Archiwum
Rok Szkolny 2012/2013
I półrocze
___________________
Szkolny Teatr podczas ferii

    W okresie tegorocznych ferii zimowych Zespół Teatralny nie nudził się!
    Uczniowie pracowali i bawili się pod okiem swego opiekuna – p. Doroty Szmaj. Kilkugodzinne spotkanie miało miejsce w szkole, aczkolwiek zadania stawiane młodym artystom pozwalały im przenieść się w świat baśniowy. W przerwie był czas na rozmowy przy „czekoladce”. Uczniowie mieli też okazję bliżej poznać szkolną garderobę teatralną.
    Miło nam upłynął czas, nauczyliśmy się pokonywać tremę… – wspominali po zajęciach.    ______________________________________

WOŚP zagrała także u nas

    Jak co roku, tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia, odbył się XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w który włączyła się również nasza Szkoła.
    W ramach tegorocznej akcji pieniądze zbierane były na sprzęt medyczny dla dzieci oraz po raz pierwszy - także dla seniorów.
    Na terenie naszej miejscowości, jak również w Antoninie zbiórkę pieniędzy przeprowadziły dwie wolontariuszki z gimnazjum: Klaudia Organista i Aleksandra Golińska.
    Serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim darczyńcom za okazane serce.

    ______________________________________

GIMNAZJALIŚCI W KINIE

    10 stycznia 2013 r. gimnazjaliści udali się do Ostrowa Wielkopolskiego na projekcję filmu w reżyserii Petera Jacksona pt. „Hobbit: Niezwykła podróż”. Ekranizacja powieści Tolkiena pozwoliła wszystkim obecnym przenieść się w cudowny świat pełen magii, niezwykłych postaci, stworów i stworków. Uczniowie z zapartym tchem śledzili losy Bilba Bagginsa i jego drużyny.
    Przepiękne pejzaże Nowej Zelandii, świetna gra aktorska oraz zapierające dech efekty specjalne złożyły się na tę niezapomnianą ucztę dla ducha. Niemal trzy godziny oglądania i ani chwili nudy! Uczestnikom wyjazdu film bardzo się podobał, dlatego już nie mogą doczekać się kolejnej jego części.
    Organizatorem wycieczki była pani Jolanta Staniewska, którą wspierali pani Gabriela Krakowska oraz pan Paweł Błaszczyk.    ______________________________________

Zabawa gwiazdkowa

    W środę 9 stycznia 2013 r. przy rytmach wesołej muzyki odbyła się zabawa gwiazdkowa połączona z „Balem przebierańców” dla oddziału przedszkolnego i klas I-III SP.
    Pomysłowość rodziców nie miała granic. Przygotowali oni dla swoich pociech oryginalne stroje karnawałowe. Na balu obok księżniczek, rycerza, Spider-Man’a, pojawił się kowboj, a nawet Myszka Miki. Nauczycielki (p. Natalia Lubońska, p. Małgorzata Wilczyńska, p. Maria Kupczyk, p. Jolanta Kidziak) dołożyły wszelkich starań, aby wprowadzić dzieci w radosny nastrój, który zachęcał je do wesołej zabawy. Tańce były przeplatane zabawami i konkursami, w których dzieci otrzymywały nagrody. Uczestników balu odwiedził niezapowiedziany gość z Laponii - „Święty Mikołaj”, który obdarował wszystkich prezentami.
    W przerwie zabawy każdy mógł skosztować „małe co nieco”. Uczniowie wracali do domu bardzo zadowoleni i zarazem zmęczeni.
    Po najmłodszych przyszedł czas na uczniów klas 4-6. Dla nich największą atrakcją była dyskoteka przy ulubionych rytmach. Jak się okazało, owe rytmy stały się wspaniałą rozrywką dla wszystkich uczestników zabawy – również nauczycieli (p. Elżbiety Błaszczuk, p. Pawła Błaszczyka, p. Doroty Szmaj). Zauważalnym był fakt, iż niektórzy uczniowie przed balem odwiedzili fryzjera, kosmetyczkę. Wszyscy przygotowali kreacje karnawałowe – nie zabrakło błysku, minisukienek, oryginalnych wdzianek... O poczęstunek zatroszczyli się rodzice. Również ta grupa uczniów została obdarowana słodkościami ufundowanymi przez Radę Rodziców.
    Pomysł zabawy noworocznej nie przypadł do gustu gimnazjalistom, którzy nie odpowiedzieli na zaproszenie i, poza dwiema uczennicami, nie pojawili się w szkole.

    ______________________________________

Absolwenci rocznik 1997 i ich podróż sentymentalna

    W dniu 28 grudnia 2012roku Absolwenci Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy – rocznik 1997 - zorganizowali wyjątkowe spotkanie, zapraszając na nie swoich wychowawców z klas 1-3 i 4-8. Ową podróż sentymentalną zatytułowano Pierwszym Zjazdem Absolwentów. Była to niezwykła okazja do szkolnych wspomnień, wzruszeń i refleksji. Był to czas powrotu do szkolnych przyjaźni, wymiany spostrzeżeń oraz wspólnych pamiątkowych zdjęć.
    Inauguracja zjazdu rozpoczęła się o godz. 19.00 powitaniem wygłoszonym przez Absolwenta Roberta Sikorę, natomiast przybyłe na uroczystość byłe wychowawczynie (p. Krystyna Pietrzyńska, p. Lucyna Gorzyczka, p. Dorota Szmaj) próbowały rozpoznać swoich dawnych wychowanków.
    Grupa przybyłych Uczniów po raz pierwszy od piętnastu lat spotkała się w tak licznym gronie. Dobra współpraca Absolwentów zaowocowała przygotowaniem projekcji filmowej pt. „To było tak niedawno” (film przedstawiał KOMERS tego rocznika mający miejsce w naszej szkole) oraz wystawy starych zdjęć i tabla. Podczas ich oglądania padło wiele miłych słów, było sporo radości i śmiechu.
    W dalszej części uczestnicy zjazdu swoje szkolne korzenie odnajdywali w sentymentalnych opowieściach, wspomnieniach z przeszłości, ale nie tylko – były też opowieści o teraźniejszości. Nasi Absolwenci to wspaniali ludzie, mający swoje miejsce w świecie, mający swoje plany, realizujący marzenia… To miłe, że nasza szkoła wychowuje wartościowych ludzi. To miłe, że oni po wielu latach wracają myślami do naszej szkoły.
    Bal Absolwentów wywołał wiele wzruszeń i odkurzył dawne wspomnienia. Wspólna zabawa - która upływała przy muzyce i wspomnieniach – przeplatana pokazem multimedialnym trwała do białego rana.
    Szybko minęły miłe chwile. Pozostały wspomnienia, odnowione przyjaźnie i odświeżone adresy. A ci, co nie byli, niech żałują, bo mają, czego...!

