Archiwum
Rok Szkolny 2013/2014
I półrocze
___________________
Teatr i ferie

    Bliżej teatru – pod tym hasłem przebiegało spotkanie chętnych uczniów z grupy ŁZY FENIKSA podczas tegorocznych ferii zimowych.
    Uczniowie bawili się, wspominali i pracowali. Pod okiem swego opiekuna – p. Doroty Szmaj zmagali się z przedstawieniem „Malutka czarownica”. Spotkanie z teatrem pozwoliło im również zbliżyć się do szkolnej garderoby – oj, tutaj się działo… Podczas przerwy, poza słodkościami, był czas na opowieści…
    Zdjęcia są tylko częścią wspomnień…    ______________________________________

MISTRZ ORTOGRAFII!

    W dniach 28-30 stycznia 2014r. w naszej placówce miały miejsce szkolne eliminacje XVI Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”. Organizacją konkursu zajęły się panie: Jolanta Kidziak, Dorota Szmaj, Jolanta Staniewska.
    Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych:
     - klasy II i III SP,
     - klasy IV-VI SP,
     - I-III gimnazjum.
    W eliminacjach wzięło udział 12 uczniów z kl. 2-3 SP, 14 z kl. 4-6 SP i 23 z kl. 1-3 GIMNAZJUM. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:
     z klas II – III SP – Amelia Matysiak,
     z klas IV – VI SP – Julia Pawłowska,
     z klas I – III G – Helena Walasz.
    Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach z ortografią!    ______________________________________

„Abyście wiedzieli i nigdy nie zapomnieli” – Kelly Brock

    20 stycznia 2014 roku w Zespole Szkół w Dębnicy (woj. Wielkopolskie) miała miejsce prezentacja multimedialna poświęcona Konferencji, która odbyła się równo 72 lata temu w Berlinie, w byłej willi fabrykanta Marliera, wzniesionej w 1915 roku ubiegłego stulecia. Dokładnie w dniu 20 stycznia 1942 roku piętnastu wysokich rangą przedstawicieli SS, NSDAP oraz innych ministerstw omawiało tu kwestie deportacji i eksterminacji europejskich Żydów.

    W dniach 1-6 grudnia właśnie w Domu Konferencji w Wannsee, Miejscu Pamięci i Edukacji Historycznej odbywała się konferencja dla polskich nauczycieli i edukatorów, poświęcona tym wydarzeniom. Owocem tego spotkania jest prezentacja, którą przygotowałam i zaprezentowałam uczniom klas gimnazjalnych. Myślę, że bez zbędnego komentarza, każdy, kto zobaczy skupienie na twarzy moich wychowanków zobaczy, że było warto... Podziękowaniem dla mnie były brawa oraz zadawane pytania: „Czy Pani gdzieś jeszcze pojedzie…?”. Wynikało to stąd, że jest to już kolejna czwarta prezentacja, która przygotowałam dla moich uczniów, poświęcona tragedii Holokaustu, wzbudza w nich duże zainteresowanie. Poprzednie poświęcone były: Auschwitz, Yad Vashem, Ziemi Świętej oraz Ostrowskiej Synagodze i kirkutom Wielkopolski.
    Refleksja, która dzisiaj nasunęła mi się to fakt, że jeśli potrafię zainteresować historią ucznia w wieku gimnazjalnym, to moja praca i działania mają sens…

     -Krystyna Busza


    ______________________________________

Kolejny Szkolny Turniej Piłki Siatkowej zorganizowal Samorząd Uczniowski

    Dnia 19.01.2014r. (niedziela) odbył się kolejny Szkolny Turniej Piłki Siatkowej zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Już po raz kolejny uczniowie poszczególnych klas mieli okazję pokazać swoje umiejętności. Tym razem jednak wprowadzono pewne urozmaicenie- warunkiem uczestnictwa w rozgrywkach było zaproszenie do swojej drużyny co najmniej jednego absolwenta. Wszyscy spisali się na medal, ponieważ w każdym składzie pojawiła się taka osoba.
    Gdy już rozpoczęła się międzyklasowa rywalizacja każdy starał się jak mógł, by zdobyć punkt dla swojej drużyny. To była bardzo zacięta walka! Ostatecznie na miejscu pierwszym uplasowała się klasa III, na miejscu drugim klasa 6, natomiast na miejscu trzecim klasa I. Poza podium ex aequo miejsce czwarte zdobyła klasa 5 oraz II. Mecze sędziowali nasi absolwenci. Turniej przebiegał w miłej atmosferze.
    Aktywny sposób spędzania wolnego czasu przypadł wszystkim do gustu i z pewnością rozegranych zostanie jeszcze wiele tego typu turniejów. Opiekunem i organizatorem turnieju była pani Donata Warzecha.
    Patrycja Błoch    ______________________________________

Dzień Babci i Dziadka

    W chłodnym, zimowym miesiącu styczniu są dwa dni,kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - Dzień Babci i Dziadka. Tradycją Zespołu Szkół w Dębnicy jest celebrowanie tych świąt. Co roku babcie i dziadkowie zapraszani są na tą specjalną uroczystość. Również i w tym roku 17 stycznia 2014 roku przybyło liczne grono babć i dziadków.
    Wszystkich zebranych gości serdecznie powitał dyrektor szkoły - Dariusz Spychalski. W pierwszej części uroczystości uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny, w którym znalazły się wiersze i piosenki dobrze znane wszystkim dziadkom. Po odśpiewaniu „100 lat” dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki.
    W dalszej części uroczystości p. Dyrektor zaprosił wszystkich zebranych gości na poczęstunek i biesiadowanie.
    Słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy okazali dużą pomoc w przygotowanie tej imprezy a także nauczycielom, którzy przygotowali część artystyczną.
    Wszystkim babciom i dziadkom dziękujemy za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.    ______________________________________

FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

    12 stycznia 2014 r. odbyła się 22. Edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku Finałowi WOŚP towarzyszyła również nasza szkoła. Tym razem hasłem przewodnim było: NA RATUNEK. Ze środków, które zostały zebrane fundacja zakupi specjalistyczny sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej. Część funduszy zostanie przeznaczona również na doposażenie nowo otwieranych oddziałów geriatrii.
    W naszej miejscowości, jak również w Antoninie zbiórkę pieniędzy przeprowadziła wolontariuszka z III klasy gimnazjum Aleksandra Golińska.
    WSZYSTKIM SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA!

    ______________________________________

Podsumowanie naszej współpracy z miejscowym Stowarzyszeniem

    W grudniu Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Dębnica podsumował pierwszy rok swojej działalności. Zdecydowana większość jego działań skupiona była na poszerzeniu oferty pozalekcyjnej dla uczniów naszej szkoły.
    W pierwszych dniach sierpnia Stowarzyszenie zrealizowało projekt pt. „Krajoznawstwo oraz wypoczynek letni dzieci i młodzieży”. Dzięki środkom pozyskanym z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przygodzicach 30-osobowa grupa dzieci z Dębnicy, Ludwikowa i Antonina aktywnie i ciekawie spędziła tę część wakacji. Uczestnicy półkolonii wzięli udział w wycieczce do Gołuchowa. Dzieci miały okazję zwiedzić Zamek i Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, a także mogły podziwiać zwierzynę leśną. Podczas tego turnusu dzieci uczestniczyły w wycieczkach rowerowych. Pierwsza z tych wycieczek odbyła się na „Górecznik” do Przygodzic, a druga do Antonina. Nie zabrakło również działań z zakresu profilaktyki – odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z gminnymi jednostkami OSP z Dębnicy i Przygodzic, które przybliżyły dzieciom swoją pracę. Strażacy zapoznali ich z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia stacjonarne odbywały się na terenie Zespołu Szkół w Dębnicy. Bogaty program półkolonii obejmował gry i zabawy sportowe, zajęcia artystyczne, podczas których dzieci poznały ciekawe techniki plastyczne. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszył się kurs z zakresu podstawowych znaków języka migowego prowadzony przez wykwalifikowane osoby. Podsumowaniem półkolonii było zorganizowanie ogniska, podczas którego dzieci mile wspominały spędzony czas. Wszyscy uczestnicy każdego dnia wypoczynku mieli zagwarantowany poczęstunek, obiad oraz opiekę wykwalifikowanej kadry. Każde dziecko na zakończenie półkolonii otrzymało nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego.
    W okresie od marca do listopada ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie w ramach konkursów ogłoszonych przez Wójta Gminy Przygodzice na powierzenie zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu zorganizowana została nauka pływania. W okresie wiosennym i jesiennym zajęcia odbywały się na krytej pływalni Delfin w Ostrowie Wielkopolskim, a wzięło w nich udział łącznie 32 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie zostali wyposażeni w okulary i czepki do pływania. W okresie letnim nauka pływania odbywała się na kąpielisku Szperek w Antoninie, które w ostatnim czasie zostało poddane gruntownej modernizacji. Przy sprzyjającej aurze nasi uczniowie doskonalili swoje umiejętności. Naukę pływania prowadził wykwalifikowany trener pływacki, nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole - p. Paweł Błaszczyk.
    W tym samym okresie w sali Zespołu Szkół w Dębnicy prowadzone były zajęcia z gier zespołowych skierowane do mieszkańców Dębnicy, Antonin i Ludwikowa. Uczestnicy zajęć grali w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną i tenisa stołowego. W maju rozegrany został turniej rodzinny. Jego uczestnicy otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy.
    Na realizację powyższych zadań Stowarzyszenie pozyskało kwotę 9.450,00 zł.
    Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom za udzieloną pomoc w realizacji powyższych przedsięwzięć, w tym Nauczycielom Zespołu Szkół w Dębnicy, Publicznego Przedszkola w Dębnicy, jednostkom OSP w Dębnicy i Przygodzicach. Słowa podziękowania kieruje także do Rodziców, którzy dowozili swoje dzieci na basen.    ______________________________________

