Archiwum
Rok Szkolny 2012/2013
II półrocze
___________________
„Człowiek, który został księdzem; ksiądz, który pozostał człowiekiem” – spektakl o Ks. Eugeniuszu Krawczyku po raz drugi

    29 czerwca, w sobotni wieczór, w dębnickiej sali zgromadzili się mieszkańcy Dębnicy i okolicznych miejscowości, by obejrzeć spektakl w wykonaniu zespołu teatralnego „Łzy Feniksa”, opowiadający o życiu i pracy duszpasterskiej Ks. Eugeniusza Krawczyka.
    Ks. Eugeniusz Krawczyk jest pierwszym Proboszczem tej parafii, trzeba podkreślić – także jej twórcą i budowniczym kościoła. W tym roku obchodzi Jubileusz Kapłaństwa – 26 maja upłynęło 50 lat od momentu, gdy Szanowny Jubilat złożył śluby kapłańskie. Jubileusz ten zbiega się z przypadającą w tym roku okrągłą rocznicą istnienia parafii Dębnica – liczy ona 35 lat! Ponadto miejscowość ta przeżywa dodatkowo inne wydarzenie – żegna Ks. Eugeniusza, który z dniem 1 lipca odchodzi na emeryturę.
    Ks. Eugeniusz Krawczyk to Pasterz prowadzący swe owce do Boga, wspaniały Obserwator, Budowlaniec, Dobry Gospodarz, Kapłan troszczący się o estetykę otoczenia, Organizator życia parafialnego, Dyplomata, Kapłan umiejący dostrzec w każdym człowieku iskierkę dobroci, Człowiek dający nadzieję, Człowiek nagradzany; Człowiek, który został Księdzem; Ksiądz, który pozostał Człowiekiem.
    „Należy ufać Bogu i ludziom” – to stwierdzenie Wieloletniego Kapłana Dębnicy. Po latach spędzonych w Dębnicy czuję się tu jak dobrej rodzinie – dodaje Ks. Krawczyk.
    Przedstawiony spektakl ponownie wywołał łzy na twarzach Jubilata i zgromadzonej publiczności. Gromkie brawa były okazją do podziękowania Dostojnemu Jubilatowi za wieloletnią posługę w tej parafii, natomiast dla aktorów – nagrodą za wspaniałą prezencję.
    Drogi Kapłanie! Drogi Księże Proboszczu! Dziękujemy Ci za trud pracy duszpasterskiej, za okazywane wszystkim zrozumienie i serce. Życzymy Ci dużo zdrowia, wielu sił, błogosławieństwa Bożego, radości płynącej z dalszej posługi oraz życzliwych ludzi na dalszej drodze. Błogosławiony Jan Paweł II: „Kochajcie wasze kapłaństwo! Bądźcie mu wierni aż do końca! Umiejcie dostrzec w nim ów ewangeliczny skarb, za który warto dać wszystko”.
    W Twoim przypadku, Drogi Księże, tak było!
    W Twoim przypadku, Drogi Księże, tak jest!

    ______________________________________

To jest już koniec...!

    Długo oczekiwany przez wszystkich uczniów moment – dzień zakończenia roku szkolnego 2012/2013 nastąpił 28 czerwca 2013r. W tym dniu odbył się uroczysty apel, poprzedzony Mszą świętą i zapaleniem znicza na obelisku w Dębnicy.
    Uroczystość szkolną uświetnili swą obecnością zaproszeni Goście – Ksiądz Eugeniusz Krawczyk, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Przygodzice Franciszek Błaszczuk, Dyrektor Gminnego Zespołu Administracyjnego Szkół w Przygodzicach Barbara Duczmal, Przewodniczący Rady Rodziców Tomasz Pilarski, przedstawiciele Rodziców.
    Dyrektor szkoły Dariusz Spychalski podkreślił, iż mijający rok szkolny był bogaty w wiele sukcesów i wydarzeń. Stawiał przed społecznością szkolną trudne wyzwania, z którymi radziliśmy sobie lepiej lub gorzej. Mamy za sobą ewaluację zewnętrzną, a z raportem z jej przebiegu można zapoznać się na stronie http://www.npseo.pl. Tegoroczne wyniki sprawdzianu po klasie szóstej i egzaminu gimnazjalnego pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość.
    Wybitnym uczniom szkoły Pan Dyrektor wręczył świadectwa z biało-czerwonym pasem oraz nagrodę książkową zakupioną przez Radę Rodziców. Dzień ten był ważny szczególnie dla Absolwentów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dębnicy, którzy zakończyli kolejny etap swojej edukacji. Spechjalną nagrodę Rady Rodziców dla tegorocznych prymusów otrzymały Julia Harych i Julia Pawłowska (obie kl. 4), które uzyskały najwyższą średnią ocen. Nagrodę wręczył Pan Tomasz Pilarski – przewodniczący Rady Rodziców. W imieniu Wójta nagrodę dla tegorocznego absolwenta naszej szkoły odnoszącego największe sukcesy sportowe wręczyła Pani Barbara Duczmal - dyrektor GZEAS.
    Dla Absolwentów uczniowie klas piątej szkoły podstawowej i drugiej gimnazjum pod kierunkiem Pana Pawła Błaszczyka i Pani Donaty Warzechy przygotowali filmik prezentujący wspomnienie z lat spędzonych w naszej szkole oraz wręczyli im pamiątkowe upominki. Następnie głos zabrali Absolwenci. Nie zabrakło miłych słów, pięknych podziekowań piosenek, a także łez. Rodzice naszych Absolwentów wręczyli na ręce Pana Dyrektora upominek dla szkoły – zestaw słowników i pamiątkowe tablo.
    Kochani Absolwenci!
    Życzymy sukcesów w dalszej edukacji i powodzenia w życiu osobistym.
    Do zobaczenia!
    Drodzy Uczniowie! Do zobaczenia!
    Równolegle do uroczystości na sali gimnastycznej rok szkolny w swoim gronie zakończyli uczniowie klas I-III szkoły podstawowej i dzieci z oddziału przedszkolnego. W imieniu Dyrektora szkoły wyróżnienia i nagrody dla najlepszych uczniów wręczyła p. Jolanta Kidziak. Następnie wychowawczynie poszczególnych grup miały okazję pogratulować swoim wychowankom za różnorodne osiągnięcia i życzyć im udanych wakacji.

    ______________________________________

Najpiękniejszy zeszyt do języka polskiego w klasach 4-6

    27 czerwca 2013 r. w klasach 4-6 został podsumowany konkurs na najpiękniejszy zeszyt do języka polskiego. Nad jego przebiegiem czuwała pani Dorota Szmaj.
    Uczniowie walczyli o tytuł „Mistrza piękna” przez cały rok szkolny. W ostatecznym rozliczeniu przy ocenie zeszytu zostały uwzględnione następujące kryteria: systematyczność prowadzenia notatek, odrabianie prac domowych; staranne, czytelne pismo, bezbłędny zapis notatek, estetyka zeszytu.
    Tytuł NAJPIĘKNIEJSZY ZESZYT zdobyły dzieła uczennic klasy czwartej:
    I miejsce – Karolina Golec i Julia Pawłowska,
    II miejsce - Andżelika Szewczyk,
    III miejsce – Oliwia Kania.
    Gratulujemy!    ______________________________________

Ogólnopolska Noc Profilaktyki i nasz teatr

    22 czerwca zespół teatralny Łzy Feniksa wraz z opiekunem p. Dorotą Szmaj i grupą Pat z Ostrowa Wlkp. (występowali w niej gościnnie też nasi artyści i absolwent naszej szkoły – Michał Modzelewski) wzięli udział w Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki w Poznaniu. Jej organizatorem była Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. Noc ta została zorganizowana w ramach programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty.”
    Występ naszego teatru miał miejsce w muszli koncertowej w Parku Wilsona. Grupa zaprezentowała się wspaniale, czego potwierdzeniem są fotki zamieszczone poniżej. Uczniowie uczestniczyli również w nocnych rozmowach o profilaktyce „Głos profilaktyki” - spotkaniu związanym z profilaktyką; mogli wysłuchać wielu interesujących informacji, a także wziąć udział w dyskusji, zadawać pytania zaproszonym gościom. Organizatorzy poczęstowali ich wielkopolskim jadłem. Wrócili około północy.
    To był kolejny udany występ! Prezentacja podczas tak wielkiej uroczystości może być powodem do dumy. Dziękujemy za pomoc Panu Dyrektorowi, Panu Robertowi Kaczmarkowi, GKRPA w Przygodzicach.    ______________________________________

Olimpijski duch jest w nas...

    21 czerwca 2013 r. odbył się szkolny Dzień Sportu, w którym wzięła udział społeczność uczniowska całego Zespołu Szkół, w tym dzieci z oddziału przedszkolnego. Imprezie przyświecały oczywiście idee olimpijskie, zasada zdrowej sportowej rywalizacji.
    Wzorem poprzedniego roku rozgrywki miały miejsce na kompleksie boisk przy ZSP CKU w Przygodzicach. Uroczystego otwarcia igrzysk dokonał dyrektor szkoły - Dariusz Spychalski, podkreślając iż to wydarzenie jest swoistym podsumowaniem ogłoszonego w szkole roku lekkiej atletyki. Odczytany został apel olimpijski. Następnie uczniowie rywalizowali w różnych konkurencjach sportowo–rekreacyjnych, wśród których znalazły się: bieg na 60m, rzut piłką palantową, skok w dal, rzuty do kosza i inne. Zabawa była znakomita, a humory dopisywały! Zmęczeni sportowcy mogli zregenerować siły podczas poczęstunku, o który zadbała jak zwykle Rada Rodziców.
    Podsumowaniem uroczystości było wręczenie każdemu uczestnikowi pamiątkowego dyplomu. Trzeb abowiem przyznać, że uczniowie dzielnie stawili czoła sportowym wyzwaniom
    Ten dzień był także doskonałą okazją do kreowania postaw bezpieczeństwa i koleżeństwa, rywalizowania w myśl zasady fair play.
    Koordynatorami działań podczas Szkolnej Olimpiady byli nauczyciele wychowania fizycznego – p. Paweł Błaszczyk i p. Małgorzata Kaźmierowska, a w klasach najmłodszych wychowawca oddziału przedszkolnego - p. Natalia Lubońska    ______________________________________

To spotkanie pozostanie w naszej pamięci!