    ______________________________________

Europejskie spotkanie przy choince

    Dnia 21 grudnia 2012r. odbyło się szkolne spotkanie przedświąteczne pt. "Europejskie spotkanie przy choince", nawiązujące do obchodów Świąt Bożego Narodzenia w krajach Unii Europejskiej. W programie artystycznym przygotowanym przez p. E. Błaszczuk i p. K. Półtorak wystąpili uczniowie klas 4-6.
    Przedstawienie miało na celu przekazanie uczniom, gronu pedagogicznemu oraz zaproszonym gościom informacji na temat świętowania Bożego Narodzenia m.in.w takich krajach jak: Niemcy, Włochy, Irlandia, Francja, Grecja czy Austria. Występujący uczniowie wcielili się w role przedstawicieli poszczególnych państw i przygotowali charakterystyczne dla danego kraju dary, które w końcowej części przedstawienia złożyli u stóp Dzieciątka Jezus, Maryji i Józefa. Program artstyczny obfitował w piosenki o tematyce świątecznej wykonywane przez "chór aniołów" m.in. w języku angielskim, niemieckim czy hiszpańskim.
    Punktem kulminacyjnym było zaśpiewanie przez uczniów piosenki "Feliz Navidad" i złożenie w ten sposób życzeń świątecznych wszystkim zebranym na szkolnym spotkaniu przedświątecznym uczniom, gronu pedagogicznemu i zaproszonym gościom.

    ______________________________________

Laureaci szkolnych konkursów organizowanych z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka

    Nagrody zostaną wręczone już niebawem – podczas szkolnego spotkania przedświątecznego 21 grudnia! – pisaliśmy niedawno. Tak też się stało!
     Zwycięzcami Szkolnego Konkursu Plastycznego „W krainie utworów Janusza Korczaka” zostali:
- Julia Matysiak i Marcel Gryglewski (I miejsce),
- Patrycja Golińska (II miejsce),
- Roch Śpigiel (III miejsce),
- Jakub Kowalski i Katarzyna Gajda (wyróżnienie).
    W Szkolnym Konkursie Literackim „Utwór Janusza Korczaka – najciekawsza gawęda” na podium znalazły się:
- Sandra Gąbka (I miejsce),
- Zuzanna Nowak (II miejsce),
- Weronika Grobelna (III miejsce).
    Zwycięzcy Szkolnego Konkursu Multimedialnego to:
- drużyna z klasy I gimnazjum – Jagoda Król, Alicja Golec, Klaudia Golińska, Nicola Wojtkowska (I miejsce);
- drużyna z klasy III gimnazjum – Nikodem Krupa i Anna Kraska (II miejsce),
- drużyna z klasy II gimnazjum – Patrycja Błoch i Weronika Spychalska (III miejsce).
    Serdecznie gratulujemy!

    ______________________________________

Poczta świąteczna: Uczniowie kartki piszą ...

    Samorząd uczniowski zaproponował napisanie kartki świątecznej, wysłanie jej szkolną pocztą i wręczenie adresatowi 21 grudnia. Uczennice klasy 4: Julia Pawłowska, Klaudia Kułek i Wiktoria Błoch spisały się na medal, opiekując się szkolną skrzynką pocztową.

    Uwaga! Już w lutym POCZTA WALENTYNKOWA.
        

Donata Warzecha

    ______________________________________

Drugi Szkolny Turniej Szachowy, ale to już było i...

    Od poniedziałku korytarz szkolny został opanowany przez 20 szachistów i ich fanów. Wszystko za sprawą pięciu chłopaków z klasy III, którzy w ub. r. szk. realizowali projekt edukacyjny „Odkrywamy pasję uczenia się” i „zainfekowali grą w szachy”. Hubert Wielonek prowadził zapisy i czuwał nad prawidłowością przebiegu turnieju. Pozostali organizatorzy występowali w podwójnych rolach - organizatora i uczestnika turnieju. Emocje sięgały zenitu. Kibice byli wspaniali.
    Drugi Szkolny Turniej Szachowy wygrali uczniowie z klasy III. Oto zwycięzcy:
    1. m-ce: Patryk Kubica
    2. m-ce: Szymon Grobelka
    3. m-ce: Jakub Mazurkiewicz
    4. m-ce: Damian Warzecha
    Dziękuję za super zabawę! Gratuluję umiejętności organizacyjnych!
    W styczniu odbędzie się I SZKOLNY TURNIEJ GRY W CHIŃCZYKA. Już od 2 stycznia 2013r. zapisy wszystkich chętnych w bibliotece szkolnej. Zapraszam szczególnie uczniów z klas 4-6, a w czasie ferii uczniów z klas 1-3.         

Donata Warzecha

    ______________________________________

Lekcja demokracji: Posumowanie konkursu plastycznego - KARTKA ŚWIĄTECZNA

    20 grudnia na szkolnym korytarzu wystawione zostały konkursowe kartki świąteczne. W szkole podstawowej o miano najładniejszej kartki rywalizowało 21 prac, a w gimnazjum 20. Uprawnionymi do głosowania byli pracownicy szkoły (dziękujemy za oddane głosy!), uczniowie klas 4-6 i I-III gimnazjum. Zainteresowani głosowali w czasie przerw.
    Wystawę prac przygotowały dziewczęta z klasy 6 uczestniczące w zajęciach artystycznych. W czasie wyborów powinna obowiązywać zasada fair play. Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwały Sandra Gąbka i Klaudia Pilarska.
    Weronika Spychalska, Klaudia Noculak i Paulina Gruchot policzyły oddane głosy i wyłoniły zwycięzców. Lista laureatów:
    SZKOŁA PODSTAWOWA (głosy oddawali gimnazjaliści):
    1. m-ce: Mikołaj Turski – kl. 5
    2. m-ce: Jakub Kubica – kl. 5
    3. m-ce: Marcin Kraska – kl. 6
    GIMNAZJUM (głosowali uczniowie klas 4-6):
    1. m-ce: Adrian Gwiazda – kl. III
    2. m-ce: Nikodem Krupa, Agata Maląg – kl. III
    3. m-ce: Klaudia Organista – kl. II.
    Z przykrością informuję, że za nieuczciwe zachowanie zdyskwalifikowano pracę ucznia klasy III.
    Laureatom gratulujemy! Nagrody zostały wręczone na apelu w dniu 21 grudnia.
        