„WSZYSCY WSZYSTKIM ŚLĄ ŻYCZENIA”

    Boże Narodzenie to najbardziej rodzinny, magiczny i przepełniony życzeniami czas w roku. W związku z tym 20 grudnia 2013 r. miała miejsce akcja zainicjowana przez członków Szkolnego Klubu Wolontariatu.
    Tego dnia uczniowie klasy II gimnazjum wraz z wychowawczynią panią Jolantą Staniewską przygotowali stroiki świąteczne dla starszych i samotnych mieszkańców Dębnicy i Ludwikowa. Efekty ich pracy były wspaniałe - włożyli w nią przecież tak wiele serca! Następnie przedstawiciele klasy V szkoły podstawowej i II gimnazjum odwiedzili osoby starsze, przynosząc ze sobą serdeczne słowa oraz świąteczny upominek.
    Spotkania te były niezwykłym i bardzo wzruszającym przeżyciem. Mamy nadzieję, że akcja na stałe zagości w murach naszej szkoły.

    ______________________________________

SUKCESY W MULTITEŚCIE

    W październiku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie MULTITEST 2013 organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Nasi uczniowie zostali zgłoszeni do konkursu sprawdzającego wiedzę z języka polskiego i matematyki. Do testów przygotowywały nauczycielki p. Dorota Szmaj oraz p. Justyna Kaczmarek.
    Z radością informujemy, że naszym uczniom udało się zdobyć bardzo wysokie lokaty. Poniżej przedstawiamy listę uczniów, którzy zdobyli tytuł laureata lub dyplomy wyróżnienia.

    LAUREACI:
    • Laura Krakowska (kl. I Gim.) – matematyka
    • Klaudia Pilarska (kl. I Gim.) – matematyka
    • Julia Harych (kl. V) – matematyka
    • Bartosz Pilarski (kl. V) – matematyka

    UCZNIOWIE WYRÓŻNIENI:
    • Klaudia Kułek (kl. V ) – język polski,
    • Sebastian Pawelec (kl. I Gim.) - matematyka.

    Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów -:)    ______________________________________

Szczególny Tydzień

    16 grudnia w naszej szkole rozpoczął się WYJĄTKOWY TYDZIEŃ. Uczniowie pod opieką nauczycieli zadbali o świąteczny wystrój sal lekcyjnych i korytarzy. Pachnące choinki, świąteczne wypieki i bożonarodzeniowe dekoracje wprowadziły nas w piękny czas oczekiwania narodzin Chrystusa.
    W tym dniu klasa IV wraz z wychowawcą i rodzicami zorganizowała KLASOWĄ WIGILIĘ – WIGILIĘ KOLĘD – WIGILIĘ MIĘDZYPOKOLENIOWĄ. W sali pojawił się wigilijny stół ozdobiony serwetkami. Opłatek, życzenia, wspólne śpiewanie kolęd, występ uczniów, upominki i pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców stworzyły świąteczno-noworoczny klimat.
    Było to podniosłe i wzruszające spotkanie, które na długo zostanie w pamięci uczniów, ich wychowawcy i zaproszonych gości.
    Na zakończenie 20 grudnia o godz. 12.30 cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: ks. kan. Piotr Staszak, ks. Eugeniusz Krawczyk, p. Barbara Duczmal - dyrektor GZEAS w Przygodzicach, p. Tomasz Pilarski - przewodniczący Rady Rodziców, p. Lucyna Gorzyczka, p. Krystyna Pietrzyńska i p. Maria Szymanowska - emerytowane nauczycielki zebtrali się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć Jasełka przygotowane przez dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas 1-3 pod okiem swoich wychowawczyń - p. Jolanty Kidziak, p. Ilony Kruk, p. Natalii Lubońskiej i p. Małgorzaty Wilczyńskiej. To przedstawienie ostatecznie wprowadziło zebranych w świąteczny nastrój.
    Na koniec spotkania życzenia święteczne i noworoczne złożyli p. Barbara Duczmal oraz dyrektor szkoły - p. Dariusz Spychalski.

    ______________________________________

NIEZWYKŁE SPOTKANIE

    Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, 19 grudnia, uczniowie klasy I gimnazjum wraz z rodzicami i wychowawczynią - p. Justyną Kaczmarek zorganizowali klasową Wigilię. Była oczywiście tradycyjna „żywa”, pachnąca choinka oraz odpowiednia dekoracja klasy. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście.
    Uroczystość rozpoczęła się od przedstawienia wprowadzającego w świąteczny nastrój. Poprzez rozbrzmiewający śpiew kolęd przy akompaniamencie wielu instrumentów można było poczuć prawdziwie bożonarodzeniową atmosferę. Przy takiej klasowej orkiestrze kolędy brzmiały anielsko. Życzenia i dzielenie się opłatkiem podkreśliły ważność chwili. Pięknie udekorowane i zastawione pysznymi daniami oraz różnymi słodkościami stoły to zasługa rodziców, którym należy się za to ogromne podziękowanie.
    Potem w klasie zjawił się Święty Mikołaj, który wraz ze swoimi pomocnikami rozdał wszystkim prezenty. Radość świąteczna zagościła w sercach obdarowanych.
    Wigilia upłynęła w naprawdę miłej i radosnej atmosferze.


    ______________________________________

Szkolny Koncert Kolęd

    W dniach 18-20 grudnia w szkolnej bibliotece odbył się Szkolny Koncert Kolęd. Nasi artyści zaprezentowali się przed swoimi koleżankami i kolegami, zachęcając do wspólnego śpiewania kolęd.
    
    Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

    ______________________________________

WARSZTATY W EKONOMIKU

    Dnia 17. grudnia 2013r. nasza klasa wzięła udział w mini-warsztatach nt. przedsiębiorczości, które odbyły się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Opiekunką tego wypadu była p. Donata Warzecha..
    Podczas zajęć, które przygotowały dla nas nauczycielki tejże szkoły, każdy mógł sprawdzić swoje indywidualne zdolności w zakresie planowania, rozporządzania, inwestycji i ekonomii. Pierwszą atrakcją, z którą mieliśmy styczność, była gra interaktywna, która polegała na prowadzeniu własnej działalności. Dowiedzieliśmy się, jak radzić sobie z sytuacjami kryzysowymi i w jaki sposób planować swoje posunięcia. Osoby z najwyższym uzyskanym wynikiem zostały nagrodzone. Orłem w tym zakresie okazał się Dawid Krawczyk.
    Po ukończeniu gry przeszliśmy do innego pomieszczenia, gdzie poznaliśmy dość ciekawie nazwaną dziedzinę, jaką jest logistyka. Po raz kolejny z pomocą komputerów stanęliśmy na wysokości zadania, zakładając własny magazyn i wyposażając go w różne przedmioty – oczywiście wirtualnie. Nie mieliśmy z tym szczególnych problemów, gdyż w każdej chwili mogliśmy liczyć na wskazówki i instrukcje ze strony nauczyciela.
    Wydarzenie przypieczętowało przedstawienie profilaktyczne przygotowane przez uczniów technikum, które miało ścisły związek z paleniem i promowało uniezależnianie się od tak szkodliwych substancji. Wyjazd podobał nam się, poszerzył też naszą wiedzę na tematy, o których wcześniej nie mieliśmy wiele pojęcia. Mamy nadzieję na podobne atrakcje w przyszlości!
    Helena Walasz

    ______________________________________

Zbiórka zużytych baterii podsumowana

    16 grudnia podsumowana została XIV edycja konkursu ekologicznego Zbieramy zużyte baterie. Nasza szkoła wynikiem 5397 baterii zdobyła wyróżnienie w kategorii Największa ilość baterii zebrana ogółem w szkole i otrzyamała odtwarzacz CD/MP3.
    20 grudnia podczas szkolnego apelu dyrektor szkoły - p. D. Spychalski wręczył nagrody ufundowane przez Gminę Przygodzice uczniom, którzy zgromadzili i dostarczyli do szkoły największą ilość baterii.
    I m-ce w szkole podstawowej przypadło Marcelemu Gryglewskiemu i Sandrze Kowalak (oboje kl. 2), II m-ce Danielowi Koli, Oliwii Hankiewicz (oboje kl. 1) i Nikodemowi Jamremu (oddział przedszkolny).
    W kategorii gimnazjum I m-ce zdobyli Dawid Krawczyk (kl. III) i Patryk Krawczyk (kl. I) przynosząc w sumie 1000 baterii, II m-ce Szymon Nowak (kl. II).
    Pan Dyrektor podziękował wszystkim uczniom, którzy dostrzegli potrzebę recyklingu i wzięli udział w zbiórce zużytych baterii, stanowiących duże zagrożenie dla środowiska naturalnego. Słowa podziękowania skierował także do p. Donaty Warzechy - szkolnego koordynatora akcji.    ______________________________________