    Późnym popołudniem w dniu 14 czerwca uczniowie klasy VI wraz z rodzicami i wychowawcą – p. Dorotą Szmaj mogli spędzić przyjemne chwile w stadninie koni znajdującej się w Hucie, mimo że tym razem konie nie były celem wyjazdu. Ponieważ nasi wychowankowie kończą kolejny etap edukacji, zaplanowano ognisko pożegnalne.
    Spotkanie zaczęło się od pieczenia kiełbasek i wspólnego posiłku. Potem uczniowie zaprezentowali program artystyczny, dostarczając swoim rodzicom wielu pozytywnych emocji. Były też tańce przy ognisku, zabawy językowe, rozgrywki sportowe. Uczestnicy spotkania uraczyli się też deserem lodowym. Nastrój był szczególny – ciemna okolica, w pobliżu konie, natura. Rodzice wraz z ich pociechami i wychowawcą przy strzelających iskrach wokół ognia przeżyli miłe chwile. Szczególną niespodzianką było słowo podziękowania skierowane przez dzieci do ich rodziców oraz wręczenie im róż.
    Spotkanie upłynęło nadzwyczaj prędko, pożegnania nadszedł czas.

    ______________________________________

X Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

    14 czerwca w naszej szkole odbył się jubileuszowy X Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych dla uczniów szkół podstawowych.
    W rywalizacji wzięło udział 14 uczniów ze szkół podstawowych gminy Przygodzice. Uczniowie zmagali się z testem sprawdzającym ich wiedzę na temat historii, geografii i życia społeczno-politycznego krajów niemieckiego obszaru językowego.
    I miejsca zajął Michał Roga ze Szkoły Podstawowej W Czarnymlesie, II miejsce - Klaudia Pilarska, natomiast III miejsce - Aleksandra Brodziak - obie ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy.
    Laureaci otrzymali z rąk Wójta Gminy Przygodzice Pana Krzysztofa Rasiaka ufundowane przez niego pamiątkowe statuetki, natomiast z rąk Dyrektora Zespołu Szkół w Dębnicy - Pana Dariusza Spychalskiego nagrody książkowe, zakupione przez Radę Rodziców naszej szkoły.
    Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy!    ______________________________________

PODSUMOWANIE ROJEKTU SYSTEMOWEGO
"NOWOCZESNA SZKOŁA, SZKOŁA WSPIERAJĄCA"


    W roku szkolnym 2012/2013 Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy realizowała projekt systemowy „Nowoczesna szkoła, szkoła wspierająca", współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach umowy podpisanej przez Wójta Gminy Przygodzice p. Krzysztofa Rasiaka zajęcia odbywały się we wszystkich szkołach Gminy Przygodzice.
    Realizacja projektu rozpoczęła się w grudniu 2012r., a zakończyła w czerwcu 2013r. Zgodnie z założeniami uczestnikami projektu byli uczniowie i uczennice klas I-III, u których zdiagnozowano indywidualne potrzeby i problemy, mogące stanowić istotną barierę w dalszym rozwoju, oraz uzdolnieni uczniowie i uczennice potrzebujący indywidualnego podejścia.
    W ramach projektu uczniowie brali udział w zajęciach z gimnastyki korekcyjnej, w zajęciach logopedycznych, artystycznych, matematyczno-przyrodniczych oraz w zajęciach dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu. Działaniami realizowanymi w ramach projektu objęto 27 uczniów, w tym 15 dziewczynek i 12 chłopców. Zajęcia odbywały się systematycznie, w wymiarze od 1-2 godzin tygodniowo. Na wszystkich zajęciach uczniowie w atrakcyjny sposób nabywali dodatkowe kompetencje lub pogłębiali zdobytą wcześniej wiedzę. Na zajęciach wykorzystywano ciekawe pomoce dydaktyczne, które pozwalały rozszerzać wiadomości i umiejętności oraz pokonywać trudności. Ppomoce dydaktyczne zostały zakupione w ramach otrzymanych środków z EFS.
    Uczniowie chętnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach. Proponowane na zajęciach formy pracy rozbudzały zainteresowania dzieci, motywowały do przezwyciężania trudności i wyrabiały poczucie własnej wartości, a stosowane środki dydaktyczne ułatwiały osiągnięcie zamierzonych celów.
    Realizacja projektu „Nowoczesna szkoła, szkoła wspierająca” przyniosła spodziewane efekty.

    ______________________________________

Konkurs o Złote Pióro Wójta Gminy Przygodzice

    12 czerwca w Gminnym Konkursie Ortograficznym o Złote Pióro Wójta Gminy Przygodzice w kategorii szkół podstawowych naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy szóstej: Agata Matysiak, Szymon Muszyński oraz Sebastian Pawelec.
    Zespołowi nie udało się wygrać, choć liczba punktów dzielących go od zwycięstwa była niewielka.    ______________________________________

Noc na sportowo!

    W dniach 7/8 czerwca uczniowie klas VI wraz z opiekunami – p. Dorotą Szmaj (wychowawcą) i p. Pawłem Błaszczykiem przeżyli w szkole wyjątkową noc.
    W jednej z części spotkania nocnego wychowankowie uczestniczyli w zajęciach wychowawczych organizowanych przez p. D. szmaj.
    Były też i inne atrakcje! W końcu ta noc była NOCĄ na sportowo! Uczniowie na sali gimnastycznej uczestniczyli w najrozmaitszych rozgrywkach. W późnych godzinach nocnych miała miejsce projekcja filmu.
    To były wyjątkowe chwile! Gdy położyli się spać, za oknem świtało.

    ______________________________________

Nagroda dla grupy „ŁZY FENIKSA”

    6 czerwca 2013 roku grupa teatralna „Łzy Feniksa” z Zespołu Szkół w Dębnicy wraz z opiekunami (p. Dorotą Szmaj – organizatorem wyjazdu, p. Małgorzatą Wilczyńską oraz p. Kornelią Tysiak – pracownikiem GOK-u) udali się Teatru Wielkiego, do Łodzi. Wyjazd był nagrodą Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach za pracę w bieżącym roku szkolnym w zespole teatralnym.
    Główny cel wyjazdu to spektakl, dzieło dla młodego i dorosłego widza, „Królewna Śnieżka”, oparty na jednej z najbardziej znanych baśni braci Grimm. Jej baletowa wersja bawi i wzrusza dzieci. Losy dobrej i pięknej, znienawidzonej przez złą Macochę Śnieżki oraz siedmiu wesołych krasnali ponownie dostarczyły naszym małym aktorom niezapomnianych emocji. I mimo, że Śnieżka zjadła zatrute jabłko, wszystko dobrze się skończyło.
    W drodze powrotnej - oczywiście Mc’Donald’s! Nie zabrakło też konkursów.
    Uczestnicy wycieczki wrócili w doskonałych humorach! Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Przygodzicach!    ______________________________________

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA

    W poniedziałkowy poranek 3 czerwca 2013 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Dębnicy wyjechali na festyn z okazji Dnia Dziecka pod hasłem „Wszystkie dzieci nasze są”, który odbył się w Wysocku Wielkim.
    Licznie zgromadzone dzieci z pobliskich szkół i przedszkoli tego dnia korzystały z uroków beztroskiego dzieciństwa. Przygotowano na ten dzień mnóstwo niespodzianek. Uczniowie mogli bawić się na dmuchanym zamku, trampolinie, karuzeli. Chętni uczestniczyli w konkursach wokalnych, plastycznych i sprawnościowych walcząc o drobne upominki i słodycze. Każdy mógł skorzystać z możliwości pomalowania własnej twarzy.
    Na szczęście obyło się bez deszczu chociaż chmurzyło się kilkakrotnie.
    Po zakończeniu zmagań w konkursach na dzieci czekał słodki poczęstunek i nie tylko… Festyn był okazją do porozmawiania o marzeniach, gdyż dzieciństwo to czas na marzenia i przygody.    ______________________________________

Z teatrem za pan brat! - ta lekcja dostarczyła nam wielu emocji…

    3 czerwca klasa szósta spektaklem nawiązującym do teatru lalek, odwołującym się do lektury „Kłamczucha”, zakończyła projekt Z TEATREM ZA PAN BRAT, realizowany w tej klasie w ramach lekcji języka polskiego.
    Celem projektu było rozumienie pojęć z zakresu edukacji teatralnej oraz kształtowanie postaw i uczuć kulturalnych. Uczniowie pracowali w grupach, podejmując kolejno działania: planowanie przedstawienia kukiełkowego, tworzenie teatru lalek, redagowanie scenariusza spektaklu. Po zakończonej pracy liderzy grup prezentowali wyniki pracy na forum klasy. Wspierała ich nauczycielka języka polskiego p. Dorota Szmaj.
    W dalszej części realizacji projektu odbyły się próby z reżyserem i aktorami oraz pozostałymi uczniami. Praca miała na celu zaktywizować uczniów i umożliwić im swobodne działania w temacie teatru. Z analizy efektu końcowego wynika, że uczniowie wykazali się dobrą znajomością zagadnienia, a ich praca zostało wysoko oceniona.

    ______________________________________

SUKCES JĘZYKOWY AGATY MALĄG

    29 maja uczennica klasy III gimnazjum Agata Maląg wzięła udział w konkursie STEP BY STEP - II Międzygimnazjalnym Konkursie Przysłów i Idiomów w Języku Angielskim i Niemieckim. Agata wykazała się znakomitą znajomością przysłów i idiomów w obu językach.
    W kategorii język angielski nasza uczennica zdobyła I miejsce, a w kategorii język niemiecki - miejsce trzecie. Gratulujemy sukcesu!
        

