Archiwum
Rok Szkolny 2011/2012
I półrocze
___________________

WYJĄTKOWE SPOTKANIE

    30 stycznia 2012 roku miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Tego dnia gościliśmy w murach naszej szkoły niezwykłego Gościa – Olimpijczyka – Pana Zenona Licznerskiego, polskiego lekkoatletę, sprintera.
    W pierwszej części spotkania nasz Olimpijczyk opowiadał o swoim życiu, sukcesach, jakie odniósł na arenie polskiej i światowej, ujawniał ciekawostki... Później uczniowie, jak i nauczyciele, zadawali Olimpijczykowi pytania. Był to bardzo ciekawy moment tegoż spotkania. Obecni na sali mieli możliwość poznać tajniki życia sportowca oraz rozmaite ciekawostki z nim związane. Oglądali też trofea Pana Licznerskiego. Można było nawet przećwiczyć podawanie pałeczki w sztafecie!
    Były kwiaty dla naszego Olimpijczyka, podziękowania, gratulacje i życzenia...
    Ten sympatyczny człowiek rozpalił w nas, uczniach Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy, jeszcze bardziej istotę idei fair play w codziennych życiowych zmaganiach.
    Dziękujemy, Panie Zenonie!
    Pragniemy również podziękować Terenowemu Klubowi Olimpijczyka w Wysocku Wielkim za umożliwienie nam spotkania z Olimpijczykiem.

    ______________________________________

Powiatowy Konkurs Międzyszkolny pod patronatem Starosty Powiatu Ostrowskiego rozstrzygnięty!

    23 stycznia 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim odbył się Powiatowy Konkurs Międzyszkolny KRZYSZTOF K. BACZYŃSKI I JEGO TWÓRCZOŚĆ. Jego organizatorami byli: 101 Drużyna Harcerek Starszych IRINEN i Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
    Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Jagoda Król (recytowała wiersz Baczyńskiego) oraz Weronika Fluder i Hubert Wierzowiecki (pisali test). Grupa ta zajęła zaszczytne trzecie miejsce! Zwycięstwo poprzedzone było przygotowaniami do konkursu prowadzonymi z uczniami przez polonistkę – p. D. Szmaj.
    Zwycięzcom gratulujemy!
    Dziękujemy za współpracę p. Marzenie Fluder!

    ______________________________________

Szkolny Dzień Babci i Dzień Dziadka

    W naszej szkole zapraszanie Babci i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta to już tradycja.
    W tym roku owo Święto miało miejsce 20 stycznia w sali wiejskiej w Dębnicy, gdzie przybyło około stu zaproszonych gości.
    Po przywitaniu wszystkich zebranych przez dyrektora szkoły, Dariusza Spychalskiego, uczniowie zaprezentowali program artystyczny.
    Tegoroczny występ nosił tytuł: „Szkolny Koncert Życzeń”.
    Życzenia przekazywane przez konferansjerów: Klaudię i Radka oraz Anię i Nikodema w imieniu wszystkich uczniów szkoły zawierały wyrazy szacunku, miłości i wdzięczności dla Kochanych Babci i Dziadków za ich cierpliwość, wyrozumiałość i dobroć. Do życzeń dołączone były popisy recytatorskie, wokalne i taneczne uczniów poszczególnych klas.
    Goście z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które tyle wysiłku włożyły w przygotowanie uroczystości.
    Na koniec wszyscy występujący zaśpiewali „sto lat”, a pan dyrektor podziękował im za występ, kierując także słowo do nauczycieli, którzy potrafią dostrzec i promować uzdolnienia artystyczne swoich wychowanków. W szczególny sposób podziękowali dzieciom Państwo Wojtkowscy, fundując im słodki upominek.
    Po części oficjalnej zaczęła się szampańska zabawa, którą uświetnił występ zespołu muzycznego „Sonata”.
    W tym dniu Babcie i Dziadkowie przypominali sobie młode lata. Przy słodkim poczęstunku bawiono się do późnych godzin popołudniowych.
    Słowa podziękowania należą się też rodzicom, którzy okazali pomoc w przygotowaniu imprezy oraz nauczycielkom, które zorganizowały i prowadziły część artystyczną tj. wychowawczyniom klas 1- 3: p. Ilonie Kruk, Małgorzacie Wilczyńskiej i Jolancie Kidziak oraz paniom: Milenie Janiak, Justynie Kaczmarek, Beacie Maroszek, Dorocie Szmaj, Małgorzacie Urban i Donacie Warzecha.
    Kochanym Babciom i Dziadkom życzymy jeszcze raz samych pięknych chwil w życiu i życzliwości płynącej z serc ich wnucząt!    ______________________________________

MAMY SZKOLNYCH MISTRZÓW ORTOGRAFII!

    10, 11 i 12 stycznia 2012 r. w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje XIV Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”. Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach wiekowych: klasy II i III SP (w tym roku po raz pierwszy o tytuł Mistrza Ortografii rywalizowali uczniowie klas II i III), IV-VI SP i I-III gimnazjum.
    W konkursie wzięło udział 33 uczniów naszej szkoły. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:     • z klas II – III SP – Julia Pawłowska     • z klas IV – VI SP – Agata Matysiak,     • z klas I – III G – Helena Walasz.
    Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


    ______________________________________

Aktywnie uczestniczymy w XX Finale WOŚP

    „Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą”.
    Pod takim hasłem odbył się XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do której włączyła się również nasza Szkoła. Zbiórkę pieniędzy przeprowadziły dwie wolontariuszki: Anna Kraska i Anna Turek, a akcję koordynowała p. Małgorzata Wilczyńska. Uczennice zbierały pieniądze w Zespole Szkół w Dębnicy, jak również na terenie naszej miejscowości i w Antoninie.
    Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy za okazane WIELKIE serce.    ______________________________________

Matematyczny sukces Michała

    W sobotę 7 stycznia 2012r. w I LO im. S. Staszica w Pleszewie odbył się etap wojewódzki Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów dla całej Wielkopolski. Brał w nim udział uczeń naszej szkoły Michał Modzelewski z kl. III, który od września brał udział w kolejnych etapach Olimpiady i pomyślnie je przeszedł. W Pleszewie wspierali go Rodzice oraz p. J. Kaczmarek i p. M. Kędzierska- Jachimek.
    Po rejestracji i czynnościach formalnych o godzinie 11.00 nastąpił początek rozwiązywania zadań przez gimnazjalistów. Należy dodać, iż zadania były naprawdę z wyższej półki. W tym samym czasie w auli od godzin 11.00 do 15.00 odbywało się seminarium dla nauczycieli, które poprowadził dr Waldemar Pompe, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, znany organizator Olimpiady Matematycznej i przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów. Szczególnie znany z pracy z uczniami wybitnie zdolnymi oraz umiejętności przekazywania wiedzy z geometrii, czego wszyscy byli świadkami podczas seminarium.
    O godzinie 14.00 uczniowie zakończyli rozwiązywanie zadań i po posiłku nastąpiło ich omówienie oraz wymiana refleksji. Warto dodać, iż tylko 3 uczniów z powiatu ostrowskiego (w tym Michał) dostało się do etapu wojewódzkiego. To wielki sukces Michała.
    Gratulujemy! Życzymy dalszych matematycznych sukcesów.    ______________________________________

ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU
- PO RAZ PIERWSZY W NASZEJ SZKOLE!