"NOCKA W SZKOLE" - dwa w jednym

    Czy to możliwe, żeby uczniowie tak ochoczo pędzili do szkoły? W dodatku na 15 godzin? Wydaje się to nie do pomyślenia.
    A jednak...To się działo naprawdę. Gdzie? W naszej szkole. Noc w szkole, bo o tym mowa, pokazała szkołę z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami. Ale także miejsca, gdzie można coś zorganizować, dobrze się bawić i miło spędzić czas przy okazji poznając się nawzajem i integrując.
    Dnia 13 grudnia 2013 r. uczniowie klas I – III gimnazjum (19 osób) wraz z opiekunkami - p. Justyną Kaczmarek i p. Marią Kędzierska-Jachimek spotkali się o godzinie 18:00 w naszej szkole.
    Klasa I wraz z opiekunem p. J. Kaczmarek wyznaczyła sobie cele spotkania.
    Miało być kulturalnie – było, zdrowo – a jakże, artystycznie – i to jak, i sportowo - że hej. Z uwagi na to, że miało być zdrowo, była pyszna wykonana przez nas sałatka. Po prostu samo zdrowie. Kulturalnie było również w dalszej części wieczoru. Występ karaoke z udziałem wszystkich uczestników to prawdziwy strzał w dziesiątkę, a w wykonaniu niektórych to już istne mistrzostwo świata. Sportowo było ponad trzy godziny. Do tej pory zastanawiamy się, skąd w nas było tyle energii. Większość z zapartym tchem śledziła losy bohaterów filmu „Wielki Mike” . Warto obejrzeć ten rewelacyjny film o tematyce sportowej – zwłaszcza, że przedstawia prawdziwą historię.
    Po filmie zmęczeni uczniowie kolejno zasypiali. Ciekawe, co im się śniło? No byli i tacy, którzy chcieli sprawdzić, czy oni zasną wcześniej, czy opiekunowie.
    A rano pobudka? Oj ciężko, ciężko było niektórym wstać - pakowanie, sprzątanie, śniadanie i o godzinie 10:00 musieliśmy opuścić szkołę.
    Jeśli chodzi o drugą grupę – to wspólnie czas spędzili dziewczęta - członkinie drużyny rajdowej "Pędziwiatry" i równocześnie zastępu ZHP oraz chłopcy członkowie grupy rajdowej. Co robili? Zapoznali się z zasadami próby harcerki, wykonali kolejną stronę kroniki oraz zaplanowali najbliższe rajdy rowerowe.
    Poza tym uczniowie wraz z opiekunem p. M. Kędzierską- Jachimek wysprzątali pomieszczenie dla ZASTĘPU i GRUPY RAJDOWEJ.
    Wszyscy uczestnicy spotkali się również z absolwentami klasy III gimnazjum - czerwiec 2013 i wysłuchali cennych uwag, na temat - jak sobie radzić w pierwszych tygodniach nauki w nowej szkole.
    Dla zdrowia i rywalizacji uczniowie grali w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę.
    Najważniejsze - dużo się śmialiśmy - bo ŚMIECH TO ZDROWIE.
    Czy wiecie, jak wygląda szkoła nocą? Na to pytanie my znamy odpowiedź.    ______________________________________

Nasza szkoła - szkołą w ruchu!

    Od 14.12.2013 roku w Zespole Szkół w Dębnicy jest organizowana nauka pływania dla dzieci. W zajęciach biorą udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.
    Spotkania odbywają się w każdą sobotę w trzech grupach. Razem w zajęciach uczestniczy 25 osób. Zajęcia prowadzone są na Krytej Pływalni „DELFIN‘’ przy Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wlkp. Ich celem jest nauka pływania, doskonalenie stylów pływackich oraz wyrabianie nawyku odpowiedniego zachowania na obiektach sportowych.
    Warto również podkreślić fakt, iż ruch jest naturalną potrzebą dziecka, daje on szansę uzyskania prawidłowej postawy i mocnych mięśni. Niewątpliwie prowadzenie tego typu zajęć ustrzeże uczniów dębnickiej szkoły od skrzywień kręgosłupa, usprawni ich stawy, a także poprawi możliwości fizyczne ciała.

    ______________________________________

Spotkanie opłatkowe mieszkańców Dębnicy

    13 grudnia 2013 roku o godzinie 13.00 najmłodsi uczniowie naszej szkoły i oddziału przedszkolnego zaprezentowali Jasełka zorganizowane dla mieszkańców Dębnicy.
    Były to chwile pełne wrażeń, wzruszeń szczególnie dla starszej społeczności. Atmosfera była bardzo świąteczna, w powietrzu unosiły sie zapachy potraw wigilijnych i słychać było śpiew kolęd, które gościnnie poprowadziła p. Małgorzata Urban.
    Nad całością czuwały p. Ilona Kruk (koordynator), p. Jolanta Kidziak, p. Małgorzata Wilczyńska, p. Natalia Lubońska, a także p. Donata Warzecha, która wraz z uczennicami trzeciej klasy gimnazjum zadbała o wystrój stołów. W dekoracji sali pomogli także uczniowie klasy pierwszej gimnazjum z p.Justyną Kaczmarek.
    Wesoła nowina dotarła już do Dębnicy, teraz niech idzie w świat...
    Wesołych Świąt!

    ______________________________________

Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

    Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka obchodzony jest corocznie 10 grudnia w rocznicę podpisania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948r.). Święto to poświęcone jest wszystkim tym, którzy walczą o przestrzeganie praw, często narażając swoje życie i wolność. Tego dnia na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka przypominająca o najważniejszych prawach posiadanych przez wszystkich ludzi na świecie.
    Ponieważ w tym dniu obchodzony jest również Dzień Ochrony Praw Dziecka, mogliśmy też zapoznać się z przyjazną i zrozumiałą wersją Konwencji o prawach dziecka.
    O zaakcentowanie tego ważnego wydarzenia zadbali członkowie Szkolnego Klubu UNICEF wraz z opiekunem panią Jolantą Staniewską.

    ______________________________________

Niezwykły Gość w murach naszej szkoły

    10 grudnia 2013 roku gościliśmy w murach naszej szkoły niezwykłego Gościa – Antoniego Piechniczka, polskiego piłkarza, trenera piłkarskiego, szkoleniowca reprezentacji Polski, polityka, senatora VII kadencji, wiceprezesa zarządu PZPN (w latach 2008 – 2012).
    Entliczek - pentliczek
    Co zrobi Piechniczek?
    Tego jeszcze nie wie nikt.

    Słowami tej właśnie piosenki powitaliśmy Pana Piechniczka wchodzącego do sali gimnastycznej na spotkanie z uczniami i pracownikami, a także absolwentami naszej szkoły. Na twarzy Gościa pojawiło się wzruszenie. To dzięki niemu właśnie nasza narodowa drużyna piłki nożnej uzyskała awans do Mistrzostw Świata w Hiszpanii w 1982 roku, zajmując tam trzecie miejsce! Antoni Piechniczek wywalczył również awans do Mistrzostw Świata w Meksyku w 1986, gdzie reprezentacja Polski odpadła w 1/8 finału.
    W pierwszej części spotkania nasz Gość opowiadał o swojej karierze, sukcesach, ujawniał ciekawostki... Później uczniowie zadawali Panu Piechniczkowi pytania. Był to bardzo ciekawy moment tegoż spotkania. Obecni na sali mieli możliwość poznać ciekawostki Jego życia światowego oraz prywatnego.
    Były kwiaty dla naszego Gościa, podziękowania, gratulacje, życzenia i autografy...
    Dziękujemy Panu za tak sympatyczne spotkanie! Podziękowania kierujemy również do Pana Mateusza Bartkowiaka, z którego inicjatywy gościliśmy tak wspaniałego Gościa.    ______________________________________

Spektakl „ZGUBIONE PREZENTY” kolejny raz!

    6 grudnia grupa ŁZY FENIKSA wystąpiła ponownie, tym razem dla uczniów klas 0-4 naszej szkoły.
    Artyści wypadli doskonale! Gratulujemy talentu!
    Widzowie z zapartym tchem przypatrywali się wspaniałej grze aktorskiej. Obejrzany spektakl sprawił im wiele radości. Dodatkową atrakcją były słodkie upominki przygotowane przez Radę Rodziców. Dzieci z oddziału przedszkolnego miały podwójną radość! – Mikołaj wręczył im zabawki! To był udany dzień!