Donata Warzecha

    ______________________________________

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy…”

    Dnia 14 grudnia 2012 r., już po raz dziesiąty w Dębnicy odbyło się spotkanie wigilijne, na które zaproszono jej mieszkańców. Wieczerzę wigilijną poprzedził występ najmłodszych uczniów Zespołu Szkół w Dębnicy, którzy zaprezentowali ,,Baśniowe Jasełka’’. Następnie Błogosławieństwa Bożego udzielił Proboszcz miejscowej parafii ks. Eugeniusz Krawczyk. Wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem, a życzenia noworoczne przekazali zaproszeni goście: Dyrektor Zespołu Szkół w Dębnicy p. Dariusz Spychalski, Sołtys Dębnicy p. Ryszard Wróbel, w imieniu Pana Wójta - Sekretarz Gminy Przygodzice p. Dariusz Kryś, a także Radny z Dębnicy – p. Franciszek Błaszczuk.
    Nie zapomniano także o wręczeniu kwiatów symbolizujących Gwiazdę Betlejemską najstarszym mieszkańcom wsi. Wieczerzy towarzyszył śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Dębnicy - Marzeny Kulferst i Szymona Muszyńskiego, pod kierunkiem p. Elżbiety Glinkowskiej. Przy organizacji wieczerzy wigilijnej swego wsparcia udzielili uczniowie klasy II gimnazjum, pod okiem p. Donaty Warzechy.
    Program artystyczny oraz scenografię przygotowały p. Jolanta Kidziak, p. Małgorzata Wilczyńska, p. Maria Kupczyk i p. Natalia Lubońska. Przebieg uroczystości koordynowała p. Krystyna Busza.
    Serdeczne podziękowania należą się Radzie Sołeckiej i Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, którzy przygotowali przepyszne potrawy wigilijne.
    Do zobaczenia w przyszłym roku!
        

Krystyna Busza

    ______________________________________

Podsumowanie obchodów Roku Janusza Korczaka

    W dniach 3-10 grudnia br. w naszej szkole miały miejsce obchody Tygodnia Janusza Korczaka. Uroczystość była związana z zakończeniem obchodów Roku Korczaka i stanowiła podsumowanie projektu realizowanego od marca do grudnia 2012 r. W tym czasie uczniowie Zespołu Szkół podjęli liczne działania.
    Najmłodsi brali udział w Gminnym Konkursie Czytelniczym, w którym błyszczeli wiedzą o Januszu Korczaku i jego twórczości. Dodatkowo wykazali się zaangażowaniem w Szkolnym Konkursie Plastycznym pt. „W krainie utworów Janusza Korczaka”. Zadanie konkursowe polegało na zapoznaniu się z fragmentem wskazanego utworu tegoż pisarza i jego zaprezentowaniu w formie plastycznej. Klasy kolejno analizowały teksty:
    Kl. 0, 1. SP: „Król Maciuś Pierwszy”,
    Kl. 2. SP: „Kajtuś Czarodziej”,
    Kl. 3. SP: „Józki, Jaśki i Franki”.
     Klasy 4-6 wzięły udział w Szkolnym Konkursie Literackim „Utwór Janusza Korczaka – najciekawsza gawęda”. Zadanie konkursowe polegało na zapoznaniu się ze wskazanym utworem Korczaka (bądź fragmentem tego utworu) i jego zaprezentowaniu w formie opowieści – najpierw na forum klasy, potem laureaci klasowi – na forum szkoły.
    Gimnazjaliści z kolei uczestniczyli w lekcji muzealnej, zwiedzili synagogę żydowską. Ponadto wykonali prezentacje multimedialne zgodnie z przypisanym każdej klasie tematem:
    Kl. I: Janusz Korczak – jego rodzina, dzieciństwo, młodość i edukacja.
    Kl. II: Janusz Korczak – Lekarz, Nauczyciel, Wychowawca.
    Kl. III: Twórczość literacka Janusza Korczaka.

    Dodatkowo społeczność szkolna brała udział w NOCY Z KORCZAKIEM.
    Uczestnicy konkursów byli oceniani przez niezależne jury, które wyłoniło laureatów! Okazało się, że w naszej szkole talentów nie brakuje! Nagrody zostaną wręczone już niebawem – podczas szkolnego spotkania przedświątecznego 21 grudnia!
    Opiekę nad uczniami w trakcie podejmowanych działań konkursowych sprawowali wychowawcy klas. Koordynatorami TYGODNIA JANUSZA KORCZAKA i NOCY Z KORCZAKIEM były panie Maria Kędzierska-Jachimek, Dorota Szmaj. Wystawę prac plastycznych przygotowała pani Natalia Lubońska.
    Dziękujemy nauczycielom i uczniom za zaangażowanie w to wielkie dzieło!    ______________________________________

Eliminacje szkolne Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego

    W dniu 30 listopada 2012r. (piątek) odbył się w naszej szkole etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Czas przeznaczony na rozwiązanie zadań wynosił 60 minut. Do etapu rejonowego konkursu kwalifikował się uczeń, który na etapie szkolnym otrzymał minimum 30 na 40 możliwych punktów.
    Z naszej szkoły w tym konkursie wzięło udział 5 uczniów pracujących pod kierunkiem p. Agnieszki Kubis. Jedna z nich – Laura Krakowska zakwalifikowała się do kolejnego etapu.
    Gratulujemy, życząc powodzenia w kolejnych zmaganiach!    ______________________________________

Andrzejki

    29 listopada uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i I-III gimnazjum obchodzili andrzejki. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski.
    W tym dniu nie zabrakło tradycyjnych wróżb. Które z nich się spełnią? Czas pokaże! Skoczne rytmy muzyczne zachęcały wszystkich do tańca. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Elżbieta Błaszczuk, Dorota Szmaj i Donata Warzecha.
    Udana zabawa pozwoliła się odprężyć i zachęciła do zorganizowania kolejnej dyskoteki.

    ______________________________________

Noc z Korczakiem i nie tylko!