    4 stycznia uczciliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pokoju. To święto ustanowił papież Paweł VI listem z 8 grudnia 1967r., skierowanym nie tylko do wiernych kościoła katolickiego, ale do wszystkich ludzi dobrej woli. Co roku dzień ten ma inny temat wybrany przez papieża, który wydaje z tej okazji orędzie poruszające różne problemy związane z tematyką pokoju. W tym roku obchodzony był pod hasłem „Wychowanie młodzieży do sprawiedliwości i pokoju”.
    Obchody (przygotowane przez członków Szkolnego Klubu UNICEF pod kierunkiem opiekuna – p. Jolanty Staniewskiej) rozpoczęły się apelem, podczas którego przybliżono ideę Światowego Dnia Pokoju oraz przedstawiono prezentację multimedialną obrazującą zło i nieszczęście, do którego przyczynia się wojna. Poruszające fotografie i odpowiednio dobrana muzyka na długo pozostaną w naszej pamięci.
    Następnie głos zabrał p. dyrektor – D. Spychalski, który został także pierwszym uczestnikiem naszego happeningu – złożył odcisk swojej dłoni pod protestem przeciwko wojnie. Po zakończonym apelu wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Ponadto na wszystkich „pokojowo” usposobionych czekały specjalne białe i niebieskie wstążeczki, którymi mogli się przyozdobić. Zaangażowanie przeszło najśmielsze oczekiwania – w happeningu brali udział duzi i mali, czerpiąc z niego mnóstwo frajdy i satysfakcji. Zwieńczeniem obchodów było zebranie się całej społeczności szkolnej na boisku i wypuszczenie gołębi symbolizujących pokój.
    Dzień ten był niezwykle udany. Mamy nadzieję, że podjęte działania skłonią do refleksji i sprawią, że zapamiętamy słowa A. Frycza Modrzewskiego Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać.

    ______________________________________

Wyjątkowe chwile w naszej szkole…

    Tydzień poprzedzający Święta Bożego Narodzenia był wyjątkowy. W tym czasie miały miejsce wigilie klasowe (przybyli na nie również nasi rodzice, inni zaproszeni goście), konkursy bożonarodzeniowe (na najpiękniejszą kartkę świąteczną, na najciekawszy wystrój pracowni), wystawienie jasełek (1 – 3 SP oraz 4 – 6 i I – III) dla społeczności uczniowskiej i zaproszonych gości.
    Składaliśmy sobie życzenia, ubieraliśmy szkolną choinkę, wykazując zaangażowanie w przygotowaniach do najpiękniejszych Świąt.
    Dnia 21 grudnia o godzinie 17.00 w naszej szkole odbyło się „Europejskie Spotkanie przy Choince”, któremu przyświecała myśl wspólnego nastrojenia się do obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Wieczór uświetnili swą obecnością rodzice uczniów klasy 6 SP oraz II gimnazjum, którzy mieli okazję wysłuchać kolęd i świątecznych utworów wykonanych przez dzieci w różnych językach. Uczniowie zaprezentowali się w kolędach typowych dla narodowości europejskich: polskich, niemieckich, angielskich i hiszpańskich. Spotkaniu towarzyszył typowo wigilijny, niezwykle klimatyczny nastrój, przeplatany opowieściami o bożonarodzeniowych tradycjach praktykowanych w wielu krajach europejskich, co miało na celu podkreślić istotę polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Uczniowie mieli okazję zintegrować się oraz zaprezentować szerokiemu gronu swoje pasje, bowiem oprócz śpiewu spotkaniu przyświecały również dźwięki gitary, recytacja oraz dająca się zauważyć pasja, jaką uczniowie wyraźnie czerpali tego wieczoru z możliwości zaprezentowania swych talentów w językach obcych. Świąteczna scenografia oraz wystrój pomieszczenia, a także pokaz slajdów idealnie skomponowany z tematyką spotkania, uczyniły ten wieczór niezwykle nastrojowym i zaraziły gości magią zbliżających się świąt, odganiając na chwilę myśli od przedświątecznej, domowej krzątaniny, a także zarażając pasją wspólnego kolędowania przy wigilijnym stole. Uczniowie pożegnali się z gośćmi składając im życzenia w trzech językach i zapraszając następnie na klasowe spotkania przy opłatku. Tej nietypowej jak dotąd inicjatywy podjęli się nauczyciele języków obcych: pani Katarzyna Półtorak, pani Beata Maroszek, a także pani Justyna Kaczmarek.
    Dnia 22 grudnia „koncert” zaprezentowany został przed uczniami całej szkoły oraz grona pedagogicznego, spotykając się z bardzo pozytywną reakcją odbiorców. Następstwem tego przedsięwzięcia było opracowanie osobnego scenariusza zajęć dla każdej z klas. Wszystkie klasy otrzymały bowiem kartę pracy ze zbiorem zadań odnoszących się do tekstów na temat obchodów Bożego Narodzenia w różnych krajach europejskich. Każdej z klas przydzielony został inny kraj. Po zapoznaniu się z treścią otrzymanych tekstów, uczniowie mieli obowiązek wywiązania się z powierzonych zadań, a uwieńczeniem ich pracy było przygotowanie plakatów obrazujących różnice między obchodami świąt w Polsce oraz w przydzielonym im kraju. Wszystkie plakaty zawisły na korytarzu szkoły. Na zakończenie dnia uczniowie mieli okazję obejrzeć Jasełka przygotowane przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Doroty Szmaj oraz pani Małgorzaty Urban.
    Podsumowując te działania Dyrektor szkoły – pan Dariusz Spychalski pogratulował ciekawego pomysłu oraz życzył wszystkim zebranym spokojnych Świat Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku.
    To rzeczywiście były wyjątkowe chwile w naszej szkole…    ______________________________________

Piszą o nas...