Katarzyna Półtorak    ______________________________________

„Człowiek, który został księdzem; ksiądz, który pozostał człowiekiem” – spektakl o Ks. Eugeniuszu Krawczyku

    W niedzielę – 26 maja rodzina, przyjaciele i parafianie żegnali odchodzącego na emeryturę ks. Eugeniusza Krawczyka, proboszcza tutejszej parafii. Ksiądz Proboszcz na zasłużoną emeryturę odchodzi po pięćdziesięciu latach służby Kościołowi i wiernym.
    Nasza szkoła również wzięła udział w tej uroczystości. Podczas mszy świętej w kościele Pan Dyrektor wręczył Ks. Krawczykowi statuetkę będącą dowodem wieloletniej współpracy. Natomiast podczas drugiej części uroczystości zespół teatralny Łzy Feniksa pod kierunkiem p. Doroty Szmaj (podczas występu wspierała ją p. Małgorzata Wilczyńska, dekoracją zajęła się p. Natalia Lubońska) przedstawił spektakl – biografię pt. „Człowiek, który został księdzem; ksiądz, który pozostał człowiekiem”. Przedstawienie wywarło bardzo pozytywne wrażenie pośród zaproszonych gości, a Szanownego Jubilata wzruszyło – przypomniało bowiem Jego drogę do kapłaństwa i drogę w kapłaństwie. W rolę Ks. Krawczyka wcielił się Szymon Muszyński, natomiast głosu wspominającego życie Księdza użyczył absolwent naszej szkoły - Michał Modzelewski. Dziękujemy Michale!
    TUTAJ WPISZ TREŚĆ OSTATNIEGO AKAPITU TEKSTU

    ______________________________________

Gala piosenki dziecięcej i młodzieżowej o Grand Prix „Złoty Mikrofonik”.

    24 maja odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury kolejny przegląd młodych talentów z gminy Przygodzice oraz regionu, podczas którego jury wyłoniło najlepszych wokalistów.
    Uczestnicy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zmierzyli się podczas eliminacji, które odbyły się już w lutym. Wtedy to spośród ponad 40 wokalistów wybrano 21 uczniów do kolejnego etapu.
    Jury wyłoniło zwycięzców przeglądu. Główną nagrodę – Grand Prix zdobyła Marzena Kulferst, wykonując piosenkę „Sweet child O’ mine”. Zdobyła również nagrodę specjalną Wójta Gminy Przygodzice Krzysztofa Rasiaka.
    Wyróżnienie otrzymał Szymon Muszyński, który zaśpiewał piosenkę „It’ s my life”.
    Na koniec imprezy Marzena miała okazję zaśpiewać z zespołem „Profilaktyka, a Dżem”.
    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów muzycznych.    ______________________________________

Z wizytą u Miodka

    22 maja nauczyciele - poloniści z gminy Przygodzice wraz z pracownikami kaliskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli wyjechali do Wrocławia, by spotkać się popularyzatorem wiedzy o języku polskim - prof. Janem Miodkiem, dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
    Miałam okazję uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu – wspomina Dorota Szmaj, nauczycielka naszej szkoły. Podczas spotkania poruszono tematy dotyczące współczesnego języka polskiego.
    Przyjemnie było gościć u tak wybitnego językoznawcy. Mimo zabiegania profesor znalazł również czas na wpisy do książek i pamiątkowe fotografie. Więcej informacji: strona gminy Przygodzice.

    ______________________________________

SZLAKIEM KRASNALI PRZEZ WROCŁAW

    14 maja uczniowie klas 3 i 4 wraz z opiekunami (p. E. Błaszczuk i p. M. Kupczyk) udali się na jednodniową wycieczkę klasową do stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia.
    Dzień ten obfitował w liczne atrakcje. Najpierw uczniowie udali się do Portu Lotniczego 'Copernicus', gdzie na własne oczy mogli się przekonać, w jaki sposób funkcjonuje lotnisko. Zaobserwowali lądowanie oraz start samolotu pasażerskiego, co wywołało u nich wielkie zainteresowanie. Następnie grupa pojechała na wrocławski stadion, który miała okazję zwiedzić. Wszyscy byli bardzo podekscytowani. Uczniowie obejrzeli m.in. strefę VIPów, wypróbowali stadionowe krzesełka i zajrzeli do szatni.
    Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Wrocławia: spacer w Ogrodzie Japońskim, Ostrów Tumski, Stare Miasto, Rynek z Ratuszem, kamieniczki Jaś i Małgosia ... Towarzyszący grupie przewodnik opowiadał historie i legendy związane z miastem i mobilizował uczniów do szukania wrocławskich KRASNALI.
    Wreszcie nadszedł czas na rejs statkiem po Odrze, który choć minął bardzo szybko był dla uczniów niezapomnianym przeżyciem.
    Ostatnim punktem wycieczki było ZOO. A było tu co oglądać: węże i krokodyle, kolorowe rybki, słonie, zebry, małpy, nosorożce, hipopotamy i inne zwierzęta. Czas w ZOO minął bardzo szybko, ale z pewnością nie był to czas stracony.
    Wycieczka ta pozwoliła uczniom na zwiedzenie wielu ciekawych miejsc i zebranie nowych informacji. Do domu wszyscy wracali w bardzo dobrych nastrojach. Wyjazd ten zaliczyć można do udanych!
    ______________________________________

Polska premiera sztuki w wykonaniu naszych uczniów.

    Projekt sztuki, która została napisana przez dramaturga Kelly Brock, został wdrożony do polskich szkół z inicjatywy Kathariny Gorsuch - prezes Fundation for Holokaust Education, USA oraz Avi Mizrachi także z tej samej fundacji, byłego dyrektora Holocaust Memorial w Miami, USA a także w porozumieniu z Dr. Normanem Weinbergiem, dyrektorem PJCRP (Poland Jewish Cemetry Restoration Projecty).
    Uczennice Koła Teologicznego, działającego pod kierunkiem nauczycielki p. Krystyny Buszy przy Zespole Szkół w Dębnicy, we współpracy z p. Mileną Janiak, postanowiły przystąpić do realizacji tego projektu. Odtworzeniem historii życia i cudownego ocalenia dwóch więźniów obozu Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu podjęły się uczennice klas gimnazjalnych - Joe Dziubaka (Jagoda Król) i Ann Rosenbeck (Helena Walasz) wraz z innymi 13 osobami zaangażowanymi w ten projekt. Krajowa premiera miała miejsce w dniu 11 maja 2013 roku w Zespole Szkół w Dębnicy. Goście, którzy swoją obecnością zaszczycili udział w tym wydarzeniu to: Dyrektor Wykonawczy PJCRP, dr Andrzej Omasta, współpracownik PJCRP, były Minister Ochrony Środowiska, dr Wojciech Brachwacz, koordynator projektu - pani dr Kamila Klauzińska, a także Starosta miasta Ostrowa Wielkopolskiego, p. Paweł Rajski -Wójt Gminy Przygodzice, p. Krzysztof Rasiak, p. Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół w gminie Przygodzice, p. Barbara Duczmal, Dyrektor Publicznego Przedszkola w Dębnicy, p. Aurelia Poprawa, Bibliotekarka dębnickiej filii Gminnej Biblioteki Publicznej p. Grażyna Krakowska oraz p. Radny Gminy Przygodzice - Franciszek Błaszczuk oraz rodzice uczniów biorących udział w tym przedsięwzięciu. Wszystkich zebranych powitał Dyrektor Zespołu Szkół w Dębnicy, p. Dariusz Spychalski, który także serdecznie podziękował wszystkim za udział w prezentacji projektu przygotowanego przez młodzież. Pan Dyrektor i nauczyciele przygotowujący program otrzymali podziękowania od organizatorów, m.in. od Dr. Normana L. Weinberga z Florydy, USA.
    Informację nt. sztuki zamieszczono również w telewizji Proart oraz na stronie KIRCHOL ZDUŃSKOWOLSKI
    

Krystyna Busza

    ______________________________________

Piszą o nas...

    Głos naszej gminy nr 5 z kwietnia 2013 r. zamieścił informację z podsumowania konkursu fotograficznego Gmina Przygodzice w zimowej scenerii, zorganizowanego przez portal internetowy www.gminaprzygodzice.info.
    W konkursie wysoko oceniono fotografię wykonaną przez uczennicę naszego gimnazjum Natalię Gruchot, przyznając jej II miejsce.
    Gratulujemy!

    ______________________________________

DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI - TRZYMAJ FORMĘ!

    30 kwietnia uczniowie klasy II gimnazjum (z panią Donatą Warzechą) zwrócili uwagę na zdrowe odżywianie. Akcję rozpoczęto od zablokowania szkolnych automatów pełnych słodyczy i różnorodnych napojów.
    Na górnym korytarzu można było przeczytać o wartościach odżywczych owoców. Uczniowie z klas 4-6 i gimnazjaliści bardzo chętnie sprawdzali swoje BMI (były dwa punkty). Dużym zainteresowaniem cieszył się stół „WIEMY, CO JEMY”. W czasie dwóch przerw uczniowie mieli okazję do zakupu jogurtów, a także domowych wypieków wykonanych przez dziewczęta z klasy II. Na kolejnych przerwach reklamowano owoce i warzywa. Można było spróbować koreczki warzywne, ananas też stanowił smakową atrakcję. „Dzień Zdrowej Żywności – Trzymaj formę” w wykonaniu drugoklasistów cieszył się dużym zainteresowaniem.
    Akcja „Trzymaj formę” zostanie powtórzoną 9 maja 2013r. (w czwartek).
        

D. Warzecha    ______________________________________

Piszą o nas...

    Gazeta Ziemia kaliska z dnia 26 kwietnia 2013 r. zamieściła informację z podsumowania powiatowego konkursu Poetycka wiosna, zorganizowanego przez Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim.
    W konkursie wysoko oceniono prace uczennicy naszego gimnazjum Marzeny Kulferst, przyznając jej II miejsce w tej kategorii wiekowej.
    Gratulujemy!

