bronił wolności, by nie oddać Ojczyzny i siebie w żadną - ani fizyczną, ani psychiczną, ani duchową niewolę.
    Po występie prowadzący dodał, iż dzisiaj - 1 września - szczególnie pamiętamy o tak wysokiej, krwawej cenie, jaką, od pierwszych dni września 1939 roku, zapłacili za niepodległość naszego regionu mieszkańcy Dębnicy.
    „Po to Wy zginęliście, abyśmy my mogli żyć" - te słowa skierowano do poległych. Tym uroczystym spotkaniem, tymi słowami i symbolicznymi kwiatami podziękowano również Zmarłym Bohaterom. Oddano należny Im hołd - przedstawiciele społeczności szkolnej udali się pod tablicę pamiątkową, by złożyć wiązankę biało-czerwonych kwiatów.
    „Dziękujemy za łzy wzruszenia" - tak wypowiadali się widzowie po uroczystości.


    ______________________________________

Ślubowanie klasa I
    ______________________________________

Nasz Papież

    16 października w Zespole Szkół w Dębnicy obchodzono XXXI rocznicę wyboru Karola Wojtyłę na Papieża Jana Pawła II. Z tej okazji w kościele pw. M.B. Częstochowskiej w Dębnicy, uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum przygotowali okolicznościowy program pod kierunkiem p. Krystyny Buszy. Po wysłuchaniu i obejrzeniu programu wszyscy wspólnie odmówili dziesiątkę różańca w intencji szybkiej beatyfikacji Papieża oraz odśpiewali pieśń „Barkę”. Ksiądz Eugeniusz Krawczyk wygłosił do wszystkich uczniów i nauczycieli krótkie wspomnienie związane z osobą Papieża Jana Pawła II. Po uroczystości w kościele wszyscy przeszli na plac przed kościołem i zapalili znicze.
    ______________________________________

Dzień Misia


    ______________________________________

Nie palę, apel dla klas 1-3 Szkoły Podstawowej


    ______________________________________

11 listopada

Gminna uroczystość w Dębnicy

    11 listopada, tym razem gminne obchody Święta Niepodległości miały miejsce w Zespole Szkół w Dębnicy. Organizatorem Święta byli wójt Przemysław Kaźmierczak, przewodniczący Rady Gminy Wacław Kieremkampt oraz dyrektor dębnickiej szkoły. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona przez księdza, w kościele p.w. M.B. Częstochowskiej w Dębnicy, proboszcza tutejszej parafii – ks. Eugeniusza Krawczyka, który w swojej homilii nawiązał do wydarzeń istotnych w życiu naszego narodu, tych dawnych i aktualnych również. Po Mszy św., w towarzystwie orkiestry i pocztów sztandarowych, zaproszeni Goście wraz z mieszkańcami Dębnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Wojny, by złożyć kwiaty tym, którzy wnieśli swój wkład w wyzwolenie Małej Ojczyzny. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. To tu istotę tegoż Święta podkreślił dyrektor szkoły Dariusz Spychalski. Część artystyczna pt. „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą" przygotowana przez młodzież szkolną pod kierunkiem Doroty Szmaj, przy współpracy innych nauczycieli, w szczególny sposób przywołała tamte dni. Walorem występu była doskonała gra młodych artystów mająca miejsce w odpowiednio stworzonej do tego scenografii. Oprawa muzyczna, kostiumy aktorów i wyjątkowe rekwizyty wykorzystane przez nich podczas występu podkreśliły tragizm owych 123 lat niewoli, a widzom pozwoliły autentycznie uczestniczyć w wydarzeniach z tamtych dni. Warto podkreślić, iż wśród Gości uroczystości znaleźli się: wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Krzysztof Rasiak, radni powiatowi, radni Gminy Przygodzice, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, sołtysi, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Poznaniu, LZS, KGW i OSP.