    Gazeta Ostrowska nr 51(1605) z dnia 21 grudnia 2011 r. na stronie 6 zamieściła krótką informację z organizowanego w naszej szkole WIECZORU Z PASJĄ.
    Poniżej zamieszczamy skan artykułu:    ______________________________________

Wojewódzki Konkurs Matematyczny

    9 grudnia odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Awans do etapu rejonowego (3 lutego 2012r.) zapewnił sobie uczeń klasy 6 Patryk Bzyl.
    Gratulujemy i życzymy powodzenia!

    ______________________________________

Podsumowanie Tygodnia Wolontariatu

    W dniach 5 - 9 grudnia 2011 r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Wolontariatu zorganizowany w ramach akcji „Szkoła bez przemocy”. Głównym celem tego wydarzenia była promocja idei wolontariatu szkolnego. Wszystkim naszym poczynaniom przyświecały słowa Jana Pawła II:
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
    Obchody rozpoczęliśmy apelem informacyjnym. W krótkiej prezentacji przedstawiono wiadomości na temat wolontariatu i wolontariuszy oraz planowane zadania do wykonania przez uczniów. W trakcie kolejnych podjęliśmy następujące przedsięwzięcia:
    • Akcja ZNAJDŹ DOMEK DLA PRZYTULANEK, w ramach której zebrano trzy worki maskotek. Zostały one przekazane do Caritas Polska.
Kolejny raz nasi uczniowie dali dowód wielkiego serca – razem można wiele.
    • Rozpoczęliśmy akcję zbierania żywności dla podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim – akcja będzie trwać do końca grudnia 2011r.
    • Byliśmy współorganizatorami wigilii dla starszych osób z naszej miejscowości.
    • Ze względu na wycieczkę uczniów szkoły podstawowej oraz próbny egzamin gimnazjalny przełożyliśmy termin planowanego kiermaszu ciast, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup słodkich upominków dla pacjentów Szpitala Dziecięcego w Ostrowie Wielkopolskim. Kiermasz odbędzie się w nadchodzącym tygodniu. Zapraszamy!
    • Przez cały tydzień trwała akcja DOKARMIAMY PTAKI, podczas której młodsi uczniowie gromadzili pożywienie dla ptaków, starsi natomiast podjęli się trudu zbudowania karmników.
    Wszystkim bardzo dziękujemy za włączenie się do akcji promowania wolontariatu i zachęcamy do czerpania radości z niesienia pomocy innym.    ______________________________________

Wyjątkowe chwile…

    9 grudnia w Domu Ludowym w Dębnicy odbyło się spotkanie wigilijne mieszkańców miejscowości z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Nasza szkoła była współorganizatorem tej uroczystości.
    Dyrektor szkoły – Dariusz Spychalski wraz z sołtysem wsi – p. Ryszardem Wróblem rozpoczęli owo wyjątkowe spotkanie.
    Zaproszeni Goście mieli okazję obejrzeć jasełka w wykonaniu grupy ŁZY FENIKSA – reżyserem spektaklu była p. Dorota Szmaj, pomagały jej p. Małgorzata Urban (muzyk) oraz p. Justyna Kaczmarek. Scenografią zajęły się p. Jolanta Kidziak, p. Ilona Kruk, p. Małgorzata Wilczyńska.
    Nie zabrakło również modlitwy poprowadzonej przez księdza Eugeniusza Krawczyka, życzeń świątecznych, wspólnego posiłku z tradycyjnymi, wigilijnymi potrawami (obsługiwały również nasze uczennice – nad ich pracą czuwały p. Donata Warzecha i p. Małgorzata Wilczyńska), śpiewania kolęd i mikołajów – naszych uczniów. Wójt Krzysztof Rasiak wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Baraniakiem wręczyli upominek – rozmaite gry – dla świetlicy opiekuńczo-wychowawczej.
    To były wyjątkowe chwile…

    ______________________________________

Media o naszej szkole

    Gazeta Ostrowska nr 49(1601) z dnia 7 grudnia 2011 r. na stronie 6 informuje o naszej podniosłej uroczystości włączenia w poczet Szkół Odkrywców Talentów. Krótką notatkę na ten temat zamieścił także tygodnik Nasz Rynek w nr 49(283) z dnia 6 grudnia 2011r.
    Poniżej zamieszczamy skan artykułu w Gazecie Ostrowskiej:    ______________________________________

PRZYGODA Z JĘZYKIEM POLSKIM

    6 grudnia klasy 4-6 wraz z opiekunami (p. Dorotą Szmaj – organizatorem wyjazdu, p. Małgorzatą Urban, p. Beatą Maroszek, p. Michałem Marcinczakiem) wyjechały na wycieczkę PRZYGODA Z JĘZYKIEM POLSKIM. Była to rzeczywiście lekcja języka polskiego w terenie!
    W planie wyjazdu uwzględniono pobyt w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – w tym także lekcję muzealną W antrejce na ryczce stoją pyrki w tytce, obejrzenie spektaklu pt. W drodze na Olimp, czyli mity i legendy greckie oraz pizzerię.
    Ogromna wiedza i niezapomniane wrażenia na pewno pozostaną w pamięci uczestników wycieczki.

    ______________________________________

Próbny egzamin gimnazjalny

    W dniach 7-9 grudnia uczniowie III klasy gimnazjum zmagać się będą z arkuszami testów diagnostycznych, przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Próba odbędzie się w nowej, obowiązującej od tego roku szkolnego formule:
    • w środę gimnazjaliści napiszą najpierw test z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po krótkiej przerwie z języka polskiego;    • w czwartek o godzinie 9.00 test z przedmiotów przyrodniczych, natomiast o 10.45 z matematyki;    • w ostatnim dniu - w piątek test z języka niemieckiego lub języka angielskiego - zgodnie z dokonanym we wrześniu wyborem.
    Życzymy powodzenia!

    ______________________________________

Wojewódzki Konkurs Humanistyczny

    2 grudnia odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego. Awans do etapu rejonowego (27 stycznia 2012r.) zapewniła sobie uczennica klasy 6 Jagoda Król.
    Gratulujemy i życzymy powodzenia!