    ______________________________________

Festiwal Nauki w Gorzycach Wielkich

    19.04.2013r. uczniowie klas 5, 6, I oraz III (w sumie 16 osób) wzięli udział w Festiwalu Nauki zorganizowanym w Zespole Szkół w Gorzycach Wielkich. Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdu była p. M. Janiak, którą wspierała p. E. Błaszczuk.
    Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obserwowania zajęć z fizyki i chemii i uczestnictwa w warsztatach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty chemiczne wykonywane przez p. M. Janiak oraz p. A. Kapałę. Uczniowie obejrzeli również bardzo ciekawą wystawę zabawek i wzięli udział w przedstawieniu teatralnym przygotowanym przez Trupę Dropsa z MDK w Ostrowie Wlkp. Po "małym" poczęstunku, na który składały się warzywa i owoce - zdrowa żywność, nasi uczniowie udali się do hali sportowej, gdzie odbywały się mecze unihokeja. Dzięki uprzejmości nauczyciela wychowania fizycznego uczniowie mogli zagrać dwa 6-minutowe mecze. Rywalizacja była bardzo zacięta. Uczniowie podzieleni na dwie drużyny ("podstawówka" i "gimnazjum"), ubrani w plastrony odpowiedniego koloru i wyposażeni w kije hokejowe zaciekle walczyli o zdobycie punktów. Wszyscy świetnie się bawili. Wyjazd ten napewno można zaliczyć do udanych.
    Zdjęcia z imprezy można obejrzeć na stronie internetowej Zepołu Szkół w Gorzycach Wielkich.


    ______________________________________

PAMIĘTAMY O 70. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

    19 kwietnia (piątek) na szkolnym korytarzu można było obejrzeć ekspozycję przygotowaną przez panią Krystynę Buszę i panią Donatę Warzechę. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z naszą narodową historią.    ______________________________________

KONKURS CZYTELNICZY - „POLUBIĆ CZYTANIE”

    18 kwietnia 2013r. w Zespole Szkół w Dębnicy przeprowadzony został Gminny Konkurs Czytelniczy dla klas 1-3 szkół podstawowych pod hasłem „Najpiękniejsze Wiersze dla Dzieci Juliana Tuwima”. W konkursie wzięło udział 21 uczniów z sześciu szkół podstawowych z terenu gminy Przygodzice. Naszą szkołę reprezentowały: drugoklasistki Patrycja Golińska, Oliwia Kubik (opiekun J. Kidziak) i trzecioklasistki Paulina Wczesna i Nicola Zembold (opiekun M. Kupczyk).
    Uczestnicy konkursu pisali test. Wszyscy wykazali się wielką znajomością twórczości i utworów Juliana Tuwima, a także książki R. Pisarskiego pt. „O psie, który jeździł koleją”: W ten sposób najmłodsi uczniowie z terenu naszej gminy uczcili ROK JULIANA TUWIMA. Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Renata Skorupa, Beata Włodarczyk, Alina Jankowska i Elżbieta Madajka. Uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani, minimalne różnice w punktacji decydowały o zdobytych miejscach. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek, a po nim nastąpił drugi etap konkursowych zmagań. Tym razem uczniowie spotkali się z bohaterami poznanych wierszy. Mistrzowie z klas 1-3 odkrywali talent plastyczny. Wszyscy byli zaangażowani w kolorowanie i naklejanie prac. Powstała piękna, niepowtarzalna i barwna praca, która ozdobi szkolny korytarz. Nad bezpieczeństwem pracujących czuwały pani Donata Warzecha i pani Anna Olszewska.
    W podsumowaniu konkursu uczestniczył honorowy gość Wójt Gminy Krzysztof Rasiak, który był fundatorem wszystkich nagród. W tym roku I miejsce zajęła Zuzanna Marciniak (Szkoła Podstawowa w Przygodzicach), II miejsce Siedlecki Maciej (Szkoła Podstawowa w Jankowie Przygodzkim), a miejsce III Błażej Kwiatkowski (Szkoła Podstawowa w Wysocku Małym). Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Dyrektor Zespołu Szkół - Dariusz Spychalski wręczył wszystkim uczestnikom dyplomy - podziękowania i foldery promujące naszą gminę. Organizatorzy zadbali także o podziękowania dla nauczycieli (opiekunów uczniów).
    Sympatyczna atmosfera sprawiła, że dzieci już umawiały się na przyszłoroczną edycję konkursu. Dziękujemy wszystkim MISTRZOM za udział w konkursie. Do zobaczenia w 2014 roku!.
        

Koordynator konkursu: Donata Warzecha    ______________________________________

"Abyście pamiętali i nigdy nie zapomnieli…"

    Dnia 17 kwietnia 2013 roku zaszczycił nas swoją obecnością Ks. Biskup Kaliski, Stanisław Napierała. Słowa powitania wypowiedziały najmłodsze osoby uczęszczające do tej placówki, tj. uczniowie klasy ,,0’’ oraz klasy II Szkoły Podstawowej, a następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły - Pan Dariusz Spychalski, który w swoich słowach również przywitał zaproszonych gości. Ks. Biskup spotkał się z młodzieżą i nauczycielami, którzy w tym dniu zebrali się na hali sportowej, aby wspólnie powitać dostojnych gości, bowiem Ks. Biskupowi towarzyszyli także proboszcz parafii w Dębnicy, Ks. Eugeniusz Krawczyk oraz Ks. Kapelan Biskupa Kaliskiego, a zarazem jego kierowca, Ks. Maciej.
    Ks. Biskup Stanisław w swojej wypowiedzi nawiązał do swojego poprzedniego miejsca, które miał okazję wizytować, tj. Publicznego Przedszkola w Dębnicy do którego uczęszcza większość przyszłych absolwentów naszej szkoły.
    Następnym punktem programu odwiedzin duszpasterskich była prezentacja fragmentu sztuki będącej częścią projektu „Who Returned My Soul” - Kelly D. Brock, którą zaprezentowały uczennice klasy I i III Gimnazjum należące do Koła Teologicznego, działającego przy Zespole Szkół w Dębnicy. Historia Joe Dziubaka, który w cudowny sposób ocalał z obozu koncentracyjnego w Auschwitz Birkenau, który jest postacią autentyczną - bardzo poruszyła Ks. Biskupa. Należy dodać, że tydzień w którym wizytował naszą szkołę, zbiegł się z Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu tj. 19 kwietnia oraz z 70 Rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim.
    Szczególny podziw wyraził Ks. Biskup Stanisław Napierała dla uczennicy Jagody Król, która w sposób perfekcyjny opanowała monolog, który był tak naprawdę streszczeniem historii życia, Joe Dziubaka. Bardzo dobrze swoje role zagrały także inne uczennice tj. Alicja Golec, Klaudia Golińska, Nikola Wojtkowska, Weronika Fluder a także, co podkreślił w swej wypowiedzi Ks. Biskup Stanisław Napierała, Marzena Kulferst, która przejmująco zaśpiewała utwory autorstwa Czesława Niemena i Grażyny Łobaszewskiej, piosenki te zawierały treści nawiązujące do tematyki poruszonej w przedstawieniu. Koordynatorem szkolnego projektu „Who Returned My Soul” - Kelly D. Brock, którego fragment zaprezentowano w obecności Ks. Biskupa jest katechetka Krystyna Busza, absolwentka The International School for Holocaust Studies, Yad Vashem.
    Następnym punktem wizytacji była rozmowa z uczniami, do której zachęcał sam Ks. Biskup Stanisław Napierała. Uczennica Sandra Gąbka godnie prezentowała społeczność szkolną , zadając pytania, które zostały wcześniej opracowane przez jej autorkę w formie pisemnej. Sam Ks. Biskup zauważył, że przygotowała się do tego wywiadu niczym profesjonalna dziennikarka, a pytania te dotyczyły m. in. jakie zainteresowania ma Ks. Biskup, jak długo jest już Biskupem Kaliskim…
    Zakończeniem wizyty duszpasterskiej było podziękowanie i ofiarowanie wiązanki kwiatów, która została złożona na ręce Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, a także dokonanie wpisu do Księgi Pamiątkowej.         

Tekst: Krystyna Busza

        

Zdjęcia: Agata Maląg

    ______________________________________

Pozytywnie nakręceni

    Już od września trwa popularna akcja zbierania nakrętek. Zebraliśmy pięć worków. Pamiętajcie, że akcja trwa do 15 czerwca.
        

Donata Warzecha

    ______________________________________

I SZKOLNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

    W niedzielę 14 kwietnia (o godz. 14.00) spotkały się cztery drużyny, żeby walczyć o tytuł najlepszej. Reprezentacja klasy pierwszej, w osłabionym składzie, walczyła do ostatniego podania. W czasie turnieju zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski panowała miła atmosfera i rywalizacja fair play. Głównym arbitrem turnieju był pan Paweł Błaszczyk, wspierany przez ucznia Nikodema Krupę i uczennicę Zuzę Szlachetkę. Każda drużyna miała swoich fanów. Do walki klasa trzecia była zachęcana przez wychowawcę p. Marię Kędzierską–Jachimek. Klasa II z wychowawcą p. Donatą Warzechą zastanawiała się nad strategią gry z „trzecią”.
    Ostateczne wyniki: I miejsce zdobyła drużyna z klasy trzeciej, tuż za nimi uplasowała się drużyna z klasy II. Komisja sędziowska postanowiła, że III miejsce ex aequo zdobyły drużyny z klasy pierwszej i szóstej.