    ______________________________________

SAMORZĄDOWE MIKOŁAJKI

    Dnia 6. grudnia cała Polska świętowała Mikołajki obchodzone na cześć biskupa Miry, świętego Mikołaja. Także u nas w szkole zwyczaj ten znalazł swoje odzwierciedlenie.
    Na korytarzach panowała świetna zabawa, tego dnia uczniowie mogli ozdobić swoje głowy czerwonymi mikołajkowymi czapkami, które charakteryzują głównego bohatera tego święta - Mikołaja. Oprócz tego trzej chłopcy z klasy trzeciej gimnazjum (Dawid Dembski, Dawid Krawczyk i Kamil Kowalski) chętnie przywdziali stroje i odwiedzili maluchy, wręczając im z uśmiechem prezenty. A to jeszcze nie koniec!.
    Na korytarzach rozbrzmiewała muzyka, a nasi przebrani Mikołaje tańczyli w jej rytm podczas przerwy. Chętni mogli oglądać to widowisko na każdym odstępie między lekcjami. Oprócz tego był czas na odśpiewanie kolęd - wtedy wszyscy, zgodnie i chórem mogli oddać się świątecznemu nastrojowi. W bibliotece organizowano także "Konkurs Mikołajkowy", gdzie chętni uczniowie musieli poprawić nazwy obowiązujących w naszych szkole lektur.
    Miejmy nadzieję, że to nie ostatni tak wesoły dzień w naszej szkole. Liczymy na więcej!.
    Helena Walasz    ______________________________________

Przystępujemy do Akcji Ćwiczyć każdy może!

    W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji MEN „Ćwiczyć każdy może” organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu.
    Tytuł „Szkoła w Ruchu” otrzyma ta placówka, która weźmie udział w Akcji „Ćwiczyć każdy może” i spełni wymagane kryteria ujęte w obrębie następujących obszarów:
    Ruch w szkole
    - wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne,
    - wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego,
    - edukacja zdrowotna,
    - kwalifikacje i doskonalenia nauczycieli WF,
    - pozalekcyjne zajęcia sportowe).
    Ruch poza szkołą
    - zajęcia zorganizowane,
    - zajęcia niezorganizowane,
    - aktywność w gronie rodziny,
    - aktywny wypoczynek.    ______________________________________

Mikołaj u pierwszaków

    Dziś po raz pierwszy w drzwiach sali klasy pierwszej stanął Św. Mikołaj.
    W czerwonej czapce, płaszczu długim do kolan z workiem pełnym niespodzianek zawitał i spytał...
    Czy w tej klasie są grzeczne dzieci? Czy poznały już pierwsze literki, czytanki, piosenki?.
    Pierwszaki zgodnie przytaknęły. W końcu nastąpił moment, na który wszyscy czekali... Św. Mikołaj każdemy coś szepnął do ucha i obdarował prezentem.
    Pani Ilona Kruk w imieniu pierwszaków podziękowała zacnemu Gościowi za prezenty i miłą wizytę.

    ______________________________________

SPEKTAKL „ZGUBIONE PREZENTY” W WYKONANIU GRUPY TEATRALNEJ

    5 grudnia grupa ŁZY FENIKSA wystąpiła podczas uroczystości organizowanej z okazji mikołajek w Pałacu Podonowskich w Bugaju.
    Artyści: Grzegorz Krzyżaniak, Julia Harych, Oliwia Kania, Katarzyna Kowalska, Julia Pawłowska, Sandra Gąbka, Laura Krakowska, Szymon Muszyński, Sebastian Pawelec, Klaudia Pilarska, Jagoda Król, Zuzanna Szlachetka zaprezentowali spektakl pt. „Zgubione prezenty”. Autorem scenariusza jest Pani Donata Dominik-Stawicka, a nad przygotowaniami widowiska czuwała p. Dorota Szmaj. Podczas wyjazdu nauczycielkę wspierała p. Maria Kędzierska-Jachimek. Uczniowie mieli też okazję uczestniczyć w recitalu aktora z Teatru Nowego w Poznaniu.
    Występ, poprzedzony wytrwałymi przygotowaniami, w efekcie sprawił zarówno występującym, jak i widzom wiele radości. Ruch, mimikę, gest podczas spektaklu wzbogaciły doskonała muzyka i rekwizyty (wspaniale prezentujące się sanie Mikołaja wykonały p. Iwona Król i jej córka – dziękujemy!)… To było kolejne wielkie wydarzenie w naszym szkolnym teatrze.
    Pragniemy także podziękować p. Krzysztofowi Krzyżaniakowi za zawiezienie grupy uczniów do Pałacu, przywiezienie ich oraz pomoc podczas występu. Słowa podziękowania należą się też p. Dyrektorowi za zorganizowanie dojazdu dla pozostałych uczniów, Rodzicom uczniów występujących za pomoc w przygotowaniu kostiumów teatralnych, rekwizytów.

    ______________________________________

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

    Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to święto obchodzone corocznie 5 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest uznanie pracy wolontariuszy na całym świecie. Tego dnia na korytarzu naszej szkoły pojawiła się gazetka promująca ideę wolontariatu. Natomiast 9 grudnia członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z opiekunkami – panią Beatą Maroszek i Jolantą Staniewską zorganizowali spotkanie dla klas IV-VI i I-III gimnazjum.
    Członkowie tej nowo powstałej organizacji szkolnej przedstawili najważniejsze założenia działalności wolontaryjnej, a także zaznajomili swoich kolegów z głównymi założeniami programu Szkolnego Klubu Wolontariatu. Zaprezentowali również dotychczasowe działania (m.in. zbiórka najpotrzebniejszych artykułów dla mieszkańców Jankowa Przygodzkiego poszkodowanych podczas awarii gazociągu, akcja Gwiazdka dla Afryki), omówili swoje bliższe i dalsze cele (akcja Góra Grosza, koleżeńskie korepetycje, wykonanie stroików dla starszych i samotnych mieszkańców naszej wsi, akcja POCZYTAJ MI PRZYJACIELU, współpraca ze schroniskiem dla zwierząt i wiele innych), ogłosili także konkurs na hasło i logo szkolnego wolontariatu.

    ______________________________________

Magik w szkole

    3 grudnia okazał się dla uczniów klas 0-6 naszej szkoły zaczarowanym dniem.
    W tym bowiem dniu mieliśmy możliwość uczestniczyć w wyjątkowym pokazie. Magik w naszej szkole był wyjątkową atrakcją. Pokaz, którego byliśmy uczestnikami, to show pełne niezwykłej magii, humoru, muzyki i iluzji.
    Podczas występu okazało się, że niektórzy z naszych uczniów i nauczycieli także potrafią czarować!    ______________________________________

Podsumowanie szkolnych konkursów matematycznych

    Od początku roku szkolnego w naszej szkole odbyły się różne konkursy matematyczne. Miały one za zadanie rozwijanie zainteresowań matematycznych wszystkich uczniów, kształtowanie umiejętności logicznego myślenia oraz doskonalenie umiejętności pamięciowych i pisemnych.
    Klasy 4-6 brały udział w konkursie MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA.
    Tytuł otrzymali:
    z klasy 4 - Grzegorz Krzyżaniak,
    z klasy 5 - Bartosz Pilarski,
    z klasy 6 -Aleksandra Jany i Dawid Grajek.
    Uczniowie klas 5-6 uczestniczyli w konkursie MISTRZ RACHUNKU PISEMNEGO.
    Tytuł otrzymali:
    z klasy 5 - Julia Harych,
    z klasy 6 -Aleksandra Jany.
    Gimnazjaliści z kolei uczestniczyli w konkursie geometrycznym - „WIDZĘ, KOJARZĘ, WIEM, UMIEM”.
    Wyniki tego wieloetapowego konkursu przedstawiają się następująco:
    Kl. I: 1. Klaudia Pilarska
      2. Sebastian Pawelec
      3. Dawid Krzyżaniak
    Kl. II: 1. Krzysztof Piec
      2. Dagmara Jakubczak
      3. Jagoda Król
    Kl. III: 1. Patrycja Błoch
      2. Kacper Stańczyk
      3. Helena Walasz
    Okazało się, że w naszej szkole talentów matematycznych nie brakuje!
    Nagrody i dyplomy zostały wręczone przez Pana Dyrektora podczas szkolnego apelu. Koordynatorami konkursów były panie Maria Kędzierska-Jachimek i Justyna Kaczmarek. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach matematycznych!    ______________________________________

SPORTOWA NOC KLASY II GIMNAZJUM

    29 listopada odbyła się nocka klasy II gimnazjum. Hasłem spotkania był sport, rywalizacja fair play, a przede wszystkim dobra zabawa!
    Graliśmy w koszykówkę i siatkówkę, jednak największą popularnością cieszyła się piłka nożna. W grę najbardziej zaangażowane, ku wielkiemu zdziwieniu opiekunek (pani Jolanty Staniewskiej oraz pani Iwony Król), a także kolegów z klasy, były dziewczyny. Świetnie radziły sobie w „ogrywaniu” chłopaków. Wniosek jest oczywisty - nie można wierzyć w stereotypy typu „Noga jest tylko dla mężczyzn”. Następnie wpadliśmy na pomysł, by powspominać czasy przedszkolne. Przypomnieliśmy sobie zabawy z tego niezwykle przyjemnego okresu naszego życia, co przysporzyło nam wiele radości!
    Przed snem czekał nas bardzo długi seans filmy. Rano byliśmy z tego powodu nieco zmęczeni, ale humory dopisywały i po wspólnym śniadaniu udaliśmy się do domów. Już planujemy następne spotkanie!
    