    ______________________________________

SPOTKANIA Z PASJĄ

        Co tam Panie w polityce? (Stanisław Wyspiański)
czyli z Posłem Piotrem Walkowskim (PSL) i Wójtem Gminy Przygodzice Krzysztofem Rasiakiem o ich politycznych pasjach


    Wieczorem 2 grudnia br. w naszym gimnazjum odbyło się ciekawe spotkanie pod hasłem Wieczór z pasją. Gośćmi wieczoru byli ludzie, dla których od lat pasją jest polityka i praca dla kraju: Panowie - Poseł Piotr Walkowski oraz Wójt Gminy Przygodzice – Krzysztof Rasiak. Organizatorkami wieczoru były nauczycielki naszej szkoły – panie Justyna Kaczmarek i Maria Kędzierska–Jachimek, która niczym zawodowy konferansjer poprowadziła owo spotkanie.
    Atmosfera tego wieczoru już od początku była ciepła, serdeczna i pogodna. Warto dodać, iż klimat ten umiejętnie podtrzymywał dowcipem i właściwym sobie humorem poseł Piotr Walkowski.
    Szacownych Gości nader politycznie powitał Dyrektor szkoły pan Dariusz Spychalski.
    Jako pierwszy głos zabrał pan poseł Piotr Walkowski, przedstawiając swoją drogę polityka od działacza lokalnego po ławę poselską; a że wszystko co robił, czynił z pasją, osiągnął sukces – mandat poselski po raz drugi, co jest dowodem na skuteczność jego działań i sympatię wśród wyborców.
    Pan wójt – Krzysztof Rasiak, zwrócił uwagę na to, że swoje polityczne pasje realizować zaczął już od szkolnej ławy, działając aktywnie w samorządzie szkolnym, aby w dorosłym życiu realizować się w działaniach samorządu lokalnego, w pracy jako członek Zarządu Powiatu; to sprawiło, że z sukcesem sięgnął po zaszczytny urząd Wójta, tradycją sięgający wieków średnich, a więc jak mawiał Zagłoba powaga wielu pokoleń w nim spoczywa.
    Goście odpowiadali na pytania młodzieży klas II i III, trzeba przyznać - pytania sensowne i dojrzałe. Młodzi interesowali się perspektywami stojącymi przed ich pokoleniem, możliwością otrzymania środków unijnych np. na założenie własnej firmy. Pan Krzysztof Rasiak przedstawił uczniom, w jaki sposób dotychczas nasza Gmina wykorzystała unijne dotacje.
    Panowie odpowiadali również na pytania niezwiązane z polityką, opowiadali o swoich pasjach, zainteresowaniach i sposobach spędzania wolnego czasu, którego niestety często im brakuje. Jednogłośnie jednak stwierdzili, że pobyt z rodziną jest najlepszym sposobem na odpoczynek i nabranie sił do pracy.
    Po części oficjalnej uczestnicy spotkania obejrzeli film o kobiecie z pasją naukową – Marii Skłodowskiej-Curie, a potem dyskutowali o własnych pasjach. Tyle pasji – ilu pasjonatów, słowem jesteśmy ludźmi z pasją!
    Warto również wspomnieć, iż w ramach SPOTKAŃ Z PASJĄ przed tygodniem (25/26 listopada) zarażeni pasją teatralną uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami (p. Dorotą Szmaj i p. Justyną Kaczmarek) przeżyli w szkole wyjątkową noc. Marząc o byciu aktorem z prawdziwego zdarzenia, o imponujących dekoracjach, cudownych kostiumach i wielkim spektaklu, dążyli do osiągnięcia efektu „prawdziwego teatru”. Trzeba przyznać, że marzenia się ziściły – wtedy, gdy zaczynał dziać się teatr, było najzabawniej!

    ______________________________________

Zawody w piłce siatkowej dziewcząt

    1 grudnia reprezentacja naszego gimnazjum wzięła udział w zawodach w piłce siatkowej, organizowanych w Zespole Szkół w Jankowie Przygodzkim.
    Tym razem znalazły się jeszcze poza podium, ale walczyły dzielnie.
    Poniżej przedstawiaamy kilka zdjęć z rywalizacji.

    ______________________________________

Dzień Świętego Andrzeja

    Jednym z najpopularniejszych zwyczajów przepowiadania przyszłości jest wróżenie w Dzień świętego Andrzeja, zwany popularnie ANDRZEJKAMI.
    Takie wróżenie, połączone z wesołą zabawą odbyło się 30 listopada 2011 roku w godzinach popołudniowych w klasach I-III szkoły podstawowej.
    Mimo chłodu, jaki panował na dworze, skoczne rytmy zachęcały wszystkie dzieci do tańca. Pomiędzy tańcami dzieci wróżyły i przepowiadały sobie przyszłość - tę dalszą i bliższą. Uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach i zabawach tanecznych.
    Wiele przyjemności sprawił dzieciom przygotowany przez Mamy słodki poczęstunek.
    Czy przepowiednie się sprawdzą, przyszłość pokaże…

    ______________________________________

Recytatorki na podium

    30 listopada 2011 r. w Bibliotece Publicznej im. Gustawa Bojanowskiego w Przygodzicach odbył się Konkurs Recytatorski „Poezja Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej”. Z twórczością tej niezwykłej autorki zmierzyli się gimnazjaliści z terenu gminy Przygodzice.
    Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice. Występ podopiecznych p. Jolanty Staniewskiej zakończył się ogromnym sukcesem: Anna Kraska i Klaudia Spychalska zajęły ex aequo I miejsce, Martynie Kubik natomiast przypadło zaszczytne miejsce II.
    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


    ______________________________________

Wysokie wyniki w Multiteście

    W dniach 18-21 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie MULTITEST 2011 organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Sprawdzano wiedzę z języka polskiego, języka niemieckiego i matematyki. A oto ci, którzy odnieśli sukces w konkursowych zmaganiach:
    LAUREACI:
    • Klaudia Pilarska (kl.V) – matematyka    • Klaudia Spychalska (kl.III gim.) – matematyka     UCZNIOWIE WYRÓŻNIENI:
    • Agata Kołodziej (kl.III gim.) – język polski    • Klaudia Spychalska (kl.III gim.) – język polski,     • Weronika Spychalska (kl.I gim.) - matematyka.     Gratulujemy!