    ______________________________________

WIECZÓR Z GWIAZDAMI SZKOLNYMI

    27 marca z okazji obchodów Dnia Teatru w naszej szkole miała miejsce wielka uroczystość - WIECZÓR Z GWIAZDAMI SZKOLNYMI dla miejscowego społeczeństwa, zaproszonych gości i naszej szkolnej młodzieży został zorganizowany przez grupę ŁZY FENIKSA.
    Przebieg uroczystości został dokładnie przemyślany i zaplanowany przez opiekuna zespołu teatralnego - p. Dorotę Szmaj i młodych aktorów oraz nauczycielki: pp. Elżbietę Błaszczuk, Jolantę Staniewska, Małgorzatę Wilczyńską.
    Tego niezwykłego wieczoru zespół teatralny zaprezentował swoje umiejętności. Uroczystość rozpoczęła grupa klas 4-6 która jest najliczniejszym zespołem w szkolnym teatrze. Nie zabrakło też małej formy teatralnej klas najmłodszych i gimnazjalistów. Warto podkreślić, iż publiczność miała okazję zmierzyć się z interpretacją tekstów poetyckich. Na spotkanie zaproszono absolwentki naszej szkoły – Klaudię Spychalską, która recytowała tekst poetycki oraz Magdę Muszyńską – poetkę, która w ubiegłym roku wydała tomik poetycki „Spis rzeczy wymyślonych”. Podczas antraktu prowadziły one spotkania z widzami i aktorami wieczoru. Dodatkowo w czasie przerwy można było obejrzeć wystawę REKWIZYTY ŁEZ FENIKSA, zrobić fotkę z gwiazdami szkolnymi, wpisać się do księgi pamiątkowej oraz poczęstować się herbatką, kawką i ciasteczkiem. Gong, specyficzne oświetlenie, muzyka (przed uroczystością przygrywał Sebastian Pawelec), artyści witający Gości, wyjątkowa scenografia i inne atrakcje sprawiły, iż widownia poczuła się jak w prawdziwym teatrze!
    Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy p. Krzysztof Rasiak, Dyrektor GOK–u – p. Zenon Walczak, Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rekreacji Rady Gminy Przygodzice – p. Robert Kaczmarek, Dyrektor szkoły – p. Dariusz Spychalski, rodziny aktorów i inni.
    Publiczność miała okazję uczestniczyć w edukacji teatralnej. To był wyjątkowy wieczór. Owacje na stojąco, pochwały i upominki są tego potwierdzeniem!
    Zdjęcia: Agata Maląg    ______________________________________

Mam talent!

    27 marca 2013 roku w naszej szkole odbył się kolejny przegląd MAM TALENT zaplanowany w ramach DNIA ODKRYWCÓW TALENTU klas 4-6 i 1-3 gimnazjum z okazji powitania wiosny.
    Tym razem sale lekcyjne zamieniły się w sale muzealne, w których każda klasa przygotowała się do prezentacji. Uczniowie, którzy mieli ochotę zaprezentować swoje umiejętności, robili to indywidualnie; natomiast pozostałych –zaprezentowali ich koledzy bądź koleżanki. Można też było przedstawić swoje talenty w postaci prezentacji multimedialnej. Jak zawsze występom towarzyszyły ogromne emocje. Uczniowie zaprezentowali doskonale swoje umiejętności – nie zabrakło muzyki, tańca, śpiewu, kostiumów i rekwizytów. Poczynaniom przyświecała sentencja: TALENT BYŁ I POZOSTANIE DAREM, ZA KTÓRY ODPOWIADAJĄ WSZYSCY, CHOĆ OTRZYMUJE GO TYLKO JEDNOSTKA. Koordynatorem działań była p. Dorota Szmaj, natomiast pracą zespołów klasowych kierowali wychowawcy.
    Wszystkim uczestnikom gratulujemy, ich zdjęcia (fotografowaniem zajęła się Agata Maląg) zostaną wyeksponowane na szkolnym korytarzu.

    ______________________________________

Kolejna Gala Stypendystów Wójta Gminy Przygodzice za nami!

    22 marca 2013 r., podczas uroczystej gali, zorganizowanej w Zespole Szkół w Chynowej, uczniowie naszej szkoły odebrali Stypendia Wójta Gminy Przygodzice.
    Była to już kolejna edycja tego prestiżowego wyróżnienia przydzielanego za wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia. Warunkiem koniecznym jego otrzymania jest uzyskanie wzorowej oceny zachowania oraz spełnienie jednego z poniższych kryteriów:
    - średnia ocen wynosząca przynajmniej 5,3 w szkole podstawowej i 5,2 w gimnazjum,
    - tytuł laureata wojewódzkiego konkursu interdyscyplinarnego lub przedmiotowego,
    - uzyskanie maksymalnego wyniku z przynajmniej jednej części egzaminu gimnazjalnego lub ze sprawdzianu po szkole podstawowej,
    - medalowe pozycje w zawodach sportowych na szczeblu przynajmniej województwa.
    Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się: Klaudia Organista i Helena Walasz (obie spełniły kryterium średniej ocen) i Weronika Fluder, która jako pierwsza w historii naszej szkoły otrzymała stypednium za wyniki sportowe. Rodzice uczniów obecni na gali odebrali z rąk Wójta Gminy - p. Krzysztofa Rasiaka, Przewodniczącego Rady Gminy - p. Andrzeja Baraniaka oraz Dyrektora szkoły - p. Dariusza Spychalskiego okolicznościowy list gratulacyjny.
    Gratulujemy Stypendystom i ich Rodzicom!

    O gali można również przeczytać na stronie Gminy Przygodzice. Tam też można obejrzeć zdjęcia z uroczystości.    ______________________________________

Informatyczny sukces naszych uczniów!

    22 marca 2013 r. w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się podsumowanie 10. edycji powiatowego konkursu informatycznego CYBORG. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem Czy Cyborg zastąpi człowieka - Twoja wizja zrobotyzowanego świata?     Zadaniem gimnazjalistów, którzy rywalizowali między sobą 7 marca, było "zmierzenie się" z testem z ogólnej wiedzy inforamtycznej oraz przygotowanie w czasie maksymalnie 120 minut prezentacji multimedialnej, będącej odpowiedzią na zadane wyżej pytanie.
    Uczniowie szkoły podstawoej przygotowywali swoją odpowiedź na topytanie w formie pracy plastycznej.
    Wśród gimnazjalistów III miejsce zdobył Nikodem Krupa, a na wyróżnienie zapracowała Martyna Piwowar - oboje z klasu III.
    W szkole podstawowej wyróżniona została praca Oliwii Kani.
    Serdecznie gratulujemy!    ______________________________________

WARSZAWA OKIEM ODKRYWCY

    W dniach 21-22 marca klasy 5-6, jedna uczennica z klasy IV i jeden uczeń z klasy III wraz z opiekunami (p. Dorotą Szmaj i p. Pawłem Błaszczykiem) udali się bardzo wczesnym rankiem do naszej stolicy, uczestnicząc w szkolnej imprezie edukacyjno-turystycznej WARSZAWA OKIEM ODKRYWCY.
    W pierwszym dniu uczestnicy wyjazdu udali się na Plac Zamkowy, podziwiali Rynek Starego Miasta, obejrzeli Pałac Kultury i Nauki, goszcząc w ZłotychTarasach - kompleksie handlowo-biurowo-rozrywkowym ulokowanym w centrum Warszawy. Ponadto zwiedzili Multimedialne Muzeum Chopina oraz Niewidzialną Wystawę w Millennium Plaza. Po dniu pełnym wrażeń pojechali na nocleg, gdzie mogli odpocząć, by zregenerować siły na kolejny dzień zwiedzania. Drugi dzień był równie atrakcyjny. Uczniowie widzieli Pomnik Mickiewicza, Mikołaja Kopernika i Józefa Piłsudskiego. Znaleźli się również przy Grobie Nieznanego Żołnierza – tu byli świadkami zmiany warty. Z powodu odbywającego się w tym dniu meczu Polska-Ukraina Stadion Narodowy obejrzeli z większej odległości. Wielką atrakcją był pobyt w Planetarium oraz w Centrum KOPERNIK - fantastycznie zorganizowanym nowoczesnym domu eksperymentowania. Tu mogli dotykać własną ręką, oglądać i słuchać. Tu w prosty sposób odkrywali rozmaite ciekawostki. Dociekali, jak powstawał świat, kim i skąd jesteśmy, dokąd zmierzamy. Bawiąc się grupowo i indywidualnie eksperymentowali wynalazkami, które zmieniają świat.
    Już na wejściu przywitał ich rozradowany, mówiący robot i wielkie wahadło z 250 kg kulą pokazującą, jak ziemia obraca się wokół własnej osi. A dalej to już wciągali się coraz bardziej w fantastyczną przygodę (przekonywali się, jak naprawdę działa latający dywan, robili największe bańki mydlane, biegając w kole uruchamiali duże młyńskie koło, uruchamiali domową elektrownię, uruchamiali syzyfową przekładnię…) Tych i innych eksperymentów oraz testów na wyobraźnię jest w Centrum kilkaset.
    Prawdopodobnie nasi uczniowie do Centrum wrócą, tym bardziej, że atrakcji naukowych będzie jeszcze więcej. A oni chcą poznawać „wielką naukę” niekonwencjonalnymi metodami poprzez bezpośrednie uczestnictwo w niej.
    Wycieczka okazała się wielką atrakcją dla naszych uczniów. Mieli okazję poczuć, jak wygląda życie autentycznego odkrywcy. Mimo niesprzyjającej aury, warto było pojechać!    ______________________________________

Dzień Wiosny w klasach 4-6

    21 marca uczniowie klas 4-6 postanowili ostatecznie rozprawić się z zimą i pożegnać ją uroczyście. W tym celu na trzeciej i czwartej lekcji odbyły się obchody Dnia Wiosny. Przygotowano Marzannę, której spalenie było głównym punktem pożegnania zimy. Uczniowie wraz z opiekunami przeszli na boisko szkolne, gdzie rozpalono ognisko. Uczennice klasy 4 przygotowały krótki występ artystyczny, który wprowadził wszystkich w dobry, wiosenny nastrój.
    Marzanna została spalona i w ten sposób WIOSNA na dobre zagościła w naszej szkole. Następnie uczniowie przeszli do sali nr 20, gdzie czekały na nich dalsze atrakcje. Najpierw odbył się quiz wiosenny pt. "Awantura o WIOSNĘ!". Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy: Boćki, Sasanki, Borsuki oraz Krokusy. Każda z gup odpowiadała na konkursowe pytania. Rywalizacja była bardzo wyrównana, ostatecznie zwyciężyły SASANKI z klasy 4.
    Następnie każdy z uczniów mógł w "Maratonie uśmiechu" wykazać się umiejętnością opowiadania dowcipów. Wszyscy bawili się znakomicie. Wreszcie przyszedł czas na "Rysowanie WIOSNY". Uczniowie pracując w grupach losowali przysłowia związane z tematem przewodnim tego dnia i wykonywali plakaty, słowa ubierając w obrazy. Prace uczniów zostały zebrane i wyeksponowane w sali nr 20.
    Uczniowie byli bardzo zaangażowani we wszystkie przygotowane dla nich zadania. Czas spędzony na wspólnej zabawie minął bardzo szybko.
    Koordynatorem wszystkich działań w klasach 4-6 w tym dniu była p. E. Błaszczuk.    ______________________________________