Jagoda Król
    ______________________________________

POMOC DLA JANKOWA PRZYGODZKIEGO

    W dniach 18-29 listopada z inicjatywy Szkolnego Klubu Wolontariatu zorganizowano w naszej szkole zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla mieszkańców Jankowa Przygodzkiego poszkodowanych podczas awarii gazociągu.
    Udało nam się zgromadzić: żywność długoterminową, kosmetyki, środki czyszczące, odzież, przybory szkolne i zabawki. Artykuły te zostały niezwłocznie przekazane potrzebującym poprzez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przygodzicach, o co zadbały opiekunki Szkolnego Klubu Wolontariatu – panie Beata Maroszek i Jolanta Staniewska.
    Dziękujemy wszystkim, którzy nie pozostali obojętni wobec tak wielkiej tragedii naszych najbliższych sąsiadów i przyłączyli się do akcji.    ______________________________________

Eliminacje szkolne Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego

    W dniu 28 listopada 2013r. odbył się w naszej szkole etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Czas przeznaczony na rozwiązanie zadań wynosił 60 minut. Do etapu rejonowego konkursu kwalifikował się uczeń, który na etapie szkolnym otrzymał minimum 30 na 40 możliwych punktów.
    Z naszej szkoły w tym konkursie wzięło udział 4 uczniów pracujących pod kierunkiem p. Justyny Kaczmarek.
    Do kolejnego etapu zakwalifikowali się:
    • z klasy VI – Dawid Grajek,
    • z klasy V – Bartosz Pilarski.
    Gratulujemy, życząc powodzenia w kolejnych zmaganiach!    ______________________________________

Andrzejki

    27 listopada uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej i I-III gimnazjum dzięki Samorządowi Uczniowskiemu wraz z opiekunem – p. Donatą Warzechą - mieli możliwość zabawić się w rytmie tańców... Oj, najróżniejszych!
    W tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć tradycyjnych wróżb. W układaniu butów zwyciężyli: Laura Winiarska i Mikołaj Gwiazda. Skoczne rytmy muzyczne zachęcały wszystkich do tańca. Oprawą muzyczną zajęli się nasi absolwenci: Karol Kupczyk i Piotr Kowalski. Dziękujemy! Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Justyna Kaczmarek, Dorota Szmaj i Donata Warzecha.
    Humory dopisywały! Zabawa była wyśmienita! Trwała do późnych godzin wieczornych!

    ______________________________________

NOC Z TEATREM

    W dniach 22/23 listopada uczniowie ŁEZ FENIKSA wraz z opiekunami – p. Dorotą Szmaj i p. Pawłem Błaszczykiem bawili się ze sztuką teatralną.
    W początkowej części spotkania nocnego młodzi artyści uczestniczyli w zajęciach związanych z poznaniem scenariusza. Gdy role zostały rozdane, zaczęła się praca nad interpretacją tekstu, potem – nad scenografią, muzyką, rekwizytami… Wiele emocji wzbudziły ćwiczenia ruchowe. Wówczas bowiem można było pobiegać, powęszyć, zagapić się, przewrócić się…
    To były wyjątkowe chwile! Efektem ciężkiej pracy, a jednocześnie przyjemnej zabawy, będzie spektakl pt. „Zgubione prezenty”, który już wkrótce ujrzycie!

    ______________________________________

Nasza pierwsza wycieczka

    Pierwsze literki, sylaby i cyferki poznane, zatem czas na chwilę wytchnienia.
    Klasa pierwsza z wychowawczynią p. Iloną Kruk zaprosiła do wspólnego wyjazdu do Wrocławia koleżanki i kolegów z zerówki, klasy drugiej i trzeciej z wychowawczyniami.
    Pierwszym punktem wycieczki był Teatr Lalek i spektakl pt.Co w trawie piszczy? Następnie krótkim spacerkiem po uliczkach Wrocławia udaliśmy się na rynek, by podziwiać stare kamienice i ratusz.
    Po tym krótkim spacerze dotarliśmy do manufaktury słodyczy: słodkiego czary-mary.Tu mieliśmy okazję obserwować jak powstaje karmel do produkcji cukierków i lizaków. Mało tego, panie prowadzące te słodkie warsztaty zaprosiły nas do wspólnego przygotowania zakręconych lizaków.
    Dużo można byłoby tu opowiadać, każdy podchodził do stolika produkcyjnego i wyrabiał dla siebie słodkiego lizaka.
    Na zakończenie udaliśmy się do Mc Donaldu na krótki odpoczynek i posiłek. Wróciliśmy pełni wrażeń i chęci do kolejnego wyjazdu, ale może za jakiś czas, teraz troszkę sie pouczymy.    ______________________________________

Gwiazdka dla Afryki

    Zespół Szkół w Dębnicy w ramach współpracy z Polskim Komitetem Narodowym UNICEF przystąpił do akcji pod hasłem "Gwiazdka dla Afryki". Projekt jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację dzieci w Sierra Leone, a jego cele to:
    - zapoznanie dzieci z sytuacją w krajach rozwijających się, w tym głównie w Sierra Leone,
    - kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,
    - zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone.
    „Gwiazdka dla Afryki” to projekt edukacyjno-pomocowy, w ramach którego uczniowie będą przygotowywać symboliczne prezenty dla maluchów z Sierra Leone. W wykonanych pudełeczkach owiniętych wstążeczką dzieci umieszczą symboliczne szczepionki, które chciałyby przekazać dzieciom w Afryce. Ile szczepionek bądź zestawów szczepień pomieści pudełeczko, zależy wyłącznie od ofiarodawcy, a więc ucznia. Koszt jednej szczepionki jest niewielki, a nawet najdrobniejszy prezent może dokonać wielkiej rzeczy – uratować życie dziecka!
    Przygotowane przez dzieci i młodzież prezenty zostaną wystawione podczas spotkań z rodzicami oraz obchodów Dnia Babci i Dziadka. Każdy z zaproszonych gości będzie mógł wesprzeć działania pomocowe przekazując darowiznę w formie równowartości wybranego przez siebie prezentu. Dzięki temu wszystkie „prezenty”, które wybiorą Darczyńcy trafią do dzieci w Sierra Leone.
    Nad sprawną realizacją projektu czuwać będzie Szkolny Klub UNICEF oraz Szkolny Klub Wolontariusza wraz z opiekunkami - p. Jolantą Staniewską i p. Beatą Maroszek.    ______________________________________

WYSTĘP NASZYCH GIMNAZJALISTÓW W FORUM SYNAGOGA

    13 listopada 1013 roku uczniowie naszej szkoły mogli wystawić sztukę Kelly Brock „Kto przywrócił mi duszę?”. Jest to historia cudownie ocalałych więźniów z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Ludzie ci żyją i mieszkają na terenie USA, w miesiącu czerwcu bieżącego roku mieliśmy okazje z nimi porozmawiać za pomocą komunikatora Skype. Są to Joy Dziubak i Anna Rosenheck.
    Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością znaleźli się:
    Daniel Hall II Sekretarz Sekcji Polityczno-Ekonomicznej Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, dr Dávid Görömbölyi - I Sekretarz Ambasady Węgier w Polsce, dr Kamila Klauzińska - The Foundation for Holocaust Education Project oraz Projekt Odnowy Cmentarzy żydowskich w Polsce, Tomasz Polkowski - Dyrektor Muzeum miasta Zduńska Wola, Ks. Dr Jerzy Adamczak - Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Kaliskiej, Tomasz Ławniczak, Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego. Ostrów Wielkopolski, Krzysztof Rasiak - Wójt Gminy Przygodzice, Barbara Duczmal – Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Przygodzicach, Andrzej Baraniak - Przewodniczący Rady Gminy Przygodzice i Sekretarz miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Andrzej Leraczyk - Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego, Katarzyna Kulińska – edukatorka Dział Edukacyjnego Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Piotr Wąsiewicz – Dyrektor Muzeum w Chełmnie nad Nerem, Ks. Piotr Staszak - proboszcz parafii M.B. Częstochowskiej w Dębnicy, Państwo Magdalena i Dariusz Kowalscy. Gości powitał dyrektor naszej szkoły Dariusz Spychalski wspólnie z p. Krystyną Buszą.
    Na spektakl przybyli również dyrektorzy przedszkoli i szkół oraz nauczyciele i uczniowie kilku szkół z tegoż terenu.
    Nad przebiegiem programu czuwały nauczycielki: Krystyna Busza, Milena Janiak. Gościnnie wystąpili w tej sztuce uczniowie Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim.
    Samo przedstawienie było wystawiane w tym dniu 3 razy, ponieważ oprócz zaproszonych gości w tym dniu przybyli uczniowie wraz z nauczycielami z sąsiednich szkół, bliscy aktorów, a także mieszkańcy miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
    Telewizja Proart w dniu 14 listopada 2013 roku w Wydarzeniach zamieściła relację poświeconą sztuce Kelly Brock „Kto przywrócił mi duszę?”, którą można obejrzeć TUTAJ.
    Uczniowie biorący udział w projekcie: Jagoda Kró, Klaudia Golińska, Alicja Golec, Weronika Fluder, Nicola Wojtkowska, Zuzanna Szlachetka, Helena Walasz, Patrycja Błoch, Weronika Spychalska, Anna Kraska, Natalia Kupijaj, Marzena Kulferst, Anna Turek, Martyna Kubik, Antonina Baraniak, Błażej Busza, Wojciech Krolek, Kamila Boroch.    ______________________________________

GMINNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

    11 listopada w godzinach popołudniowych, tym razem w Dębnicy, miały miejsce gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości.
    Podniosłą uroczystość rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona przez miejscowego Proboszcza – Księdza kanonika Piotra Staszaka. Pod ulokowanym w centrum Dębnicy obeliskiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Mieliśmy tu też swoich reprezentantów – delegację tworzyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego (opiekun - p. Donata Warzecha). Dodatkowo strażacy trzymający w ręku pochodnie pełnili tu wartę, co podkreśliło powagę chwili.
    Kolejna część obchodów – oficjalne powitanie, spektakl i poczęstunek – odbyły się w murach naszej szkoły. Przy wejściu dziewczynki klas 1-3 szkoły podstawowej występujące jako krakowianki uśmiechem i miłym słowem witały najpiękniej jak potrafiły naszych Gości. Z kolei uczennice z klas starszych przypinały im biało-czerwone kotyliony. Część oficjalną rozpoczęła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Natalia Gruchot. Zaproszonych Gości - władze gminy, przedstawicieli powiatu, dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych i pomocniczych gminy, organizacji kombatantów, miejscowych mieszkańców oraz uczniów powitał Dyrektor szkoły – p. Dariusz Spychalski, nawiązując do wydarzeń mających związek z aktualnie obchodzonym Świętem. Głos zabrali również współgospodarze obchodów: Wójt Krzysztof Rasiak oraz Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Baraniak. Powagi tej wyjątkowo uroczystej chwili dodały poczty sztandarowe; OSP, gminnych szkół oraz Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
    Obchody uroczystości domknęło widowisko pt. „W waszych rękach mój los" przygotowane przez grupę teatralną "Łzy Feniksa", wzbogacone śpiewem w wykonaniu grupy muzycznej pod kierunkiem p. Elżbiety Glinkowskiej. Pośród występujących na scenie znalazła się także absolwentka naszej szkoły – Klaudia Spychalska. Spektakl zaprezentowany przez grupę teatralną skłonił do refleksji nad wolnością w czasach współczesnych. Słowa Ojczyzny: „… zmieniajcie świat, uleczcie mnie, lecząc siebie, leczcie swe wady, zmieniajcie świat póki czas…” okazały się bardzo wymowne. Występ został nagrodzony brawami na stojąco, co było niewątpliwie dla młodych artystów cenną nagrodą za trud ich pracy. Dodatkowo pan Wójt obdarował ich słodkościami. W dalszej części pan Dyrektor zaprosił Gości na spotkanie przy rogaliku.
    Reżyserem spektaklu i koordynatorem Święta w naszej szkole była p. Dorota Szmaj. Ochoczo współpracowali z nią inni nauczyciele: p. Paweł Błaszczyk, p. Justyna Kaczmarek, p. Maria Kędzierska-Jachimek, p. Jolanta Kidziak, p. Natalia Lubońska, p. Beata Maroszek, p. Ryszard Motylewski, p. Małgorzata Wilczyńska oraz p. Jan Gruszczyński.
    Było to przedsięwzięcie wysokiej rangi! Udało się je zrealizować dzięki zaangażowaniu wielu osób! Dziękujemy wszystkim! Szczególne podziękowania kierujemy do Klaudii, która poświęciła swój wolny czas, by wesprzeć zespół Łzy Feniksa. Dziękujemy p. Sławomirze Śpigiel za udostępnienie kostiumów i rekwizytów dla żołnierzy, p. Sebastianowi Bartkowiakowi za zasponsorowanie elementu scenografii, Kierownikowi i Inspicjentce Zespołu Pieśni i Tańca Przygodzice oraz p. Dyrektor Przedszkola w Przygodzicach za pożyczenie kostiumów krakowskich, a także Gminnemu Ośrodkowi Kultury za współpracę w uświetnieniu uroczystości. Dziękujemy Rodzicom występujących uczniów za okazaną pomoc!
    Informacje na temat obchodów można znaleźć również na stronie Gminy Przygodzice.
    

Zdjęcia: T. Wojtasik

    ______________________________________

Halloween

    Dnia 31 października w naszej szkole odbyło się święto Halloween. Każda klasa wchodząca do biblioteki musiała pokonać straszny tunel. Oprócz tego były takie atrakcje jak: sypanie ryżem czy dotykanie miotełką. Najwięcej jednak zabawy przysporzyło uczniom szukanie nagrody w pudełku. Tylko nauczyciele odnaleźli prezenty w kartonie.
    W przygotowaniach pomagały: Patrycja Wczesna, Klaudia Pilarska, Wiktoria Wnuk, Sandra Cichocka oraz Aleksandra Jany. Upiorną muzyką zajął się Dawid Krawczyk. Organizatorem całego wydarzenia był opiekun Samorządu Uczniowskiego pani Donata Warzecha.
    Klaudia Pilarska    ______________________________________

"Kartka urodzinowa dla Oliwii Gandeckiej"

     Oliwka z Zielonej Góry choruje na białaczkę. W niedzielę 27 października obchodziła szóste urodziny. Jej największym marzeniem było otrzymanie jak najwięcej kartek urodzinowych. Spełniło się ! Sześcioletnia Oliwia Gandecka dostała prawie milion kartek na urodziny z całego świata. Pocztówki przyszły ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Irlandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Specjalna kartka nadeszła nawet z... Watykanu, od papieża Franciszka. Do akcji przyłączyli się także polscy żołnierze walczący w Afganistanie.
     W akcję bardzo zaangażowali się uczniowie klasy pierwszej gimnazjum, którzy wraz z wychowawcą p. J. Kaczmarek szybko zorganizowali akcję w całej szkole. I tym razem nasi uczniowie nie zawiedli. Uzbieraliśmy sporą ilość kartek! Pisali uczniowie, ich rodziny, nauczyciele i pracownicy szkoły. Mamy ogromną nadzieję, że udało nam się tym gestem sprawić Oliwce mnóstwo radości i dodać jej sił do walki z chorobą.
     Dziękujemy za włączenie się do tak szlachetnej akcji. Radość i zaskoczenie Oliwii mogliśmy obserwować w relacjach telewizyjnych.
     - Tak dużo ich jest, że ja nie umiem ich policzyć - przyznała Oliwka. - Dziękuję wszystkim!
     Oto dowód na to, że naprawdę niewiele trzeba, aby spełniać marzenia. Jesteśmy przekonani, że dzięki nam na twarzy małej jubilatki pojawił się gigantyczny uśmiech!    ______________________________________

TEATR OD A DO Z…

    16 października 2013 r. klasa V podsumowała projekt TEATR OD A DO Z realizowany w ramach treści nauczania dotyczących analizy i interpretacji tekstów kultury z języka polskiego. Spektakl pod tytułem "Malutka Czarownica" stanowił uwieńczenie zadania.
    Reżyser - Julia Pawłowska – czuwała nad całością. Klasa pracowała w zespołach: AKTORZY, SCENOGRAFOWIE, PLASTYCY, KOSTIUMOLODZY i MUZYCY.
    W postać tytułowej bohaterki wcieliła się Oliwia Kania. Za kostiumy odpowiedzialne były: Klaudia Kułek, Karolina Golec i Katarzyna Kowalska. Muzyką zajmowali się: Julia Harych, Jakub Śmigiel oraz Mikołaj Gwiazda. Spektakl został odegrany w scenografii, którą przygotowali: Andrzej Szwarc, Bartosz Pilarski, Mateusz Jakubczak i Tomasz Fleiszer. Zespół plastyków (Wiktoria Błoch, Angelika Szewczyk i Dominik Grzesiński) zajął się reklamą przedstawienia. Niektórzy z tych uczniów byli też dodatkowo aktorami – w grupie aktorów znaleźli się także Kamil Mucha oraz Zuzanna Nowak.
    Podczas realizacji projektu były także drobne problemy, ale dało je się szybko rozwiązać. Na jego zrealizowanie mieliśmy około miesiąc czasu. Do pracy mobilizowała nas p. D. Szmaj. Myślimy, że to, co przedstawiliśmy, było bardzo ciekawe.
    