    ______________________________________

ZESPÓŁ SZKÓŁ W DĘBNICY - SZKOŁĄ ODKRYWCÓW TALENTÓW

    28 listopada w Zespole Szkół w Dębnicy miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy „Szkoły Odkrywców Talentów”. Przyznany przez MEN tytuł, a wraz z nim certyfikat i okolicznościowa tablica są potwierdzeniem tego, że szkoła dobrze wypełnia zadanie wyszukiwania i rozwijania talentów. Na początku ceremonii gospodarz uroczystości, Pan Dariusz Spychalski, dyrektor Zespołu Szkół w Dębnicy, serdecznie powitał przybyłych gości: Wójta Gminy Przygodzice Pana Krzysztofa Rasiaka, dyrektora GZEAS-u w Przygodzicach Panią Barbarę Duczmal, Pana Franciszka Błaszczuka - Radnego Gminy Przygodzice, Panią Bogusławę Kraskę - Przewodniczącą Rady Rodziców, Nauczycieli oraz Uczniów.
    „Ten tytuł zobowiązuje do dalszej aktywności na rzecz indywidualizacji i odkrywania talentów. Życzę, by ta tablica była nie tylko wyróżnieniem, ale i motywacją do osiągania kolejnych sukcesów" - podkreślił w swoim przemówieniu p. D. Spychalski. Dyrektor odczytał też list gratulacyjny od Minister Katarzyny Hall, skierowany do całej społeczności szkolnej w Dębnicy.
    Uroczystość odsłonięcia tablicy połączono z obchodami 100. rocznicy otrzymania Nagrody Nobla przez kobietę o wybitnym talencie - Marię Skłodowską-Curie. Chcąc uczcić pamięć wielkiej uczonej, uczniowie grupy teatralnej „Łzy Feniksa” zaprezentowali widowisko poświęcone życiu i dokonaniom kobiety, „której życie mogłoby być legendą, gdyby nie było prawdą”. Nad częścią artystyczną czuwały Panie: Dorota Szmaj oraz Justyna Kaczmarek. Zarówno program artystyczny, jak i umiejętności występujących spodobały się publiczności. Gromkie brawa były wzruszającą nagrodą dla młodych aktorów.
    W dalszej części głos zabrali goście: Pan Krzysztof Rasiak oraz Pani Barbara Duczmal, którzy pogratulowali szkole zaszczytnego tytułu i życzyli wytrwałości oraz sukcesów w rozwijaniu uczniowskich zainteresowań i pasji, przekazując naszej szkole upominek - mikroskop. Niewątpliwie będzie on służył uczniom, wzbogaci pracę podczas zajęć i wpłynie na rozwój talentów szkolnych.
    Z kolei p. Maria Kędzierska-Jachimek podsumowała konkurs na gazetkę szkolną o Marii Skłodowskiej-Curie. Podziękowała klasom za bardzo duże zaangażowanie i wręczyła dyplomy oraz nagrody.
    W kolejnej części uroczystości Pani Milena Janiak wraz z uczniami wprowadzili wszystkich w tajemniczy świat nauki, którą ukochała nasza wielka rodaczka Maria Skłodowska-Curie. Zaprezentowane doświadczenia wzbudziły zainteresowanie i zachwyt, szczególnie dzieci.
    Po artystycznych prezentacjach nastąpiła oficjalna część spotkania - odsłonięcie pamiątkowej tablicy „Szkoły Odkrywców Talentów”.
    Tym tytułem szkoła w Dębnicy została uhonorowana za wyróżniającą pracę z uczniami zdolnymi, przyczynianie się do odkrywania zainteresowań i uzdolnień dzieci oraz wspierania swych podopiecznych w ich wytrwałej pracy.

    ______________________________________

Kibicujemy Lechowi Poznań

W niedzielę 27 listopada uczniowie naszej szkoły udali się do Poznania na mecz Polskiej Ekstraklasy: Lech Poznań - Widzew Łódź.
12 osób mogło po raz pierwszy w swoim życiu obserwować wyjątkowe wydarzenie na tak nowoczesnym stadionie. To tu będą się odbywać mecze EURO 2012!
Uczniowie bardzo głośno dopingowali swoich idoli, a zobaczenie zawodników LECHA POZNAŃ na żywo niewątpliwie pozostanie w ich pamięci!

    ______________________________________

Dzień Pluszowego Misia

    25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dla uczniów klas I – III SP przygotowane zostały zabawy integracyjne. Celem całego przedsięwzięcia było: zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia, przedstawienie sylwetek misiów – bohaterów literackich, ukazanie, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, zapoznanie uczniów z przygodami Kubusia Puchatka.
    Gośćmi honorowymi spotkania były pluszowe misie, które dzieci przyniosły ze sobą. Uczniowie zatańczyli ze swoimi misiaczkami do piosenki „Pokochaj Pluszowego Misia", poznali ciekawostki o misiach żyjących w naturze, bawili się wspólnie oraz wzięli udział w licznych konkursach. Otrzymali także słodki poczęstunek.
    Na zakończenie dzieci kolorowały misiowe książeczki, które zostaną zaprezentowane na wystawie w szkolnej bibliotece.    ______________________________________

Konkurs na projekt koszulki „Kibicuję fair play” zakończony!

    W piątek 25 listopada 2011r zakończył się szkolny etap konkursu. Zgłoszono 14 projektów. W ogólnopolskim etapie naszą szkołę reprezentować będą prace wykonane przez Natalię Gruchot i Klaudię Organistę. Prace zostaną wystawione w bibliotece szkolnej.
    Do SZKOŁY BEZ PRZEMOCY zgłoszono 2500 projektów.
    Gratulujemy i życzymy powodzenia!

    ______________________________________

Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego

    24 listopada odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Awans do etapu rejonowego (21 stycznia 2012r.) zapewniła sobie uczennica klasy III Klaudia Spychalska.
    Gratulujemy i życzymy powodzenia!