    W dniach 23/24 listopada uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum wraz z opiekunami – wychowawcami p. Marią Kędzierską-Jachimek, p. Dorotą Szmaj i p. Pawłem Błaszczykiem przeżyli w szkole wyjątkowe chwile.
    W jednej z części spotkania nocnego wychowankowie uczestniczyli w zajęciach realizowanych przez Kadrę Szczepu „Jedenastka” – zajęcia te zorganizowała p. Maria Kędzierska-Jachimek. A co wówczas czekało naszych podopiecznych? Oj, rozmaitości! – gra chińczyk (ale nie ta planszowa!), szyfry harcerskie, klauza, węzły, pląsy, gry i zabawy harcerskie, walka o proporzec… Wiele emocji wzbudziły zajęcia zorganizowane po północy. Wówczas bowiem w naszej szkole miał miejsce wyjątkowy taniec! Cała sala drżała w podskokach! Było na co popatrzeć!
    Były też i inne atrakcje! W końcu ta noc była NOCĄ Z KORCZAKIEM! Uczniowie w poszczególnych salach wraz z opiekunem pracowali nad prezentacjami dotyczącymi Janusza Korczaka – wkrótce będą je prezentować na forum szkoły! Klasy V-VI z kolei spotkały się z książką Janusza Korczaka, przygotowując się do TYGODNIA Z KORCZAKIEM, który już niebawem się rozpocznie! W późnych godzinach nocnych miała miejsce projekcja filmu o Korczaku.
    To były wyjątkowe chwile! Najlepsza z dotychczasowych NOCEK W SZKOLE – tak wypowiadali się o minionej nocy nasi uczniowie…

    ______________________________________

Takich chwil się nie zapomina!

    Późnym popołudniem w dniu 23 listopada uczniowie klasy VI (w komplecie!) wraz z wychowawcą – p. Dorotą Szmaj mogli spędzić przyjemne chwile na posesji Pani Sylwii Golec – mamy Dominika (ucznia tej klasy).
    Atrakcją było ognisko, przy którym pieczono kiełbaski. Nastrój był szczególny – ciemna okolica, w pobliżu las, a oni przy strzelających iskrach, w ciepełku, igrają wokół ognia. Warto podkreślić, iż Dominik wraz z mamą przygotowali dodatkowo ucztę przy stole! Poczęstunek był pyszny! Dziękujemy!
    Czas upłynął nadzwyczaj prędko, a grupa pospieszyła w kierunku szkoły – na NOC Z KORCZAKIEM!

    ______________________________________

Eliminacje szkolne Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego

    W dniu 23 listopada 2012r. (piątek) odbył się w naszej szkole etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego. Czas przeznaczony na rozwiązanie zadań wynosił 60 minut. Do etapu rejonowego konkursu kwalifikował się uczeń, który na etapie szkolnym otrzymał minimum 30 na 40 możliwych punktów.
    Z naszej szkoły w tym konkursie wzięły udział 2 uczennice z klasy 6 pracujące pod kierunkiem p. Doroty Szmaj. Jedna z nich – Laura Krakowska zakwalifikowała się do kolejnego etapu.
    Gratulujemy, życząc powodzenia w kolejnych zmaganiach!    ______________________________________

Podsumowanie akcji „Zbieramy baterie”

    W październiku trwała ekologiczna akcja zbierania baterii. Zbierali uczniowie z różnych klas, od „zerówki” do klasy III gimnazjum. Zebraliśmy 2204 baterie, w przeliczeniu na jednego ucznia przypadło 12,96. W grupie osób, które przyniosły przynajmniej 50 sztuk znalazła się również pani Jolanta Kidziak. Gratuluję i dziękuję! Wielu z Was odniosło sukces. Mistrzem został Alan Magdziak z oddziału przedszkolnego, który przyniósł 240 baterii. Na wyróżnienie zapracowali również: Nikodem Krupa, Daniel Kola, Amelia Matysiak, Karolina Wasiewicz, Szymon Nowak i Damian Warzecha. Brawo!
    Dziękuję paniom: M. Kędzierskiej-Jachimek i Natalii Lubońskiej za systematyczną zbiórkę w oddziale przedszkolnym.
    Baterie nadal można przynosić do biblioteki i składać w odpowiednim pojemniku.
        

D. Warzecha

    ______________________________________

Zakończenie Roku Olimpijskiego

    W środę 21 listopada 2012 r. w naszej szkole odbyła się wielka uroczystość związana z zakończeniem Roku Olimpijskiego. Organizatorem tej uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach wraz z Terenowym Klubem Olimpijczyka w Wysocku Wielkim i Warsztatami Terapii Zajęciowej Przygodzice.
    Na początku Dyrektor szkoły Dariusz Spychalski dokonał uroczystego otwarcia uroczystości. W pierwszej jej części odbyły się IX Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego i Turniej Warcabów Osób Niepełnosprawnych, w którym wzięli udział nasi goście - 12 drużyn WTZ, w tym z Ukrainy.
    Po zaciętej rywalizacji nadszedł czas na podsumowanie - wręczono nagrody. Zwycięzcy uhonorowani zostali pucharami. Podsumowano też Gminny Konkurs Plastyczny „Olimpiada w oczach dziecka”. Laureatów nagrodzono – otrzymali książki i dyplomy. Wystawę prac przygotowała p. Donata Warzecha.
    Na zakończenie uroczystości wystąpiła młodzież naszej szkoły. Występ przygotowała p. Dorota Szmaj wraz z grupą „Łzy Feniksa”. Uatrakcyjnił go p. Paweł Błaszczyk, który angażując młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum opracował układy sportowe – piramidy. W przygotowaniach do spektaklu zwrócono szczególną uwagę na choreografię, muzykę, rekwizyty, scenografię. W pracach nad scenografią p. D. Szmaj wspierali p. P. Błaszczyk, p. M. Wilczyńska, p. J. Staniewska. Kostium dla baletnicy (prosto z Poznania!) wypożyczyła p. M. Kaźmierowska, nauczycielka służyła też wskazówkami dotyczącymi fragmentu układu choreograficznego. Rekwizyty konieczne do spektaklu zorganizował p. D. Spychalski. A wsparcie finansowe otrzymaliśmy od Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach.
    Wiele osób zaangażowało się w to wielkie dzieło!