Julia Harych i Klaudia Kułek    ______________________________________

Ślubowanie pierwszaków

    „…Idą pierwszaki – dawne maluchy
    Jeden w drugiego to same zuchy
    Buzie umyte i ręce czyste
    Każdy na plecach dźwiga tornister
    Z bijącym sercem stają przed szkołą
    Jak im tu będzie? – Pewnie wesoło!...”

    Oto nadeszła pora taka – by ucznia zrobić z przedszkolaka.
    Tak też się stało 14 października 2013 roku o godzinie 9.00: Pan Dyrektor Dariusz Spychalski dokonał pasowania symbolicznym ołówkiem uczniów klasy pierwszej. Cały akt był poprzedzony występem artystycznym naszych najmłodszych, którzy dzielnie się spisali.
    W dalszej części uroczystości wręczono dyplomy, prezenty, zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
    Na zakończenie rodzice zaprosili przybyłych gości na poczęstunek. Pierwszaki, witamy Was!    ______________________________________

Tydzień z Panem Andersenem

    W dniach od 8 do 15 października w szkole podstawowej zostały przeprowadzone działania związane z Europejskim Tygodniem Dysleksji. W tym roku był on obchodzony w konwencji „Tydzień z Panem Andersenem”. Różnorodne formy działań zostały zaplanowane na poszczególne dni tygodnia, a niektóre z nich będą kontynuowane w ciągu całego roku szkolnego.
    Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane w celu uświadomienia problematyki specyficznych trudności w nauce społeczności szkolnej, nauczycielom oraz rodzicom. Udział, w zaplanowanych przez koordynatora, działaniach wzięli: logopeda i pedagog szkolny pani Wioleta Guździoł-Borecka, bibliotekarka szkolna pani Donata Warzecha, nauczycielki oddziału przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej panie Natalia Lubońska, Ilona Kruk, Małgorzata Wilczyńska oraz pani Dorota Szmaj- nauczycielka języka polskiego.
    W trakcie tego tygodnia zrealizowane zostały następujące propozycje: zapoznawanie się z baśniami H. CH. Andersena, które polegało na czytaniu uczniom klas 0-3 wybranych baśni przez wychowawczynie i zaproszonych gości panią Lucynę Gorzyczkę oraz panią Edytę Pawelec, jak również samodzielne czytanie baśni przez uczniów klas 4-6. Przygotowanie przez każdą klasę na podstawie baśni Andersena rysunków ilustrujących jedną z przedstawionych w nich wartości. Wystawy okolicznościowe o sławnym baśniopisarzu oraz dotyczące problemu dysleksji. Zaprezentowanie przez uczennice klasy I gimnazjum przedstawienia kukiełkowego pt. „Brzydkie kaczątko” oraz zorganizowanie „ Dnia Baśniowych Bohaterów”, w trakcie którego uczniowie klas 0-3 przebrali się za ulubionych bohaterów baśni. W tym dniu również gościliśmy pisarkę panią Donatę Dominik – Stawicką, która przybliżyła dzieciom postać Andersena oraz na przykładzie jego doświadczeń wskazywała sposoby pomagania innym w pokonywaniu trudności szkolnych. Natomiast w trakcie warsztatów z uczniami klasy piątej autorka uczyła jak napisać swoją pierwszą książkę.
    Jedną z propozycji było także spotkanie z rodzicami uczniów mających trudności w nauce. W trakcie zebrania rodzice spotkali się z pedagogiem szkolnym, nauczycielką zajęć korekcyjno–kompensacyjnych, polonistką oraz bibliotekarką szkolną. Rodzice zapoznali się ze sposobami wspierania dziecka mającego problemy w nauce oraz obejrzeli wystawę z pomocami terapeutycznymi i publikacjami.
    Koordynator akcji pani Jolanta Kidziak pragnie podziękować wszystkim, którzy zechcieli włączyć się w zorganizowanie tego tygodnia po to, aby zaoferować swoją pomoc dzieciom z trudnościami w nauce oraz ich rodzicom.    ______________________________________

Nasze Gimnazjum w projekcie MEN!

    Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy zakwalifikowało się do ogólnopolskiego projektu systemowego Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły". Z województwa wielkopolskiego wybrano tylko 93 placówki, w tym: 9 przedszkoli, 40 szkół podstawowych, 37 gimnazjów i 7 szkół ponadgimnazjalnych. Z naszej gminy w tym gronie oprócz naszej szkoły znalazła się Szkoła Podstawowa w Przygodzicach.
    Realizacja projektu potrwa do końca lutego 2015r., a jego celem jest wprowadzenie w 1034 placówkach - szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły. Efektem ma być zainspirowanie środowiska szkolnego i przedszkolnego do wdrażania dobrych praktyk w zakresie współpracy w swoich placówkach, a co za tym idzie wprowadzenie trwałych zmian w postrzeganiu roli uczniów i rodziców w działaniu szkoły i przedszkola.
    Współpraca z rodzicami jest bardzo dobra – znalazło to potwierdzenie również w raporcie z ewaluacji zewnętrznej, przeprowadzonej w naszej szkole w kwietniu tego roku. Realizacja projektu będzie zatem doskonałą okazją do wzmocnienia efektywność współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów, na co bardzo liczymy.

    Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stroniehttp://www.szkolawspolpracy.pl.


    ______________________________________

WAŻNE WYDARZENIE W DZIEŃ PATRONA

    7 października 2013 roku w naszej szkole odbyło się ślubowanie klasy I gimnazjum. Uroczyste przyjęcie w grono braci gimnazjalnej nowego rocznika połączono ze świętowaniem Dnia Patrona. Apel poprowadziła przewodnicząca szkoły Natalia Gruchot, która w imieniu społeczności Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy powitała pana Dyrektora Dariusza Spychalskiego, przewodniczącego Rady Rodziców pana Tomasza Pilarskiego, nauczycieli i wszystkich uczniów. Następnie uczennica Sandra Gąbka odczytała Apel Olimpijski.
    Podniosły nastrój i poczucie wyjątkowości nadawał tej chwili fakt, że pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły, stając się pełnoprawnymi uczniami Gimnazjum. Wychowawca klasy pierwszej gimnazjum - pani Justyna Kaczmarek starała się jak najlepiej wspierać swoich wychowanków, dlatego też złożyła swoje zobowiązanie. Następnie sztandar został uroczyście przekazany klasie I gimnazjum, która obiecała dbać o niego i być godnymi reprezentantami szkoły.
    Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Dariusz Spychalski, który zwrócił się do uczniów klas I, podkreślając znaczenie kolejnego ważnego etapu edukacji w życiu młodych ludzi. W dalszej części ogłosił rok szkolny 2013/2014 - ROKIEM W RUCHU.
    Doniosłą chwilą było powołanie przez pana P. Błaszczyka reprezentacji szkoły w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców - kat. gimnazjum oraz w piłce nożnej chłopców - szkoła podstawowa. Powołani zawodnicy otrzymali z rąk Dyrektora szkoły - p. Dariusza Spychalskiego, p. J. Kidziak oraz Przewodniczącego Rady Rodziców - p. Tomasza Pilarskiego stroje z logo szkoły, w których będą występowali podczas zawodów sportowych.
    Po zakończeniu apelu wszyscy uczniowie mogli kibicować swoim kolegom i koleżankom w meczu piłki siatkowej dziewczęta kontra chłopcy - zakończonym zwycięstwem chłopców 3:1. Tego dnia emocje były ogromne, a humory dopisywały małym i dużym!    ______________________________________

Gminny Wyścig Kolarski w Dębnicy

    3 października odbyła się kolejna edycja Gminnego Wyścigu Kolarskiego, organizowanego przez naszą szkołę. W zmaganiach szkół podstawowych i gimnazjów wzięło udział niespełna 70 zawodniczek i zawodników – uczniów gminnych placówek oświatowych.
    Honorowy patronat nad wyścigiem objął tradycyjnie Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak. Zawodnicy rywalizowali na leśnej trasie w kierunku Huty, przestrzegając olimpijskiej zasady fair play.
    Nad poprawnością przebiegu imprezy czuwał jej koordynator Paweł Błaszczyk, a nad bezpieczeństwem uczestników Policjanci z Przygodzic oraz doktor Maciej Furmanek z Ośrodka Leczenia Kompleksowego w Ostrowie Wielkopolskim.
    Medale, puchary, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczyli w imieniu Pana Wójta i własnym: Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Damian Kołacki i Dyrektor Zespołu Szkół w Dębnicy Dariusz Spychalski. Tym razem każda ze szkół otrzymała piłkę do kosza.
    Podsumowując wyścig Dyrektor szkoły pogratulował wszystkich kolarzom i ich opiekunom. Za koordynację i sprawny przebieg zawodów słowa podziękowania skierował do p. Pawła Błaszczyka, p. Macieja Furmanka i Panów Policjantów. Na koniec zaprosił na kolejny gminny wyścig kolarski, który zostanie zorganizowany już za rok.    ______________________________________