    ______________________________________

Spotkanie z Policjantami

    18 listopada klasy 5-6 uczestniczyły w spotkaniu z Panami policjantami – st. sierż. Leszkiem Pawłowskim oraz mł. asp. Andrzejem Mikołajczakiem. Celem tegoż przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom przepisów prawnych, przekazanie istotnych danych w tym zakresie oraz uświadomienie, jak ważną rolę w ruchu drogowym odgrywa uczeń – poruszający się rowerem, pieszo bądź innym środkiem lokomocji.
    W końcowej części spotkania uczniowie zadawali Panom Policjantom pytania.
    ______________________________________

Zebranie Rodziców

    16 listopada o godzinie 17:00 w naszej szkole odbyło się, już drugie w tym roku szkolnym, spotkanie z rodzicami. Zapoczątkowało je ogólne zebranie, które miało miejsce w sali świetlicowej. W tej części spotkania omówiono następujące zagadnienia:
- oferta „WIOSKI INTERNETOWEJ” działającej w Dębnicy – przedstawił nasz absolwent – Jarosław Marciniak,
- plan pracy Rady Rodziców na rok szkolny 2011/2012 – zaprezentowała p. Iwona Król,
- informacje na temat funkcjonowania szkoły oraz ewaluacji jej działań – nakreślił Dyrektor Dariusz Spychalski.
    W dalszej części zebrania miały miejsce spotkania rodziców z wychowawcami. Zainteresowani rodzice mieli możliwość skonsultować się z uczącymi ich dzieci nauczycielami. Rodzice mogli też skorzystać z oferty szkolnego koła PCK, które witało przybywających do szkoły zaproszeniem na kiermasz i kawkę oraz herbatkę.

    ______________________________________

Wokalny sukces

    16 listopada uczennica klasy II gimnazjum Marzena Kulferst wygrała Międzyszkolny Konkurs Piosenki "Piosenki polskie z polskich filmów", który odbył się w Publicznym Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. św. Jana Bosko w Ostrowie Wielkopolskim.
    Gratulujemy zarówno Marzenie, jak i p. Małgorzacie Urban, która przygotowała ją do konkursowej rywalizacji!    ______________________________________

Wycieczka do Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

    We wtorek 15 listopada klasa 2. z p. I. Kruk i p. B. Maroszek wybrała się na wycieczkę do Ostrowa Wielkopolskiego. Głównym celem wyjazdu było bliższe poznanie historii naszego godła, czyli Orła Białego dzięki lekcji muzealnej w ostrowskim Ratuszu.
    Kolejnym etapem wyprawy było zwiedzanie poczty przy deptaku. Uczniowie obejrzeli wystawę znaczków znanych filatelistów, zapoznali się z etapami „obiegu listu” na poczcie. Niebywałą atrakcją była tzw. rozdzielnia, na której dzieci samodzielnie datowały listy i rozdzielały je wg kodu pocztowego. Na pożegnanie uczniowie otrzymali od dyrektora poczty balony oraz gadżety związane z pocztą.
    Po takiej strawie duchowej cała wycieczka udała się na pizzę. O wrażeniach z tego pobytu nie trzeba pisać, zdjęcia same mówią za siebie!
    ______________________________________

Próbna ewakuacja

    Dnia 14 listopada 2011r. o godz.10.30 odbyła się próbna ewakuacja uczniów z budynku naszej szkoły. Przeprowadzono ją zgodnie z obowiązującą instrukcją bezpieczeństwa pożarowego. Celem próbnego alarmu było sprawdzenie poprawnego postępowania uczniów i pracowników szkoły w razie pożaru bądź innego zagrożenia życia.
    Po ogłoszonym sygnałem dźwiękowym alarmie uczniowie pod opieką nauczycieli w zorganizowany sposób, bez wzbudzania paniki, opuścili budynek szkoły, kierując się do wskazanego wyjścia ewakuacyjnego. Pan palacz odłączył dopływ prądu i gazu, natomiast szkolny koordynator bezpieczeństwa sprawdziła, czy wszystkie osoby przebywające w szkole ewakuowały się z budynku.
    Podczas ewakuacji uczniowie zgromadzili się w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia, a nauczyciele sprawdzili obecność podopiecznych.
    Próbny alarm zakończono o godz. 10.45. Uczniowie wraz z nauczycielami wrócili bezpiecznie do sal lekcyjnych.
    Próbna ewakuacja, a przede wszystkim jest sprawny przebieg, wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo w naszej szkole!

    ______________________________________

Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego

    10 listopada odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Uczennica klasy III Klaudia Spychalska przekroczyła wymagany próg i zakwalifikowała się do etapu rejonowego, który odbędzie się 13 stycznia 2012r.
    Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

    ______________________________________

Obchody 93. rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole

    Uroczystość związana z obchodami tego Święta w naszej szkole została zorganizowana 10 listopada. Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter.
    Część artystyczna pt. „Polska nie zginęła” przygotowana przez młodzież szkolną pod kierunkiem p. Michała Marcinczaka, przy współpracy innych nauczycieli (Doroty Szmaj i Małgorzaty Urban), w szczególny sposób przywołała karty z historii naszego kraju.
    Walorem występu była doskonała gra młodych artystów mająca miejsce w odpowiednio stworzonej do tego scenografii. Tragizm owych 123 lat niewoli podkreśliła oprawa muzyczna. Śpiew niewątpliwie przyczynił się do stworzenia wyjątkowej aury opisywanej uroczystości.
    Warto również podkreślić, że społeczność naszej szkoły z zapałem odpowiedziała na list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego i przygotowała biało-czerwone kotyliony, będące oznaką dumy i radości z niepodległości naszej Ojczyzny.
    ______________________________________