    ______________________________________

Grupa ŁZY FENIKSA w wielkiej roli po raz kolejny…

    17 listopada o godz. 19.00 grupa ŁZY FENIKSA prowadzona przez p. Dorotę Szmaj wystąpiła podczas uroczystości podziękowania Duchowi Świętemu za dar mądrości w Kościele w Przygodzicach.
    Artyści klas 1-3 gimnazjum zaprezentowali pantomimę pt. „Bóg Cię kocha!” Ukazując historię pojawienia się człowieka na ziemi, poprzez jego przyjaźń z Bogiem, utratę owej współpracy, oddanie się zagrożeniom niesionym przez współczesny świat, pojawienie się rozpaczy i wreszcie – powrót do Boga, pokazali zebranej licznie publiczności, co jest w życiu najistotniejsze.
    Występ, poprzedzony był wytrwałymi przygotowaniami – próby artystów przyniosły zarówno im, jak i instruktorowi grupy wiele radości. Ruch, mimikę, gest podczas spektaklu wzbogaciła doskonała muzyka i rekwizyty… To było kolejne wielkie wydarzenie w grupie ŁZY FENIKSA – wspomina p. D. Szmaj. Podczas ostatnich przygotowań do występu wspierali ją: p. Małgorzata Wilczyńska, Gminny Ośrodek Kultury, inni.
    Występ grupy teatralnej spodobał się licznie zgromadzonej publiczności, czego potwierdzeniem były gromkie brawa oraz, po raz kolejny, serdeczne słowa Gospodarza tej parafii – Ks. Marcina Taisnera, organizatora występu – Pana Andrzeja Pawłowskiego i innych widzów. Odtwórczyni głównej roli – Ani Krasce wręczono kwiaty! Pozostałym: Nikodemowi Krupie (odegrał rolę Boga), Martynie Kubik (wcieliła się w diabła), Jagodzie Król (zagrała pychę, żądzę pieniądza), Helence Walasz, Natalii Kupijaj i Zuzannie Szlachetce (wystąpiły jako używki), Martynie Piwowar (wcieliła się w pychę względem ciała) oraz Marzenie Kulferst (odegrała rozpacz) podziękowano na forum. Dziękujemy za serdeczność!
    Pragniemy także podziękować Pani Iwonie Król oraz Panu Dyrektorowi, którzy pomogli w zorganizowaniu dowozu i odwozu uczniów.    ______________________________________

Próbna ewakuacja

    16 listopada 2012r. o godz.10.00 odbyła się próbna ewakuacja uczniów z budynku naszej szkoły. Przeprowadzono ją zgodnie z obowiązującą instrukcją bezpieczeństwa pożarowego. Celem próbnego alarmu było sprawdzenie poprawnego postępowania uczniów i pracowników szkoły w razie pożaru bądź innego zagrożenia życia.
    Po ogłoszonym sygnałem dźwiękowym alarmie uczniowie pod opieką nauczycieli w zorganizowany sposób, bez wzbudzania paniki, opuścili budynek szkoły, kierując się do wskazanego wyjścia ewakuacyjnego. Pan palacz odłączył dopływ prądu i gazu, następnie osoby wyznaczone przez koordynatora akcji - Dyrektora szkoły Dariusza Spychalskiego - sprawdziły, czy wszystkie osoby przebywające w szkole ewakuowały się z budynku.
    Podczas ewakuacji uczniowie zgromadzili się w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia, a nauczyciele sprawdzili obecność podopiecznych.
    Próbny alarm zakończono o godz. 10.15. Uczniowie wraz z nauczycielami wrócili bezpiecznie do szkoły.
    Próbna ewakuacja, a przede wszystkim jest sprawny przebieg, wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo w naszej szkole!

    ______________________________________

Kolejny unijny projekt w klasach I-III

    Już niebawem wytypowani uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy przystąpią do realizacji projektu systemowego „Nowoczesna szkoła, szkoła wspierająca”. Środki pozyskane przez Gminę Przygodzice, pochodzące z budżetu Unii Europejskiej, pozwolą na realizację dodatkowych zajęć i zakup pomocy dydaktycznych we wszystkich siedmiu szkołach podstawowych prowadzonych przez naszą Gminę.
    W naszej szkole programem objętych będzie 27 uczniów, którzy będą uczestniczyć w specjalistycznych zajęciach z logopedii, gimnastyki korekcyjnej, a także w zajęciach artystycznych, przyrodniczych i usprawniających czytanie.
    - W ramach środków przypadających na naszą szkołę zakupione zostaną pomoce dydaktyczne za kwotę nieco ponad 21.000zł, w tym laptop, ekran projekcyjny, specjalistyczne oprogramowanie, sprzęt rehabilitacyjny do gimnastyki korekcyjnej, zestawy do modelowania oraz doświadczeń i obserwacji przyrodniczych. Projekt realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w ramach priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych. Zajęcia prowadzone będą do końca roku szkolnego 2012/13 - stwierdził Dyrektor szkoły Dariusz Spychalski.
    Realizacja projektu w Gminie Przygodzice to w sumie 1050 godzin zajęć, a pozyskana dotacja wynosi ogółem 212.813,90zł, z czego 85% środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego, a 15 % środków z budżetu państwa.    ______________________________________

Ortograficzny sukces!

    12 listopada 2012 r. w Zespole Szkół w Wysocku Małym odbyły się gminne eliminacje powiatowego konkursu "Z ortografią za pan brat" dla szkół podstawowych i gimnazjów.
    Uczestnicy konkursu pisali dyktando, podczas którego musieli wykazać się doskonałą znajomością zasad ortograficznych i interpunkcyjnych. „W późnojesiennej, listopadowo-zaduszkowej aurze królują przede wszystkim srebrzystobiałe, żółtobrązowe czy złociste chryzantemy…” – to fragment tekstu, z którym przyszło zmierzyć się gimnazjalistom.
    Rywalizacja była niezwykle wyrównana, dlatego bardzo cieszy sukces Heleny Walasz. Podopieczna p. Jolanty Staniewskiej zdobyła III miejsce oraz zakwalifikowała się do kolejnego etapu konkursu.
    Gratulujemy i życzymy powodzenia!    ______________________________________

Podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego - „Wyścig kolarski - Dębnica 2012”

    30 października wszystkie zdjęcia konkursowe obejrzał pan Tomasz Wojtasik, który jest fotoreporterem PAP. Juror przejrzał 22 prace.
    Już wiemy komu należą się brawa!
    Oto szkolni laureaci:
    I miejsce – Natalia Gruchot, Kacper Stańczyk
    II miejsce – Weronika Spychalska
    III miejsce – Klaudia Noculak
    IV miejsce - Klaudia Organista
    Wyróżnienie - Mateusz Zawada
    Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział!
        

D. Warzecha


    ______________________________________

Gminny Konkurs Recytatorski „Znam wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny” rozstrzygnięty!

    29 października w Bibliotece Publicznej Gminy Przygodzice odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego „Znam wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny”. Adresatem konkursu byli uczniowie klas 4-6.
    Wśród uczestników tegoż etapu nie zabrakło też i naszych przedstawicieli. Czworo uczniów z klasy czwartej i szóstej zaprezentowało się doskonale. Szymon Muszyński zdobył I miejsce, natomiast Sandra Gąbka i Julia Pawłowska – zaszczytne wyróżnienie! Uczniowie pracowali pod okiem p. Doroty Szmaj.
    Serdecznie gratulujemy! Życzymy kolejnych sukcesów!