    ______________________________________

Niezwykłe spotkanie z reniferem

    "Sanie gnały jak wicher. Dzień był jasny, mroźny. Śnieg migotał, jakby kto nań iskry sypał. Wpadli na szeroką drogę, w ciemny bór, który stał głuchy, sędziwy i cichy, jakby spał pod obfitą okiścią. Drzewa, migotając w oczach, zdawały się uciekać gdzieś w tył za sanie, a oni lecieli coraz prędzej i prędzej, jak gdyby rumaki skrzydła miały..." H.SIENKIEWICZ

    Cytat ten doskonale odzwierciedla wydarzenie, jakie mieli okazję przeżyć wybrani uczniowie (i nie tylko...) z Zespołu Szkół w Dębnicy. A wszystko zaczęło się niby zwyczajnie...

    Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, 21 grudnia, uczniowie klasy VI wraz z rodzicami i wychowawczynią - p. Justyną Kaczmarek zorganizowali klasową Wigilię, na którą przybyło liczne grono uczestników. Nie zabrakło rodziców, dyrektora szkoły p. D. Spychalskiego. Byli też inni zaproszeni goście.

    Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia wprowadzającego w świąteczny nastrój. Poprzez rozbrzmiewający śpiew kolęd można było poczuć prawdziwie bożonarodzeniową atmosferę. Życzenia i dzielenie się opłatkiem podkreśliły ważność chwili. Pięknie udekorowane i zastawione pysznymi kanapkami oraz różnymi słodkościami stoły to zasługa rodziców, którym należy się za to ogromne podziękowanie.
Potem w klasie zjawił się Święty Mikołaj wraz ze swoim pomocnikiem, który rozdał dzieciom prezenty. Radość świąteczna zagościła w sercach obdarowanych. A to był dopiero początek zabawy.
    Dodatkową atrakcją mikołajkowo - gwiazdkową był RENIFER I SANIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. To była wielka niespodzianka dla dzieci! Tego dnia pogoda wręcz zachęcała do wyprawy w nieznane, a o przejażdżce po malowniczej Dębnicy uczniowie tej klasy nawet nie marzyli. Nic więc dziwnego, że na widok magicznych sań zaprzężonych w renifera w ich oczach pojawił się błysk. Zabawa była wyśmienita! Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, szalona przejażdżka po zaśnieżonej Dębnicy, przy mile dźwięczących dzwoneczkach uczepionych do sań i wspaniałych, świątecznych piosenkach, była superfrajdą.
    Pomysł zaproszenia do szkoły Świętego Mikołaja na saniach ciągniętych przez renifera to inicjatywa rodzica - p. Aliny Kowalskiej, której bardzo dziękujemy za moc wrażeń oraz zasponsorowanie tej zabawy.
    Dzień ten na długo zostanie w pamięci dzieci i dorosłych. Rzeczywiście było to niezwykłe spotkanie!


    ______________________________________

Walentynki w naszej szkole

    W tym roku na Walentynki uczniowie, pod kierunkiem pani Beaty Maroszek, zaprezentowali przedstawienie pt. „Romeo i Julia”. Uczniowie wcielili się w role bohaterów tragedii Szekspira i w sposób satyryczny przedstawili miłość Romea i Julii.
    ______________________________________

Dzień Kobiet w naszej szkole

    Dzień 8 marca to kobiece święto.
    Są uprzejmości, toasty, prezenty.
    Każdy kwiat wręcza z twarzą uśmiechniętą,
    Choć zwykle bywa zły i nadęty.
    Schodzą się goście, składają życzenia.
    Solenizantka także uśmiechnięta.
    Lecz chcę zapytać, tak dla przypomnienia,
    Czy o kobietach ktoś zwykle pamięta?
    Że ostatnie spać idą, a pierwsze się budzą,
    ze wciąż pracują od świta do zmroku,
    że nieustannie dla swoich się trudzą,
    a zauważane są raz w roku.