Sukces naszych Gimnazjalistów

    26 października w Milickim Ośrodku Kultury odbyła się XV edycja Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy. W finale konkursu wzięło udział 40 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych położonych na obszarze Doliny. Wśród uczestników byli także nasi przedstawiciele: Patryk Bzyl i Jagoda Król z klasy VI oraz Klaudia Spychalska i Konrad Warzecha z klasy III gimnazjum. Podczas finału 2-osobowe drużyny szkolne zmierzyły się z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów w kategoriach: ekologia i ochrona środowiska, formy ochrony przyrody, geografia regionalna i turystyka, historia regionalna, gospodarka i współczesność regionu, zadania topograficzne, rozpoznawanie chronionych gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie regionu Dolina Baryczy, (obejmującej w części dolnośląskiej gminy: Milicz, Krośnice, Cieszków, Żmigród, Twardogóra, a w części wielkopolskiej gminy: Odolanów, Przygodzice i Sośnie) oraz wiedzy ekologicznej i sozologicznej. Motywem przewodnim konkursu od dwóch lat jest program Natura 2000.
    Uczniowie szkół podstawowych w sali kameralnej rozwiązywali zadania dotyczące rozpoznawania drzew, zwierząt żyjących w Dolinie Baryczy, musieli wykazać się wiedzą w zakresie ważnych postaci oraz zabytków w regionie.
    Młodzież starsza w sali widowiskowej odpowiadała na wylosowane pytania dotyczące przyrody, historii i współczesności regionu, a następnie wypełniała karty pracy w oparciu o wyświetlane slajdy przedstawiające gatunki ptaków i innych zwierząt Doliny Baryczy oraz charakterystycznych zabytków.
    W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęli: Wiktoria Tabaszczyn i Anna Misiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu oraz Mateusz Grzęda i Beata Zaradna ze Szkoły Podstawowej w Nowym Zamku, II miejsce Konrad Bartosiak i Dominik Borkowski ze Szkoły Podstawowej w Żmigrodzie, na III miejscu uplasowała się reprezentacja Zespołu Szkół i Przedszkola z Krośnic w składzie: Karolina Pełczyńska i Dominik Mazurkiewicz.
    W kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zwycięzcami zostali Małgorzata Boruta i Dominik Delczyk z I Liceum Ogólnokształcącego w Miliczu, II miejsce zajęli Magdalena Łaskawa i Paulina Szatkowska z Zespołu Szkół w Kuźnicy Czeszyckiej, a III miejsce Aneta Zimoch i Angelika Pieniężna ze Społecznego Gimnazjum Ad Astra.
    Dodatkowo wyróżnione zostały 4 opracowane propozycje wycieczek po regionie. Wśród wyróżnionych znaleźli się także uczniowie naszego Gimnazjum: Klaudia Spychalska i Konrad Warzecha. Opiekunami naszych uczniów były Panie Agnieszka Kubis i Donata Warzecha.
    Dnia 18 listopada uczestnicy konkursu wezmą udział w wycieczce do Obserwatorium Astronomicznego w Białkowie prowadzonego przez Uniwersytet Wrocławski, po drodze zwiedzając po drodze Żmigród.
    ______________________________________

Występ Koła Teatralnego "Łzy Feniksa" w Przygodzicach

    W sobotę 22 października w szczególny sposób uczczono rocznicę inauguracji pontyfikatu Wielkiego Polaka - Papieża Jana Pawła II. Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach uczniowie naszej szkoły zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny „Jan Paweł II - droga do świętości”, ukazując drogę Karola Wojtyły do kapłaństwa i Stolicy Piotrowej.
    Tym samym Zespół Szkół w Dębnicy włączył się w program uroczystości przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach i Bibliotekę Publiczną Gminy Przygodzice im. Gustawa Bojanowskiego
    W spotkaniu wzięli udział m.in.: radny Kazimierz Niziołek, ks. kanonik Marcin Taisner - proboszcz z Przygodzic, ks. Eugeniusz Meksa – proboszcz parafii z Jankowa Przygodzkiego, sołtysi, dyrektorzy szkół, biblioteki, GOK, nauczyciele i uczniowie oraz mieszkańcy Przygodzic.
    Zdjęcia z występu można znaleźć TUTAJ

    ______________________________________

Gminne zawody w tenisie stołowym

    18 października w Zespole Szkół w Dębnicy odbyły się drużynowe zawody w tenisie stołowym dla uczniów gimnazjów. Honorowy patronat nad zawodami przejął Wójt Gminy Przygodzice Pan Krzysztof Rasiak.
    Do rywalizacji przystąpiło 5 drużyn dziewcząt i 6 drużyn chłopców. Dwuosobowe zespoły rozegrały mecze indywidualnie i w parze.
    Po ponad czterogodzinnych zmaganiach wyłonieni zostali zwycięzcy:
    w kategorii dziewcząt Agata Kowalska i Klaudia Spychalska reprezentujące Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy, w kategorii chłopców Mateusz Tomaczak i Bartłomiej Wasiela z Gimnazjum w Czarnymlesie. Obie drużyny będą reprezentować naszą gminę na zawodach powiatowych.
    Po podsumowaniu wyników dyrektor szkoły Pan Dariusz Spychalski wręczył medal, nagrody i pamiatkowe dyplomy. Nagroda Wójta Gminy Przygodzice za zajęcie I miejsca przypadła Gimnazjum w Czarnymlesie, Nagroda Dyrektora Zespołu Szkół w Dębnicy za zajęcie II miejsca - Gimnazjum w Dębnicy, natomiast Nagrodę Przewodniczącej Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Dębnicy otrzymało Gimnazjum w Jankowie Przygodzkim.
    Dziękujemy uczestnikom i ich opiekunom za udział i zapraszamy za rok.
    ______________________________________

Uroczyste ślubowanie Pierwszaków

    14 października w Dzień Edukacji Narodowej, jak co roku w naszej szkole, odbyło się ślubowanie klasy pierwszej szkoły podstawowej. Uczniowie klasy pierwszej - pod okiem swojej wychowawczyni Pani Jolanty Kidziak - przedstawili krótki program artystyczny oraz złożyli przysięgę na sztandar szkoły.
    Dyrektor Dariusz Spychalski dokonał pasowania pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy. Dzieci otrzymały legitymacje szkolne, a rodzice obdarowali ich słodyczami. Drobne upominki otrzymali również od swoich starszych kolegów z klasy drugiej. Po części oficjalnej nastąpił poczęstunek oraz wspólna zabawa.
    Pierwszakom życzymy samych szóstek!    ______________________________________