    ______________________________________

OWOCE W SZKOLE

    Kolejny raz Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków przystąpiła do rządowego programu „Owoce w szkole”, wdrażanego na terenie całego kraju przez Agencję Rynku Rolnego. Program ten skierowany jest do uczniów klas I-III. Jego celem jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci, poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie. Dzieci otrzymują jednorazowo porcję, składającą się z wybranego produktu owocowego i warzywnego. Co najmniej dwa razy w tygodniu dostarczane są najwyższej jakości, umyte, gotowe do spożycia świeże lub przetworzone owoce i warzywa. Wszyscy rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili zgodę na uczestnictwo w programie.
    Promocja zdrowego stylu życia jest elementem różnorodnych działań podejmowanych przez Dyrekcję, Nauczycieli i Uczniów, zgodnych w obowiązującym Programem profilaktyki.
    Zdrowie jest naszym najcenniejszym skarbem.    ______________________________________

Do Huty!

    18 października, w przepiękny dzień prawdziwej złotej polskiej jesieni, uczniowie klasy 6 wraz z opiekunami (p. Dorotą Szmaj – organizatorem wyjazdu, p. Elżbietą Błaszczuk) wyjechali na wycieczkę – tym razem – po najbliższej okolicy. Była to rzeczywiście wspaniała przygoda!
    W planie wyjazdu uwzględniono miejsca pamięci w naszej okolicy oraz pobyt na terenie Klubu Jeździeckiego w Hucie.
    Podczas postoju przy grobie upamiętniającym zdarzenia z czasów II wojny światowej na tutejszym terenie uczennice Laura Krakowska (wcześniej przeprowadziła wywiad z P. Teresą Szwarc – wieloletnią mieszkanką Dębnicy) i Wiktoria Wnuk pięknie zaprezentowały dialog treścią nawiązujący do wydarzeń z tamtych lat. Z kolei Sandra Gąbka wspomniała o historycznym miejscu w Dębnicy – obelisku upamiętniającym czyn zbrojny mieszkańców wsi w walkach o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.
    Na terenie Klubu Jeździeckiego na uczniów czekały rozmaite atrakcje: przejażdżki bryczką, pieczone kiełbaski, gry i zabawy, podczas których uczniowie wykorzystali szkolny sprzęt sportowy. Czas upłynął nadzwyczaj szybko! Sport okazał się doskonałym sposobem na rekreację! Warto o tym pamiętać – zwłaszcza w ROKU LEKKOATLETYKI!
    Wiedza i niezapomniane wrażenia na pewno pozostaną w pamięci uczestników wycieczki!    ______________________________________

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

    15 października odbył się apel przygotowany przez Samorząd Uczniowski pod hasłem „Szkolne Diamenty”. W sali gimnastycznej zebrali się nauczyciele i wszyscy obecni w tym dniu uczniowie. Z ogromnym zainteresowaniem obserwowano wszystko, co się działo na scenie. Występujący członkowie Samorządu Uczniowskiego sprawiali wrażenie, że nie przygotowali się do apelu. Poprosili klasę III o zaśpiewanie piosenki dla nauczycieli, a następnie szkolni samorządowcy rozpoczęli recytację wiersza. Zaskoczenie było duże ponieważ za kotary usłyszeliśmy dalszą część recytacji w wykonaniu naszej absolwentki Kasi Rogusznej– pierwszego SZKOLNEGO DIAMENTU. To ona pięknie zarecytowała:
    „Trzeba dużo zdrowia,
    aby umysł ucznia rozwinąć, wzbogacić,
    który gdy dorośnie, dopiero zrozumie
    jak jest w życiu ciężko, gdy się mało umie”.
    Kasia przedstawiła swoje kolejne sukcesy po zakończeniu nauki w naszej szkole i podziękowała za to, że była naszą uczennicą. Kolejnym SZKOLNYM DIAMENTEM była Magda Muszyńska, która na naszej scenie recytowała i śpiewała. Absolwentka pochwaliła się, że jako licealistka wydała tomik ze swoimi wierszami. Występ trzeciego diamentu zaczął się niewinnie – informacja o sukcesach a następnie piękne słowa „to Wam dziękuję drodzy nauczyciele, ponieważ w tej szkole zdobyłam dobre podstawy”. W tej części programu można było usłyszeć powtarzający się zwrot „diamencie udowodnij swoją prawdziwość” i zaczęło się... Aneta Pawelec zaprezentowała wspaniałą grę aktorską, widzowie spontanicznie reagowali. Nagle na sala gimnastyczna zamieniła się w scenę teatralną. Zatarły się wszelkie granice wiekowe uśmiech i podziw zabłysnął na twarzach wszystkich widzów. Od opiekuna Samorządu Uczniowskiego SZKOLNE DIAMENTY otrzymały podziękowania.
    Na zakończenie apelu Samorząd Uczniowski, na ręce p. J. Kidziak, przekazał wielką laurkę z podpisami wszystkich uczniów.
        

D. Warzecha


    ______________________________________

Ślubowanie uczniów klasy I

    Dnia 12 października w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy odbyło się Ślubowanie klasy I. Odświętnie ubrane uczennice i uczniowie z zapałem deklamowały wiersze i śpiewały piosenki. Doniosłym jednak momentem było przyjęcie ich do grona uczniów szkoły. Pierwszaki składały zatem uroczystą przysięgę, że będą pracować na miarę swych możliwości, godnie reprezentować szkołę i właściwie się zachowywać. Pan dyrektor – Dariusz Spychalski pasował ołówkiem każdego kandydata na ucznia, co wyrażało przyjęcie go do uczniowskiej społeczności. Wiele radości wzbudził również „rożek słodkości”.
    Po części oficjalnej uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi udali się do pięknie przygotowanej klasy, w której wzruszone mamy przygotowały im słodki poczęstunek.