    ______________________________________

Dzień Zdrowej Żywności w Zespole Szkół w Dębnicy

    W bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkół w Dębnicy podjęte zostały działania mające na celu troskę o zdrowie wychowanków. Właściwe odżywianie dzieci i młodzieży jest bardzo ważne, ma ogromny wpływ na stan zdrowia organizmu, samopoczucie oraz chęć do nauki i pracy. Dlatego niezwykle istotna w tym zakresie jest wiedza na temat prawidłowej diety oraz umiejętności jej zaprojektowania, co zostało uwzględnione w projektach („Trzymaj formę", „Matematyka i zdrowie", „Bądźmy zdrowi - wiemy, więc działamy" oraz „Chemia na talerzu") realizowanych w szkole w Dębnicy.
    11 marca młodzież wraz z nauczycielką matematyki - p. Justyną Kaczmarek oraz opiekunem sklepiku szkolnego - p. Pawłem Błaszczykiem zorganizowała Dzień Zdrowej Żywności. W tym dniu w dębnickiej szkole wszyscy starali się jeść tylko zdrowe i wartościowe pokarmy. W sklepiku szkolnym powiększono asortyment o zdrowe produkty tj. owoce i jogurty. Uczniowie klasy I gimnazjum przygotowali wcześniej zaproszenia, plakaty, transparenty i gazetki promujące zdrowe żywienie oraz przeprowadzili w szkole ankietę i jej szczegółową analizę dotyczącą zdrowego odżywiania. Z analizy ankiet wynikało, że dzieci spożywają dużo słodyczy, chipsów i fast-foodów. W związku z tym w szkole podjęto działania, aby zachęcić uczniów do zdrowego odżywiania, a także do regularnej oceny własnego rozwoju m. in. promocję zdrowego stylu życia, konstruowanie piramid zdrowia oraz układanie jadłospisów z uwzględnieniem własnego zapotrzebowania kalorycznego. W realizacji tych zadań pomagała szkolna pielęgniarka, która przeprowadziła zajęcia warsztatowe dotyczące zdrowego odżywiania. Dzień Zdrowej Żywności przyniósł ogromną satysfakcję organizatorom i wiele radości pozostałym uczniom.
    ______________________________________

Akcja Oddawania Krwi

    W sobotę 17 kwietnia w Zespole Szkół w Dębnicy zorganizowano akcję oddawania krwi. Do akcji włączyło się 21 osób. Zebrano prawie 10 litórw krwi. Opiekę medyczną sprawowała dr Ludmiła Sobolowska.
    Równolegle z akcją oddawania krwi odbył się konklurs plastyczny pod hasłem: "Oddając krew ratujesz życie". W konkursie tym uczstniczyli uczniowie naszych szkół podstawowej oraz gimnazjum pod kierunkiem Jolanty Kidziak oraz Mileny Janiak. Uczestnicy konklursu otrzymali upominki, a zwycięzcy nagrody, które wręczyli wójt Gminy Przygodzice Przemysław Kaźmierczak oraz prezes Stowarzyszenia DHDK Południowej Wielkopolski Krzysztof Portasiak. W konkursie pierwsze miejsce w kategorii szkoły podstawowej zajął Adam Bladziak, a w gimnazjum Magdalena Mądra. Prace uczniów ozdobią siedzibę Stowarzyszenia.
    ______________________________________

Sadzenie drzew w Antoninie

    Uczniowie klasy I na lekcjach chemii realizowali projekt „Wiedzieć i chcieć to działać”. Celem tego projektu było wykazanie się wiedzą i umiejętnościami w rozwiązywaniu zadań, poleceń o tematyce ekologicznej. Uczniowie mieli za zadanie wykazać się umiejętnościami zaprezentowania materiałów w klasie, argumentowanie i obrona własnego stanowiska w sprawie ochrony oraz właściwego kształtowania elementów środowiska naturalnego.
    Uczniowie redagowali list do człowieka w imieniu drzewa (może być innej rośliny) lub zwierzęcia, które czuje się zagrożone ze strony ludzi; wykonywali plakat prezentujący zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz rysunek drzewa przedstawiający jego funkcje w środowisku naturalnym. Ostatnim etapem projektu była wycieczka do Nadleśnictwa w Antoninie, gdzie uczniowie na znak przyjaźni z lasem sadzili drzewa. W przedsięwzięciu tym uczestniczyli uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz I gimnazjum pod kierunkiem Mileny Janiak oraz Jolanty Kidziak.