Gminny Wyścig Kolarski DĘBNICA 2011

    10 października 2011r. Zespół Szkół w Dębnicy kolejny już raz gościł uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszej gminy. W tym dniu odbył się Gminny Wyścig Kolarski DĘBNICA 2011. Honorowy patronat nad imprezą przejął Wójt Gminy Przygodzice Pan Krzysztof Rasiak.
    Punktualnie o godzinie 12.00 uroczystego otwarcia imprezy dokonał Dyrektor Zespołu Szkół Pan Dariusz Spychalski, który zachęcił do zdrowej, sportowej rywalizacji, w myśl olimpijskiej idei fair play. Następnie uczestnicy zawodów wraz z opiekunami udali się do pobliskiego lasu, gdzie rywalizowali w 3 kategoriach wiekowych, z podziałem na dziewczęta i chłopców. Nad bezpiecznym przebiegiem wyścigu czuwali: Strażacy z OSP w Dębnicy, Policjanci z Przygodzic oraz Doktor Maciej Furmanek z Ośrodka Leczenia Kompleksowego w Ostrowie Wielkopolskim.
    Złoty medal w kategorii dziewcząt kl. 5-6 szkoły podstawowej zdobyła Monika Kut, srebrny - Katarzyna Mrugała, brązowy - Weronika Mendera. Wśród chłopców najlepszy okazał się Szymon Stachowczyk, który wyprzedził Tomasza Kuta i Marcina Kraskę. W gimnazjum w kategorii dziewcząt klas I-II I miejsce zajęła Martyna Piwowar, II - Wioleta Świtała, a III Joanna Biały. Wśród chłopców tej samej grupy wiekowej złoty medal wywalczył Paweł Bzyl, srebrny - Patryk Gomółka, natomiast brąz zdobył Sebastian Zajączkowski. W najstarszej grupie - wśród dziewcząt klas III gimnazjum I miejsce wywalczyła Michalina Strzelińska, II miejsce zdobyła Katarzyna Dąbrowska, a III Agata Kołodziej. W grupie chłopców najlepszy okazał się Sebastian Szeleszczyk, przed Hubertem Pausiem i Danielem Kucharskim. Po podsumowaniu wyników I miejsce w kategorii drużynowej szkół podstawowych i zarazem Nagrodę Wójta Gminy Przygodzice wywalczyła Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy, Nagrodę Przewodniczącego Rady Gminy Przygodzice za zajęcie II miejsca wywalczyła Szkoła Podstawowa w Przygodzicach, a III miejsce i Nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół w Dębnicy - Szkoła Podstawowa w Czarnymlesie. W kategorii gimnazjów Nagrodę Wójta Gminy Przygodzice za zajęcie I miejsca zdobyło Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy, II miejsce i Nagrodę Przewodniczącego Rady Gminy Przygodzice wywalczyło Gimnazjum im. kard. Karola Wojtyły, natomiast III miejsce i Nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół w Dębnicy - Gimnazjum w Czarnymlesie. Medale, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczli Pan Wójt Krzysztof Rasiak i Dyrektor Dariusz Spychalski.
    Słowa podziękowania za koordynację i sprawny przebieg zawodów należą sie nauczcyielom: Pani Donacie Warzecha, Panu Pawłowi Kędziakowi, Pani Patrycji Sołtsyiak i Panu Pawłowi Błaszczykowi.
    ______________________________________

Święto Patrona

    10 października 2011r. w Zespole Szkół w Dębnicy świętowano Dzień Patrona. Obchody rozpoczął uroczysty apel, którego punkt kulminacyjny stanowiło odczytanie apelu olimpijskiego     oraz ślubowanie klasy I gimnazjum.
    Główną imprezą tego dnia była kolejna edycja Gminnego Wyścigu Kolarskiego, dlatego też większość działań skoncentrowana była wokół kolarstwa. Gimnazjaliści udali się na wycieczkę rowerową, a młodsi uczniowie sprawdzali swoją zręczność, pokonując rowerowe tory przeszkód. Oprócz tego wszyscy mogli spróbować swoich sił w międzyklasowych rozgrywkach sportowych.
    Bawiono się znakomicie! Wszystkie buzie były uśmiechnięte, a humory dopisywały do ostatniej minuty.
    Kolejny Dzień Patrona już za rok!
    ______________________________________

PROJEKT SYSTEMOWY "Nasza szkoła, nasz sukces"

    W roku szkolnym 2011/2012 Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy kontynuuje projekt systemowy „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
    Projekt realizowany jest we wszystkich szkołach z terenu naszej gminy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych.
    W ramach projektu odbywają się zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzone przez p. Pawła Kędziaka, zajęcia mające na celu pozbywanie się trudności w czytaniu i pisaniu prowadzone przez p. Jolantę Kidziak i zajęcia z arteterapii prowadzone przez p. Ilonę Kruk. Ponadto realizowane są zajęcia specjalistyczne z logopedii, które prowadzi p. Wioleta Guździoł-Borecka. Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej mają na celu zniwelowanie istniejących lub powstających wad postawy u dzieci. Mają także uświadomić młodemu człowiekowi, jak ważne jest dbanie o kondycję fizyczną, a co za tym idzie o zdrowie całego organizmu. Zajęcia dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu służą przede wszystkim usprawnieniu techniki, która jest podstawowym elementem nauczania. Bez tej umiejętności uczeń nie będzie w stanie pogłębiać szeroko pojętej wiedzy. Dlatego tak ważne jest, aby takie zajęcia-ćwiczenia były realizowane na etapie edukacji wczesnoszkolnej i kontynuowane na dalszym etapie nauczania. Podczas arteterapii prowadzone są zajęcia z muzykoterapii, plastykoterapii, biblioterapii. Ich celem jest wspomaganie rozwoju ucznia poprzez kontakt ze sztuką. Sztukę na tych zajęciach należy rozumieć jako aktywną działalność dzieci (pobudzaną różnymi technikami arteterapii). Zajęcia te nazwać można spotkaniami, gdyż panuje na nich atmosfera przyjaźni, zrozumienia, spontaniczności, albowiem uczniowie nie mąją obaw związanych z ocenianiem.
    Na wszystkich realizowanych zajęciach nauczyciele wykorzystują pomoce dydaktyczne, zakupione w ramach przyznanej Gminie Przygodzice dotacji.
    Projekt będzie realizowany do 30 grudnia 2011 r.

    ______________________________________

Inauguracja roku szkolnego 2011/2012

    Tradycyjnie 1 września uroczystą mszą świętą rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po mszy św. zapalono znicz przed tablicą upamiętniającą ofiary wojen.
    Na sali gimnastycznej Dyrektor szkoły Pan Dariusz Spychalski powitał zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów. Następnie dokonano zmiany składu pocztu sztandarowego - tę zaszczytną funkcję objęli uczniowie klasy I gimnazjum: Dawid Dembski, Patrycja Błoch i Weronika Spychalska.
Następnie Pan Dyrektor wspomniał o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poprosił również o uczczenie minutą ciszy pamięci zmarłego 19 sierpnia 2011r. kolarza torowego Janusza Kierzkowskiego, brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968r. Pan Kierzkowski gościł w naszej szkole 9 października 2010r. podczas uroczystości nadania imienia.
    W dalszej części spotkania Pan Dyrektor wręczył stypendia następującym uczniom:     • Klaudia Pilarska (kl. 5),     • Jagoda Król (kl. 6),     • Małgorzata Galewska, Nikodem Krupa (kl. II),     • Agata Kołodziej, Klaudia Spychalska i Konrad Warzecha (kl. III)     Na koniec przedstawił nowych nauczycieli oraz życzył wszystkim udanego roku szkolnego!


    ______________________________________