    ______________________________________

Gminny Wyścig Kolarski DĘBNICA 2012

    5 października odbył się już kolejny raz Gminny Wyścig Kolarski. Impreza cieszy się dużą popularnością wśród uczniów z terenu naszej gminy. Gościliśmy ok. 100 osób, w tym ponad 70 zawodników. Wszyscy spotkali się na sali wiejskiej. Peleton w asyście policji i OSP z Dębnicy przejechał na miejsce zawodów. W czasie otwarcia, które miało miejsce na linii startu, Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak stwierdził, że „Ważny jest udział, bo startując już możesz czuć się zwycięzcą". W malowniczych terenach leśnych rozegrano zawody kolarskie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Gminy Przygodzice. Wszystkich zawodników obowiązywała olimpijska zasada fair play. Nad poprawnością wyścigu czuwał Pan Paweł Błaszczyk, a nad bezpieczeństwem uczestników miejscowi strażacy, Policjanci z Przygodzic oraz doktor Maciej Furmanek z Ośrodka Leczenia Kompleksowego w Ostrowie Wielkopolskim. Tradycyjnie panowała gorąca atmosfera rywalizacji.
    Złoty medal w kategorii dziewcząt kl. 5-6 szkoły podstawowej zdobyła Kornelia Stawicka, srebrny – Natalia Golińska, brązowy – Aleksandra Adam. Wśród chłopców najlepszy okazał się Szymon Biały, który wyprzedził Huberta Koprasa i Bartosza Pawlaka. W gimnazjum w kategorii dziewcząt klas I-II I miejsce zajęła Julia Golec, II – Wioletta Świtała, a III Monika Kut. Wśród chłopców tej samej grupy wiekowej złoty medal wywalczył Dominik Matysek, srebrny – Kamil Kraska, natomiast brąz zdobył Adrian Baran. W najstarszej grupie - wśród dziewcząt klas III gimnazjum I miejsce wywalczyła Martyna Piwowar, II miejsce zdobyła Joanna Biały, a III Kinga Biegańska. W grupie chłopców najlepszy okazał się Hubert Pauś, przed Mateuszem Łukomskim i Pawłem Bzylem. W kategorii drużynowej I miejsce szkół podstawowych i zarazem Nagrodę Wójta Gminy Przygodzice wywalczyła Szkoła Podstawowa w Czarnymlesie, II miejsce i Nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół w Dębnicy - Szkoła Podstawowa im. Kard. Karola Wojtyły w Chynowej, natomiast Nagrodę Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przygodzicach za zajęcie III miejsca wywalczyła Szkoła Podstawowa w Przygodzicach. W kategorii gimnazjów Nagrodę Wójta Gminy Przygodzice za zajęcie I miejsca zdobyło Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy, II miejsce i nagrodę Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przygodzicach wywalczyło Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Jankowie Przygodzkim, natomiast III miejsce i Nagrodę Dyrektora Zespołu Szkół w Dębnicy - Gimnazjum w Czarnymlesie.
    Medale, puchary, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczali: Asystent Wójta ds. Sportu Andrzej Pichet, Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Damian Kołacki i Dyrektor Zespołu Szkół w Dębnicy Dariusz Spychalski. Kapitanowie drużyn otrzymali upominki w postaci sprzętu sportowego – piłki i paletki „powędrowały do szkół”.
    Słowa podziękowania za koordynację i sprawny przebieg zawodów Dyrektor szkoły skierował do nauczycieli p. Pawła Błaszczyka i p. Donaty Warzecha.
    

D. Warzecha i P. Błaszczyk


    O wyścigu można również przeczytać na stronie Gminy Przygodzice.
    ______________________________________

ŚWIĘTO PATRONA

     5 października 2012r. w Zespole Szkół w Dębnicy po raz kolejny świętowano Dzień Patrona. Obchody rozpoczął uroczysty apel. Po odczytaniu apelu olimpijskiego głos zabrał dyrektor szkoły Dariusz Spychalski, który przyjął ślubowanie od uczniów klasy I gimnazjum. W dalszej części ogłosił rok szkolny 2012/2013 ROKIEM LEKKOATLETYKI, co oznacza, że przed nami wiele działań związanych z tą dyscypliną sportową. Przedstawione zostały także nowe inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, ogłoszono też konkurs fotograficzny związany z Gminnym Wyścigiem Kolarskim.
     Po zakończeniu apelu gimnazjaliści wyruszyli kibicować swoim kolegom i koleżankom startującym w wyścigu kolarskim, a młodsi uczniowie sprawdzali swoją zręczność, rozgrywając turniej tenisa stołowego. Najmłodsi zaś mogli spróbować swoich sił w najróżniejszych konkurencjach sportowych.
     Tego dnia zabawa była znakomita, emocje ogromne, a humory dopisywały małym i dużym!    ______________________________________

Nasi uczniowie wśród Stypendystów Wójta Gminy Przygodzice

    4 października 2012 r., podczas uroczystej gali, zorganizowanej w Zespole Szkół w Czarnymlesie, uczniowie naszej szkoły odebrali Stypendia Wójta Gminy Przygodzice.
    Była to druga edycja tego prestiżowego wyróżnienia przydzielanego za wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia. Warunkiem koniecznym otrzymania tej nagrody jest uzyskanie wzorowej oceny zachowania oraz spełnienie jednego z poniższych kryteriów:
    - średnia ocen wynosząca przynajmniej 5,2 w szkole podstawowej i 5,1 w gimnazjum,
    - tytuł laureata wojewódzkiego konkursu interdyscyplinarnego lub przedmiotowego,
    - uzyskanie maksymalnego wyniku z przynajmniej jednej części egzaminu gimnazjalnego lub ze sprawdzianu po szkole podstawowej,
    - medalowe pozycje w zawodach sportowych na szczeblu przynajmniej województwa.
    Wśród 100 stypendystów znaleźli się: Klaudia Pilarska, Jagoda Król, Klaudia Organista, Helena Walasz, Małgorzata Galewska, Nikodem Krupa, Agata Kołodziej, Klaudia Spychalska i Konrad Warzecha. Rodzice uczniów obecni na gali odebrali z rąk Wójta Gminy - p. Krzysztofa Rasiaka, Przewodniczącego Rady Gminy - p. Andrzeja Baraniaka oraz Dyrektora szkoły - p. Dariusza Spychalskiego okolicznościowy list gratulacyjny.
    Gratulujemy Stypendystom i ich Rodzicom!

    O gali można również przeczytać na stronie Gminy Przygodzice.

    Autor zdjęć: Tomasz Wojtasik    ______________________________________

Spotkanie z Romanem Pankiewiczem

    1 października uczniowie klasy V – VI wraz z wychowawcami brali udział w spotkaniu z panem Romanem Pankiewiczem – autorem książki "Islandia trzeci żywioł". Odbyło się ono w Filii Biblioteki Gminnej – w Dębnicy.
    Autor książki opowiedział nam o swojej pracy za granicą, a jednocześnie o jego wielkim zamiłowaniu do podróży i chęci poznawania innych kultur, dzięki czemu powstała książka "Islandia trzeci żywioł". Swoją wypowiedź wzbogacił prezentacją multimedialną ukazującą fascynujące slajdy przyrody, ludzi, ich pracę. Nie odbyło się oczywiście bez żartów. Dowiedzieliśmy się, że na Islandii żyje dwa razy więcej owiec niż ludzi, a drogi są tam podgrzewane dzięki dużej ilości energii elektrycznej. Mogliśmy też zadawać pytania i kupić książkę autora – z autografem oczywiście!
    Spotkanie było bardzo przyjemne. Autor udowodnił, że warto uczyć się języków. Podziękowaliśmy mu za miłe chwile, które dane nam było przeżyć. Dziękujemy również Pani Grażynie Krakowskiej za zaproszenie do biblioteki. Zdjęcia – na stronie Gminy Przygodzice.