Powitanie wiosny

    21 marca 2013 r. gimnazjaliści Zespołu Szkół w Dębnicy witali wiosnę. Na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli zapoznali się z różnymi tekstami dotyczącymi marzanny. Następnie każda klasa ułożyła o niej krótką notatkę i zaszyfrowała ją. Zadaniem przeciwników było odczytanie szyfru w określonym czasie. Kolejne wyzwanie, z którym zmierzyła się młodzież to wykonanie marzanny złożonej z jak największej liczby figur geometrycznych.
    Po zakończeniu pracy wszyscy udali się do kotłowni, gdzie dokonano uroczystego spalenia kukieł symbolizujących zimę. Pan woźny zaznajomił także uczniów z działaniem systemu grzewczego.
    Ten czas był niezwykle przyjemny, wypełniony zabawą, śmiechem, radością i choć za oknem wciąż biało, to w naszej szkole na dobre zagościła już wiosna!
    Pomysłodawcą i koordynatorem działań była p. Maria Kędzierska-Jachimek.

    ______________________________________

Nasze klasowe safari – lekcja z zaproszonymi gośćmi

    Lekcja poprowadzona 18 marca 2013 roku w klasie V została poprzedzona przygotowaniami mającymi związek z lekturą „W pustyni i w puszczy” i zaproszeniem na to zajęcie skierowanym do rodziców uczniów.
    Wychowankowie oraz Goście mieli okazję przenieść się w świat fascynującej książki dzięki zdjęciom obrazującym klimaty afrykańskie, własnoręcznie wykonanym kostiumom bądź rekwizytom i pięknej interpretacji wybranego fragmentu lektury.
    Zwycięzcą – mistrzem widowni został Dawid Grajek. Większość młodych artystów spisała się świetnie, wielu z nich ujawniło ukryte wcześniej zdolności aktorskie.    ______________________________________

Ta lekcja dostarczyła nam wielu emocji…

    „Leśny Duch”- to tytuł klasowego spektaklu przygotowanego przez klasę piątą w ramach projektu TEATR EKOLOGICZNY JUŻ BLISKI, realizowanego w tej klasie na języku polskim.
    Zaczęło się od pogadanki z uczniami, dotyczącej ekologii; zastanawiano się nad jej istotą na naszym globie. Dzieci szukały także odpowiedzi na pytania o podstawowe zasady związane z ratowaniem świata, odwołując się również do akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA, w której rokrocznie nasza szkoła bierze udział.
    Celem projektu było rozumienie wymienionych pojęć z zakresu edukacji ekologicznej i teatralnej oraz kształtowanie postaw i uczuć proekologicznych i kulturalnych. Zadaniem uczniów w poszczególnych grupach było przygotowanie informacji związanych z teatrem oraz spisanie słownictwa charakterystycznego dla tej dziedziny sztuki. Przy wykorzystaniu dodatkowych źródeł (tekst scenariusza, wskazówki do jego realizacji) każda z grup (reżyser i pomocnicy, aktorzy, scenografowie, choreografowie, kostiumolodzy, muzycy) wyjaśniała za pomocą skojarzeń zadania do zrealizowania. Po zakończonej pracy liderzy grup prezentowali wyniki pracy na forum ogólnym.
    W dalszej części realizacji projektu odbyły się próby z reżyserem i aktorami oraz pozostałymi uczniami. Praca miała na celu zaktywizować uczniów i umożliwić im swobodne działania w tym temacie. Z analizy efektu końcowego wynika, że uczniowie wykazali się dobrą znajomością tematu, oceniono wysoko ich pracę. Trzeba wspomnieć, iż opóźnienie prezentacji spektaklu również zostało uwzględnione w ocenie.
    Po wystawieniu spektaklu (11 marca 2013 roku) zauważa się wśród dzieci wzrost świadomości teatralnej oraz ekologicznej. Uczniowie poradzili sobie z realizacją zadania, aczkolwiek ingerencja nauczyciela była nieodzowna.

    ______________________________________

Bezpłatne lekcje pływania

    Dzięki ścisłej współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Wsi Dębnica już od najbliższej soboty (16 marca) uczniowie naszej szkoły będą mogli brać udział w bezpłatnych lekcjach pływania.
    Zajęcia organizowane będą w ramach zadania publicznego „Prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych – Pływanie jako sposób poprawy sprawności fizycznej” powierzonego Stowarzyszeniu przez Gminę Przygodzice reprezentowaną przez Wójta Pana Krzysztofa Rasiaka.
    Nauka pływania prowadzona będzie dla dwóch ośmioosobowych grup na Krytej Pływalni Delfin w Ostrowie Wielkopolskim. Dwie inne grupy będą uczestniczyć w zajęciach od września do listopada br. W ramach otrzymanych środków uczestnicy wyposażeni zostaną w okulary i czepek, bezpłatny wstęp na basen oraz fachową opiekę instruktora - p. P. Błaszczyka (członka Stowarzyszenia i jednocześnie nauczyciela naszej szkoły).
    W okresie wakacji letnich zajęcia dla kolejnej grupy uczniów odbywać się będą na zmodernizowanym otwartym kąpielisku w Antoninie.    ______________________________________

PODSUMOWANIE AKCJI ZBIERAMY PLUSZAKI

    W ramach akcji humanitarnej „WIELKOPOLSKA - DZIECIOM AFGAŃSKIM” w naszej szkole udało się zebrać 86 pluszaków.
    Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji!
    Szczególne podziękowania kierujemy do p. Marii Kędzierskiej Jachimek i Manueli Bieberstein, które przekazały największą ilość maskotek.

    ______________________________________

Zespół Teatralny „Łzy Feniksa” wraz z Grupą Sportowców
wystąpił dla Terenowego Klubu Olimpijczyka im. Mariana Matysiaka


    W sobotę, 9 marca 2013r. w siedzibie Terenowego Klubu Olimpijczyka w Wysocku Wielkim odbyło się uroczyste spotkanie zorganizowane przez prezesa tegoż Klubu - p. Mieczysława Knychałę. Z centrum polskiego olimpizmu – tak mówi się o tym Klubie - współpracuje nasza szkoła. Spotkanie nawiązywało do minionego Dnia Kobiet.
    Uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt przygotowania części artystycznej. Zespół Teatralny „Łzy Feniksa” prowadzony przez p. Dorotę Szmaj zaprezentował występ olimpijski, w którym nie zabrakło słowa, tańca, śpiewu i popisów akrobatycznych. Grupa Sportowców przygotowana przez p. Pawła Błaszczyka przedstawiła sportowe układy choreograficzne.
    Publiczność doceniła występ, obdarowując zespół wielkimi brawami. Na wszystkich artystów czekała słodka niespodzianka. Ponadto ogromną radością było spotkanie z Panią Katarzyną Pawłowską – polską kolarką torową, mistrzynią świata w kolarstwie i wicemistrzynią Europy, Olimpijką z Londynu i Panem Markiem Łbikiem - kajakarzem, srebrnym i brązowym medalistą olimpijskim z Seulu i dwukrotnym mistrzem świata.
    To miło, że prezentując swoją pracę i nasze talenty, możemy nieść radość innym.    ______________________________________

MISTRZ KIBICÓW SPORTOWYCH – TURNIEJ WIEDZY I SPORCIE

    8 marca 54 uczniów pisało test z wiedzy o sporcie, który jest pierwszym etapem do wyłonienia MISTRZA.
    W poniedziałek (na godzinach z wychowawcą) ogłoszono listę uczestników II etapu. Tym razem sześciu najlepszych odpowiadało na pytania, które przygotował nasz absolwent Konrada Warzechę (III miejsce 2011r., II miejsce 2012r. - laureata na szczeblu powiatowym). Uczestników turnieju wspierały drużyny klasowe z wychowawcami.
    W czasie rywalizacji wyłoniono zwycięzców. W Szkole Podstawowej tytuł MISTRZA KIBICÓW SPORTOWYCH zdobył Jakub Grzesiek z klasy piątej, który wyprzedził szóstoklasistów Damiana Kułka i Daniela Spychalskiego.
    Gimnazjaliści również walczyli o miano najlepszego. MISTRZEM został Patryk Janoś z trzeciej klasy, a tuż za nim uplasowali się Damian Warzecha (kl. 3) i Adrian Jędraszczyk z klasy pierwszej.
    Rywalizacja fair play i wysoki poziom wiedzy - tak można podsumować postawy uczestników turnieju. Gratulacje!
        

Donata Warzecha    ______________________________________

ŚWIĘTO TRZECIOKLASISTÓW

    Zgodnie z tradycją dnia 4 marca 2013r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej obchodzili swoje święto - IMIENINY. Był to dla nich wyjątkowy, pełen wrażeń dzień. Solenizanci zaprosili do wspólnej zabawy dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów z klas 1-2.
    W pierwszej części pojawiły się życzenia, prezenty dla naszych trzecioklasistów. Następnie dzieci wzięły udział w zabawach integracyjnych.
    W drugiej części spotkania uczestnicy mogli odpocząć i skosztować słodkich smakołyków.
    Z pewnością był to udany dzień dla solenizantów i ich gości.