    ______________________________________

Wycieczka do Zawoi

    W dniach 21 – 23 czerwca byliśmy na wycieczce w górach w miejscowości Zawoja.

W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Państwowe muzeum Auschwitz – Birkenau.
W drugim dniu zwiedzaliśmy:
- wiatrak prądotwórczy – mała elektrownia wiatrowa,
- ośrodek edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego. Ośrodek zawierał wystawę prezentującą zagadnienia związane z przyrodą Babiej Góry, kulturą lokalnej społeczności i ekologią. Wystawa prezentowała w efektowny sposób świat roślin i zwierząt Babiej Góry. Przed budynkiem ośrodka zorganizowany jest Ogród Roślin Babiogórskich, który pokazuje roślinność w układzie zbiorowisk wysypujących na Babiej Górze
- Skansen PTTK im. J. Żaka w Zawoi Markowej, który prezentuje tradycyjne budownictwo babiogórców. Tworzą go kapliczka, kuźnia i trzy budynki z 1910 roku, 1900 oraz 1802 – 1805.

    W trzecim dniu udało się pójść w góry. Przewodnik zaprowadził nas na halę do bacy, u którego mogliśmy kupić przepyszne oscypki.

    Ponadto robiliśmy zabawki ze świeżego siana (eko-zabawki), malowaliśmy na szkle, śpiewaliśmy, bawiliśmy się w towarzystwie górali, którzy w zabawny sposób przybliżyli nam babiogórskie legendy.

    Było super :-))))))


    ______________________________________

Spotkania z Olimpijczykami

    W ostatnich dniach roku szkolnego dzieci i młodzież naszej szkoły spotkali się z wyjątkowymi gośćmi. Byli nimi: Wojciech Pawlak – reprezentant naszego kraju na Olimpiadzie w Seulu i Barcelonie, który wielokrotnie startował na Mistrzostwach Świata i Europy oraz Bartłomiej Jaszka – piłkarz ręczny urodzony w Ostrowie Wielkopolskim.
    Pierwszy z Olimpijczyków przybył na Festyn Rodzinny zorganizowany 13 czerwca przez Radę Rodziców i dyrektora Dariusza Spychalskiego wraz z kadrą nauczycielską. Ze względu na życzenie Gościa udzielił on wywiadu grupie uczniów. Spotkanie zostało nagrane i w sprzyjających okolicznościach obejrzą je także inni uczniowie szkoły.
    Bartłomiej Jaszka natomiast zagościł w murach naszej szkoły 23 czerwca uczniowie wszystkich klas obecnych na spotkaniu mieli okazję zadać Olimpijczykowi nurtujące ich pytania. Podczas wypowiedzi gościa można było wielokrotnie zdać sobie sprawę z tego, iż sukces jest efektem długich, żmudnych ćwiczeń, wymagających wielkich poświęceń. Szczególnie miłym akcentem tego spotkania było wręczenie przez Bartłomieja Jaszkę kartek z jego wizerunkiem i autografem. Przygotowani uczniowie zdobyli dodatkowo autograf Olimpijczyka na piłkach bądź w przyniesionych książkach. Gość wpisał się także do księgi pamiątkowej.
    Spotkania z polskimi Olimpijczykami sprawiły wielką radość uczniom; tym bardziej były one wielkim wydarzeniem, bowiem już niebawem – 9 października w naszej szkole ważna uroczystość – nadanie imienia.


    ______________________________________