    

Tekst: Sandra Gąbka    ______________________________________

ODKRYWAMY PASJĘ UCZENIA SIĘ

    29 września 2012r. uczniowie klasy trzeciej: Szymon Grobelka, Patryk Kubica, Jakub Mazurkiewicz, Damian Warzecha i Hubert Wielonek zaprezentowali projekt edukacyjny pt. „Odkrywamy pasję uczenia się”. Uczniowie zainteresowali uczestników spotkania tematem. Gościem honorowym był pan Wójt Krzysztof Rasiak. Spotkanie zostało zorganizowane przez Joannę Peślę i Edytę Pawelec, (nasze absolwentki) w siedzibie Biblioteki Publicznej.
    

Opiekun projektu D. Warzecha
    ______________________________________

Dzień Chłopca

    27 września Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę z okazji Dnia Chłopca. Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie. Funkcję dzidżeja sprawowali nasi absolwenci R. Wróblewski i A. Fidelak.
    Opiekę nad bawiącymi się uczniami sprawowali wychowawcy: E. Błaszczuk, P. Błaszczyk, J. Staniewska i D. Warzecha.
    Zabawa była super!
    

D. Warzecha
    ______________________________________

Dzień Pieczonego Ziemniaka

    Dnia 27 września na dawnym boisku za szkołą odbył się długo oczekiwany przez uczniów Dzień Pieczonego Ziemniaka. Został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem, p. Donatą Warzechą, a także p. Pawłem Błaszczykiem. Zabawa była przednia!
    Rano, tuż przed rozpoczęciem lekcji, zostały zebrane od chętnych uczniów wszystkie ziemniaki. Szkoła podstawowa (kl.4-6) i klasa III poszły jako pierwsze. Następnie, pod pieczą nauczycieli, wyszliśmy (klasa I i II) na zewnątrz ku przygotowanemu wcześniej ognisku. Okazało się, że nasze przysmaki zostały już wrzucone do ognia, więc wystarczyło tylko czekać od kilku do kilkunastu minut. W międzyczasie zabawialiśmy się żartami i miłymi pogawędkami. Kiedy tylko ziemniaki były gotowe do jedzenia, zaczęliśmy je z apetytem pałaszować (podziękowania dla Dagmary Jakubczak, która chętnie pożyczyła wszystkim sól).
    Długo jedliśmy, ciesząc się swoim towarzystwem i przyjemnością siedzenia przy ognisku. Kiedy wygasło, a p. Donata zrobiła parę zdjęć do dokumentacji, skierowaliśmy się do szkoły. Wtedy jeszcze czyści, jednak tuż przed drzwiami do budynku rozpoczęliśmy bitwę na smarowanie popiołem po twarzach. Wygranych było wielu. Na szczęście wszystko skończyło się śmiechami – w radosnym nastroju wróciliśmy do klas.
    Dzień ten zaliczamy do udanych. W końcu nieczęsto się zdarzają – oby było ich więcej!
    

Helena Walasz
    ______________________________________

Europejski Dzień Języków Obcych

    W środę, 26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych, zorganizowany przez panią Elżbietę Błaszczuk i panią Katarzynę Półtorak. Klasa pierwsza zajęła się kolorowaniem miejsc i symboli charakterystycznych dla Londynu. Klasy druga i trzecia rozwijały swoje słownictwo za pomocą gier i zabaw językowych .
    Klasy 4-6 zebrały się w sali gimnastycznej, gdzie miały miejsce różnorodne zadania sprawdzające nie tylko znajomość języków obcych, ale również elementów geografii, np. znajomość flag państwowych. Oceniano także gazetki klasowe, dotyczące dowolnie wybranego języka obcego. Każda z klas do rozgrywek wytypowała czteroosobową drużynę, którą potem dopingowała. Najwięcej punktów w rozgrywkach zdobyła klasa 4 i została nagrodzona „dniem bez pytania”.
    Klasy gimnazjalne brały udział w podobnych zadaniach, rozszerzonych o wiedzę na temat znanych miejsc i osób danych obszarów językowych. Najlepsza okazała się klasa III i również została nagrodzona „dniem bez pytania”. Gratulujemy zwycięzcom oraz pozostałym klasom zaangażowanym w rozgrywki językowe.    ______________________________________

„Baw się i bądź bezpieczny!”

    W roku szkolnym 2011/2012 w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjny UNICEF „Baw się i bądź bezpieczny!”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej. Celem projektu było przekazanie dzieciom wiedzy na temat dbałości o własne bezpieczeństwo, unikania sytuacji ryzykownych mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia oraz zachowania w czasie wypadku. W ramach realizacji projektu przeprowadzono lekcje i pogadanki na temat bezpiecznego zachowania, zorganizowano również specjalne spotkanie dla rodziców, podczas którego to dzieci wcieliły się w rolę nauczycieli.
    Koordynatorem działań była p. Jolanta Staniewska, realizację wspierały nauczycielki uczące w klasach 1-3 (p. I. Kruk, p.M. Wilczyńska, p. J. Kidziak).

    ______________________________________

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2012/2013

    3 września 2012 r. mszą św. w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dębnicy rozpoczęliśmy rok szkolny 2012/2013. Po mszy uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do sali gimnastycznej, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Dyrektor szkoły Dariusz Spychalski powitał zaproszonych gości: Wójta gminy Przygodzice p. Krzysztofa Rasiaka, Radnego Gminy Przygodzice p. Franciszka Błaszczuka oraz księdza Eugeniusza Krawczyka, nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów oraz ich rodziców. Szczególnie ciepłe słowa skierował do najmłodszych dzieci, które w tym roku rozpoczynają naukę w oddziale przedszkolnym i klasie pierwszej szkoły podstawowej. Następnie zgodnie z tradycją dokonano zmiany składu pocztu sztandarowego - ta zaszczytna funkcja przypadła w udziale uczniom klasy I gimnazjum.
    Po przejęciu sztandaru Dyrektor przedstawił nowych nauczycieli, mówił również o zmianach, które w związku z przebudową budynku starej szkoły, czekają w nowym roku szkolnym. Na koniec życzył wszystkim sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy.
    W dalszej części spotkania głos zabrał Pan Wójt, a po nim Radny. Obaj panowie podkreślali szczególną rolę edukacji w życiu człowieka oraz życzyli wszystkim nauczycielom i uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym. Po zakończonej uroczystości uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami.     Życzymy wszystkim powodzenia w szkolnych zmaganiach!
    ______________________________________