    ______________________________________

Zajęcia sportowe dla mieszkańców

    Mając na uwadze popularyzowanie zdrowego stylu życia Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Dębnica, wspólnie z Zespołem Szkół w Dębnicy organizuje rozgrywki zespołowe (siatkówka, koszykówka, piłka halowa, tenis stołowy). Oferta skierowawana jest do mieszkańców wsi Dębnica, Antonin i Ludwików.
    Zajęcia organizowane są w ramach zadania publicznego powierzonego Stowarzyszeniu przez Gminę Przygodzice reprezentowaną przez Wójta Pana Krzysztofa Rasiaka.
    Chętnych zapraszamy w każdą środę w godz. 17.00-18.30 i każdą sobotę w godz. 10.00-11.30.
    Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły lub u prowadzącego zajęcia - p. P. Błaszczyka.    ______________________________________

SZKOLNY KONKURS O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI JULIANA TUWIMA

    1.03.2013r. uczniowie kl. IV-VI SP i I-III gimnazjum mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy o życiu i twórczości Juliana Tuwima. W zmaganiach wzięli najwytrwalsi, którzy zmierzyli się z testem sprawdzającym wiedzę na temat biografii poety i jego dorobku artystycznego. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test przygotowany przez p. J. Staniewską.
    Rozstrzygnięcie konkursu już wkrótce!
    Fotorelację z przebiegu zmagań można obejrzeć TUTAJ.    ______________________________________

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

    W dniach 25.02.- 1.03.2013r. po raz drugi odbył się w naszej szkole Tydzień Języka Polskiego. W związku z faktem, iż rok 2013 ogłoszono rokiem Juliana Tuwima wiele działań było skupionych wokół postaci tego wybitnego twórcy. W ramach Tygodnia Języka Polskiego przeprowadzono szereg imprez i konkursów wzbogacających wiedzę o języku ojczystym oraz przybliżających życie i twórczość Tuwima. Każdego dnia na uczniów czekały nowe atrakcje, nowe zmagania m.in. konkurs recytatorski, konkurs ortograficzny, konkurs pięknego czytania czy konkursy plastyczne. Organizatorem przedsięwzięcia była p. Jolanta Staniewska, którą wspierała p. Dorota Szmaj.
    Tydzień Języka Polskiego był czasem niezwykłym! Czasem pełnym radości i zabawy, a jednocześnie wyrównanej rywalizacji w duchu fair play.
    Podsumowanie i rozstrzygnięcie zmagań konkursowych już wkrótce!
    Fotograficzne wspomnienia z Tygodnia Języka Polskiego znajdziesz TUTAJ.    ______________________________________

XXVIII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Szkół Podstawowych i Gimnazjów
POD HONOROWYM PATRONATEM WIELKOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY


    1 marca w naszej szkole miały miejsce eliminacje szkolne do XXVIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjów POD HONOROWYM PATRONATEM WIELKOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY.
    Konkurs jest trzyetapowy. Uczestnik konkursu przygotowuje do prezentacji dwa utwory: poetycki i fragment prozy o dowolnej tematyce. Do półfinału w naszej szkole zakwalifikowały się uczennice klasy III gimnazjum: Marzena Kulferst i Anna Kraska oraz Helena Walasz – uczennica klasy II. Koordynatorem konkursu była p. Dorota Szmaj.
    Gratulujemy zwycięzcom, życząc powodzenia w kolejnych zmaganiach!
    Fotorelację z przebiegu zmagań można obejrzeć TUTAJ.    ______________________________________

MISTRZ FRAZEOLOGII

    28 lutego 2013r. w ramach Tygodnia Języka Polskiego odbył się Szkolny Konkurs Frazeologiczny. Przeprowadzony został on w dwóch kategoriach wiekowych: IV-VI SP (zorganizowała p. D. Szmaj) oraz I-III gimnazjum (zorganizowała p. J. Staniewska).
    Uczestnicy rozwiązywali test dotyczący frazeologizmów – zagadnienia zostały opracowane przez nauczycielki i podane z odpowiednim wyprzedzeniem, natomiast w drugiej części uczniowie pracowali w grupach - zadanie polegało na wylosowaniu frazeologizmu, pokazaniu go bez użycia słów i odgadnięciu tego związku wyrazowego przez grupę.
    Aby wybrać się w niezwykłą podróż po świecie frazeologii, kliknij TUTAJ.    ______________________________________

Wokalny sukces Szymona

    28 marca w sali sesyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach zakończył się I etap konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej o Grand Prix „Złoty Mikrofonik” 2013 dla szkół podstawowych. Zgłosiło się 15 uczestników, którzy zaprezentowali się znakomicie w piosence obowiązkowej „Najpiękniejsza w klasie” Majki Jeżowskiej oraz wybranej przez siebie piosence. Wybór zwycięzcy wymagał dogrywki.
    Ostatecznie wygrał uczeń naszej szkoły Szymon Muszyński, który wspaniale zaprezentował się w piosence pt. „It’s my life”. Pokazał wysokie umiejętności wokalne, swobodę sceniczną i to właśnie on będzie reprezentował Gminę Przygodzice w ogólnopolskim programie „Wygraj Szansę”, który odbędzie się w Kaliszu.
    Poziom wszystkich wykonawców był bardzo wysoki i wyrównany, tym bardziej cieszy sukces Szymona.
    Gratulujemy !
    Zdjęcia z konkursu można obejrzeć TUTAJ.
        

Elżbieta Glinkowska


XV MIĘDZYGMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „MISTRZ ORTOGRAFII”

    28 lutego 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wlkp. odbył się II etap Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii” dla klas IV-VI. W zmaganiach tego etapu wzięło udział sto pięćdziesiąt osób z czterdziestu jeden szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. VI – Agata Matysiak, pracująca pod okiem p. Doroty Szmaj.
    Uczniowie rozwiązywali test ortograficzno-interpunkcyjny, który składał się z dwudziestu zamkniętych pytań. Do finału zakwalifikowało się dwunastu uczestników. Agata walczyła dzielnie, choć ubiegłoroczna finalistka tegoż konkursu nie zakwalifikowała się do finału.
    Dziękujemy Rodzicom Agaty!    ______________________________________

Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT

    27 lutego 2013 r. w ramach Tygodnia Języka Polskiego uczniowie walczyli o tytuł Mistrza Ortografii. Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach wiekowych: II-III i IV-VI SP oraz I-III gimnazjum.
    Ponadto uczniowie wraz z nauczycielką matematyki – p. Marią Kędzierską-Jachimek sporządzili tego dnia listę wyrazów zawierających „pułapki” ortograficzne. Już wkrótce znajdzie się ona na gazetce ściennej w pracowni matematycznej.
    Aby obejrzeć orograficzne zmagania naszych uczniów, kliknij TUTAJ.    ______________________________________

GODZINA GŁOŚNEGO CZYTANIA

    27.02.2012 r. na najmłodszych uczniów naszej szkoły czekała niespodzianka w postaci GODZINY GŁOŚNEGO CZYTANIA. W tym czasie mogli oni posłuchać wierszy Juliana Tuwima czytanych przez gimnazjalistów. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści o Zosi Samosi, panu Hilarym czy słoniu Trąbalskim. Spotkanie udało się doskonale, a jego rezultatem są przepiękne ilustracje do wierszy Tuwima. Rysunki te ozdobiły korytarze naszej szkoły, a na autorów najlepszych prac czekają atrakcyjne nagrody!
    Aby przeżyć niezwykłe chwile w świecie poezji Juliana Tuwima, kliknij TUTAJ.    ______________________________________

Mamy laureatkę II etapu XV edycji Mistrza Ortografii dla uczniów kl. I-III gimnazjów!

    26 lutego 2013r. odbył się II etap XV Międzygminnego Konkursu Ortograficznego MISTRZ ORTOGRAFII pod patronatem Rady Języka Polskiego oraz Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. Naszą szkołę reprezentowała Helena Walasz z klasy II. Podopieczna p. Jolanty Staniewskiej została laureatką konkursu i już wkrótce stanie przed szansą zdobycia tytułu Mistrza Ortografii 2013.
    Gratulujemy i życzymy powodzenia!    ______________________________________

WYJĄTKOWE SPOTKANIE

    26 lutego 2013 roku gościliśmy w murach naszej szkoły niezwykłego Gościa – Poetkę – Panią Donatę Dominik-Stawicką, która z zawodu jest filologiem, doktorem nauk humanistycznych. Poezja to jej wielka pasja.
    W pierwszej części spotkania nasz Gość opowiadał o swojej twórczości, sukcesach, ujawniał ciekawostki... Później uczniowie i nauczyciele zadawali Pani Dominik-Stawickiej pytania. Był to bardzo ciekawy moment tegoż spotkania. Obecni na sali mieli możliwość poznać tajniki pracy Poetki oraz rozmaite ciekawostki związane z życiem prywatnym. Oglądali też wystawę książek Pani Donaty.
    Były kwiaty dla naszego Gościa, podziękowania, gratulacje i życzenia...
    Dziękujemy, Pani Donato!
    Pragniemy również podziękować Pani Marii Kędzierskiej-Jachimek za umożliwienie nam spotkania z Poetką.
    Relację ze spotkania z Poetką można obejrzeć TUTAJ.    ______________________________________

Mam 6 lat, chcę poznawać świat!

    We wtorkowe przedpołudnie 26 lutego 2013r. nasza szkoła otwarła swoje drzwi dla dzieci 6-letnich z Publicznego Przedszkola w Dębnicy i swojego oddziału przedszkolnego. Już niebawem rodzice staną bowiem przed koniecznością podjęcia niezwykle ważnej dla ich pociech decyzji – czy od 1 września staną się uczniami klasy pierwszej szkoły podstawowej, czy też jeszcze rok będą uczęszczać do przedszkola.
    Chcąc ułatwić ten krok, nasza szkoła zaproponowała rodzicom i ich dzieciom udział w zajęciach otwartych z edukacji wczesnoszkolnej. Zajęcia w klasie I poprowadziła pani Małgorzata Wilczyńska. Pierwszaki aktywnie rozwiązywały różne zadania, czytały fragmenty opowiadania, układały zdania. Zadania miały formę zagadek, łamigłówek. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwały się kolegom i koleżankom.
    Już niebawem, bo w 20 marca będą mogli nas odwiedzić na drugich zajęciach otwartych.
    Serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji dla Rodziców - proszę kliknąć poniżej    ______________________________________

Było świetnie! – wspomnienia z warsztatów teatralnych

    W dniach 11-15 lutego 2013 roku grupa teatralna ŁZY FENIKSA uczestniczyła w warsztatach teatralnych prowadzonych przez instruktorów z Ukrainy - Marię Szczerbatnik i Rusłana Chorohola.
    To były rzeczywiście wyjątkowe chwile! Nasi Goście próbowali odnaleźć się w aktualnych działaniach Łez Feniksa i istotnie, udało im się to wyśmienicie!
    Nasi uczniowie wspominają owe przeżycia z ogromnym sentymentem.
    „Bardzo mi się podobało. Chciałabym, aby takie warsztaty organizowano w naszej szkole częściej” – Jagoda.
    „Było świetnie. Wyuczoną choreografię wykorzystamy w naszej pracy teatralnej” – Zuzanna.
    „Bardzo się cieszę, że wraz z grupą mogliśmy uczestniczyć w tak wyjątkowych spotkaniach” – Helena.
    „Cieszę się, że takie warsztaty miały miejsce w naszej szkole” – Martyna.
    „Wspomnienia warte zapamiętania” – Anna.
    „Dzięki zajęciom stałam się odważniejsza” – Julia.
    „Układy były troszkę skomplikowane, ale wyjątkowo pasjonujące” – Dawid.
    „Mimo że taniec nie jest moją pasją, baaardzo mi się podobało” – Sebastian.
    „Dzięki warsztatom nauczyłam się, że ciężka praca w kole teatralnym zostaje nagrodzona!” – Klaudia.
    „To była superzabawa!”- Patrycja.
    „Zajęcia nauczyły nas dużo, dały podstawę do stworzenia naszego spektaklu” – Nikodem.
    „Chcielibyśmy mieć takie zajęcia ponownie” – Natalia.
    „Jestem bardzo zawiedziona, że to już koniec!” – Laura.
    Powyższe wypowiedzi uczniów są wymowne. Odzwierciedlają, iż dużo pozytywnego zadziało się w grupie Łzy Feniksa – dodaje instruktor grupy, p. Dorota Szmaj, która czuwała nad sprawnym przebiegiem zajęć.
    Szczególnie ujęła nas Dębnica i szkolna grupa teatralna "Łzy Feniksa", tamto przyjęcie i reakcja dzieciaków – tak wspominają nas instruktorzy z ukraińskich Kiwerc w wypowiedzi zamieszczonej na gminnej stronie internetowej. To miłe!    ______________________________________

Izrael

    11 lutego 2013 roku uczniowie klas gimnazjalnych uczestniczyli w prezentacji, która powstała dzięki mojemu udziałowi w podróży studyjnej do Izraela, która miała miejsce w dniach 10-23 listopada 2012 roku. Zdjęcia wraz z moim komentarzem pomogły przenieść się zimową porą do ciepłej i pełnej kwitnącej roślinności Galilei, stanąć na brzegu jeziora Genezaret oraz zobaczyć miejsca, które znane są uczniom z Biblii: Nazaret, Kafarnaum, Tabghę, Górę Oliwną, Getshemani, Via Dolorosa, poczuć klimat pustyni galilejskiej oraz historycznej twierdzy Masady, a także zakosztować kąpieli w Morzu Martwym. Dzięki swojemu pobytowi w Jerozolimie uczniowie mogli zobaczyć miejsce gdzie przechowywane są zwoje Ksiąg Biblii znalezione w Qumran, a o których uczymy się na lekcjach religii. Ponieważ Seminarium było zorganizowane przez Instytut Yad Vashem, toteż w czasie prezentacji przedstawiłam uczniom historię powstanie tego miejsca oraz poruszyłam zagadnienia związane z Holokaustem. Uczniowie mogli także podziwiać współczesny Tel-Aviv, dawny arabski port Jaffo a także zobaczyć, jak wygląda współczesne gimnazjum izraelskie. Uczestniczyłam także w specjalnej Mszy Świętej odprawionej na Górze Oliwnej, ale również wzięłam udział w uroczystościach szabatowych w ortodoksyjnej synagodze żydowskiej i kolacji paschalnej.
    Uczniowie zadawali pytania - szczególnie poświęcone zagadnieniom konfliktu izraelsko-palestyńskiemu, ponieważ mój pobyt w Izraelu miał miejsce w czasie kiedy doszło do wymiany ognia, spadały rakiety na Izrael, a także na przedmieścia Jerozolimy i kiedy ogłaszano alarmy przeciwlotnicze. To wszystko sprawiło, że pobyt ten na zawsze zostanie w mej pamięci.
        

Krystyna Busza

    ______________________________________

ZBIERAMY PLUSZAKI

    Nasza szkoła przystąpiła do akcji humanitarnej „WIELKOPOLSKA - DZIECIOM AFGAŃSKIM” zorganizowanej przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
    Celem akcji jest pomoc dzieciom afgańskim poszkodowanym w czasie działań wojennych. Akcja polega na zbiórce zabawek wśród dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie województwa wielkopolskiego. Zabawki te następnie zostaną przekazane dzieciom afgańskim w sierocińcach i w najbiedniejszych szkołach Prowincji Ghazni w Islamskim Państwie Afganistanu, w rejonie działania Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
    W celu ułatwienia transportu lotniczego, najlepiej aby były to zabawki pluszowe. Nie muszą być nowe, ale nadające się na prezent (wyprane). Do zabawki powinien być dołączony liścik z pozdrowieniami lub rysunek.
    Zabawki należy dostarczać w czasie przerw do sali nr 27 do dnia 19 lutego 2013 r.
    Zbiórką zajmuje się Szkolny Klub UNICEF wraz z opiekunem p. J. Staniewską.    ______________________________________

Dzień Babci i Dziadka

    11 lutego 2013r. dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klas 1-3 oraz klasy 6 i I gimnazjum przedstawili program artystyczny dla swoich Babć i Dziadków.
    Były wiersze, piosenki, tańce i moc życzeń, ponieważ Dzień Babci i Dziadka to okazja, aby wyrazić im wdzięczność za ich trud, oddanie oraz miłość, którą bezgranicznie obdarzają swoje wnuczęta. Dziadkowie ze wzruszeniem oglądali występy dzieci obdarzając je gromkimi brawami.
    Po zakończeniu części artystycznej do życzeń przyłączył się Dyrektor szkoły p. Dariusz Spychalski. Podziękował uczniom za ich występ, wychowawcom za przygotowanie dzieci oraz rodzicom za zorganizowanie poczęstunku i zabawy. Zaprosił wszystkich zebranych do wspólnego świętowania. Przy dźwiękach muzyki i smacznym poczęstunku zabawa trwała do wczesnych godzin wieczornych.

    ______________________________________

Sukces Agaty na Powiatowym Konkursie Językowym "Vademecum"

    8 lutego 2013r. w murach II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Reymonta w Ostrowie Wlkp. odbyła się druga edycja Powiatowego Konkursu Językowego "Vademecum" dla uczniów szkół gimnazjalnych. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: język angielski i język niemiecki. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów klasy III gimnazjum. Pytania konkursowe dotyczyły znajomości słownictwa i struktur gramatycznych oraz zagadnień dotyczących historii, muzyki, kultury i geografii krajów angielsko- i niemieckojęzycznych.
    Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, a rywalizacja była zacięta, szczególnie w kategorii języka niemieckiego, gdzie trzeba była przeprowadzić dogrywkę o pierwsze i trzecie miejsce, która polegała na ustnej odpowiedzi na wylosowane pytania (tzw. reakcje językowe). W dogrywce znalazła się również uczennica naszej szkoły - Agata Maląg, której odpowiedzi pozwoliły jej na zajęcie trzeciego miejsca w kategorii języka niemieckiego.
    Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie internetowej Organizatora. Zdjęcia można obejrzeć TUTAJ.
    Serdecznie gratulujemy Agacie i życzymy jej dalszych sukcesów!    ______________________________________

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
    ______________________________________

OTO NASI MISTRZOWIE ORTOGRAFII!

    29, 30 i 31 stycznia 2013 r. w naszej szkole miały miejsce szkolne eliminacje XV Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”.
    Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych:
    - klasy II i III SP
    - klasy IV-VI SP
    - I-III gimnazjum.
    W eliminacjach wzięło udział 33 uczniów naszej szkoły. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:
    z klas IV – VI SP – Agata Matysiak,
    z klas I – III G – Helena Walasz.
     Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach z ortografią!    ______________________________________

"Kochasz dzieci, nie pal śmieci" - promujemy działania ekologiczne

    W związku ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi gospodarowania odpadami na terenie Gminy Przygodzice, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji połączonej z promowaniem działań ekologicznych związanych z gospodarką odpadami.
    Pan Andrzej Pichet - Asystent Wójta Gminy Przygodzice zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie w szkołach akcji związanej z tym tematem. Nasi uczniowie chętnie zaangażowali się w ten projekt, przygotowując plakaty informacyjne, na których umieścili hasło przewodnie akcji: "Kochasz dzieci, nie pal śmieci". Plakaty zostały wykonane przez uczniów klasy 4, którzy pracowali w 3-4 osobowych zespołach oraz uczniów klasy 2 Szkoły Podstawowej. Prace uczniów zebrały i wystawiły p. J. Kidziak i p. E. Błaszczuk.
    Efekty pracy uczniów naszej szkoły można podziwiać na "dolnym korytarzu" przy bibliotece szkolnej. Ponadto zdjęcia plakatów zamieszczone zostaną na stronie internetowej Urzędu Gminy Przygodzice.    ______________________________________