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

    26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Ustanowiony w 2001 roku przez Unię Europejską i Radę Europy, ma na celu popularyzowanie języków obcych i zwrócenie uwagi na różnorodność językową.
    Uczniowie klasy 5 pod kierunkiem pani Beaty Maroszek i pani Katarzyny Półtorak przygotowali przedstawienie, które miało odpowiedzieć na pytanie: "Dlaczego warto uczyć się języków obcych?" Uczniowie pokazali, że są one ważne zarówno w pracy, w szkole jak i w codziennym życiu. O wartości języków obcych mówili też sporotowcy olimpijscy, w których rolę wcielili się nasi uczniowie. To nawiązanie do faktu, że rok szkolny 2013/2014 został ogłoszony rokiem "Szkoły w ruchu" oraz podkreślenie charakteru naszej szkoły - imienia Polskich Olimpijczyków. Znajomością języków obcych mogli pochwalić się również widzowie, odpowiadając na pytania zadawane w języku angielskim lub niemieckim przez naszych aktorów.
    Mamy nadzieję, że przedstawienie przybliżyło naszym uczniom wagę znajomości języków obcych i uzmysłowiło, że ich nauka jest naprawdę istotna.

    ______________________________________

DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPCA

    Dnia 25 września Szkolny Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę z okazji Dnia Chłopca. Opiekunami byli: Pani Donata Warzecha, Pani Jolanta Staniewska oraz Pan Paweł Błaszczyk. Na imprezę przybyli uczniowie z klas 4-6 oraz z kl. 2 i 3 gimnazjum. Dyskoteka rozpoczęła się o godzinie 17.00, a skończyła o godzinie 20.00. Zabawa była przednia. Uczniowie bawili się przy muzyce disco polo.
     Na koniec imprezy wszystkie dziewczyny odśpiewały "STO LAT!" solenizantom. Gdy nadeszła godzina 20.00 młodzież z przykrością zakończyła dyskotekę. Uczniowie do tej pory bardzo dobrze wspominają tę imprezę i już planują następne.
    

Weronika Spychalska    ______________________________________

AKCJA "SPRZĄTANIA ŚWIATA"

    20 września 2013 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie Zespołu Szkół w Dębnicy wzięli udział w Sprzątaniu Świata. W tym roku akcja ta odbywała się pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę”.
    Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami z wielką ochotą i zaangażowaniem posprzątali okolice nasze szkoły.
    Wszyscy uczestnicy akcji zostali wyposażeni w rękawiczki ochronne oraz worki. Udział w tej akcji był dla wszystkich lekcją szacunku wobec przyrody.

    ______________________________________

Nasi uczniowie wśród Stypendystów Wójta Gminy Przygodzice!

    19 września 2013 r., podczas uroczystości, zorganizowanej tym razem w Zespole Szkół w Jankowie Przygodzkim, uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami odebrali Stypendia Wójta Gminy Przygodzice.
    Była to czwarta edyacja gali, w trakcie której wręczono wyróżnienia przydzielane za wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia. Warunkiem koniecznym jego otrzymania jest uzyskanie wzorowej oceny zachowania oraz spełnienie jednego z poniższych kryteriów:
    - średnia ocen wynosząca przynajmniej 5,3 w szkole podstawowej i 5,2 w gimnazjum,
    - tytuł laureata wojewódzkiego konkursu interdyscyplinarnego lub przedmiotowego,
    - uzyskanie maksymalnego wyniku z przynajmniej jednej części egzaminu gimnazjalnego lub ze sprawdzianu po szkole podstawowej,
    - medalowe pozycje w zawodach sportowych na szczeblu przynajmniej województwa.
    Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się: Julia Harych,Klaudia Kułek, Julia Pawłowska, Laura Krakowska, Sebastian Pawelec, Klaudia Pilarska - wszyscy ze szkoły podstawowej oraz Patrycja Błoch, Jagoda Król, Nikodem Krupa i Helena Walasz (uczennice i tegoroczny absolwent gimnazjum). Rodzice uczniów obecni na gali odebrali z rąk Wójta Gminy - p. Krzysztofa Rasiaka, Przewodniczącego Rady Gminy - p. Andrzeja Baraniaka oraz Dyrektora szkoły - p. Dariusza Spychalskiego okolicznościowy list gratulacyjny.
    Gratulujemy Stypendystom i ich Rodzicom!

    O gali można również przeczytać na stronie Gminy Przygodzice. Tam też można obejrzeć zdjęcia z uroczystości.


    ______________________________________

NAUKA PRZEZ EKSPERYMENT

    Dnia 17 września o godzinie 9:00 zarówno klasa I, jak i III pojechały na specjalnie przygotowane pokazy chemiczno-fizyczne do Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim. Wszyscy byli pod wrażeniem wielkości sali, w której miały się odbyć warsztaty przygotowane przez panią Monikę Aleksander z Leszna. Obie klasy, a także społeczność z Ostrowa i Czarnegolasu ze zniecierpliwieniem oczekiwała na rozpoczęcie. Opiekunem grupy była pani Milena Janiak wraz z panią Donatą Warzechą i panią Justyną Kaczmarek.
    Oczekiwania przyniosły upragnione owoce - wkrótce rozpoczęły się pokazy. Na ciekawy początek przedstawiono nam, w jak łatwy sposób można podpalić pianę utworzoną z mieszaniny metanu i płynu do naczyń, jednak późniejszy temat dotyczył zupełnie innego zagadnienia, a mianowicie ciekłego azotu. Wspólnymi siłami z panią Moniką eksperymentowaliśmy począwszy na wytwarzaniu siwego dymu, a na dmuchaniu rękawa do pieczenia na podstawie prawa Bernoulliego kończąc. Kilkakrotnie byliśmy świadkami niesamowitych wodorowych wybuchów, tworzenia zamrożonych róż czy spalania tlenu. Czekało nas także wiele innych ciekawych eksperymentów, jednak przytoczenie ich teraz zajęłoby stanowczo zbyt dużo czasu. Podsumowując: bawiliśmy się świetnie! Także nasz kolega Dawid, który dmuchał rękaw do ostatniego tchu. Jakież czekało go zdziwienie, kiedy pani Monika napełniła go powietrzem za pomocą jednego dmuchnięcia!
    Po zakończonych pokazach razem z uczniami z Czarnegolasu udaliśmy się na warsztaty biologiczno-chemiczne, na których badaliśmy działalność ludzkich enzymów na różne zewnętrzne czynniki. Po raz kolejny czekała nas świetna zabawa, kiedy udawaliśmy naukowców w plastikowych okularach, plując do próbówki czy mieszając ze sobą różne substancje. Na koniec otrzymaliśmy wywar z czerwonej kapusty, gdybyśmy chcieli popróbować swoich sił także w domu. Na pewno tego nie zapomnimy!
    Dzięki warsztatom poznaliśmy inną stronę nauki – nie ciągłego wpisywania do zeszytów suchych faktów, ale eksperymentowania i wyciągania wniosków. Czy nam się podobało? Oczywiście! Liczymy na to, że wkrótce odbędą się następne tego typu przedsięwzięcia.
    

Helena Walasz    ______________________________________

LEKCJA DEMOKRACJI – WYBIERAMY NASZĄ WŁADZĘ

    9 września 2013r. w naszej szkole odbyły się wybory do samorządu szkolnego. Kandydujących było aż 30! Klasy podstawowe i gimnazjalne przystąpiły do głosowania, które odbyło się na dolnym korytarzu na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej. Każdy uczeń musiał stanąć przed wyborem opiekuna. Demokratycznie wybraliśmy: przewodniczącą, zastępcę, skarbnika oraz sekretarza.
    Głosem większości zwyciężyła Natalia Gruchot (42 głosy) obejmując stanowisko przewodniczącej. Na zastępcę uczniowie wybrali Jagodę Król (21 głosów), natomiast skarbnikiem szkolnym została Paulina Gruchot (18 głosów) i Patrycja Błoch została sekretarzem.
    Wyborcy zadecydowali, że opiekę nad samorządem szkolnym kolejny rok sprawować będzie pani Donata Warzecha.
    Życzę owocnej i wytrwałej pracy przez kolejne miesiące.
    

Patrycja Błoch    ______________________________________

Nasz udział w Narodowym Czytaniu

    7 września w naszej gminie, podobnie zresztą jak w innych gminach, miało miejsce czytanie utworów Fredry. Inicjatorem tegoż przedsięwzięcia był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Organizatorem akcji na terenie naszej gminy byli: Wójt – p. Krzysztof Rasiak, Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna im. Gustawa Bojanowskiego. Zaangażowano więc i nasze Łzy Feniksa wraz z opiekunem.
    Do wyjątkowego przedstawienia przygotowali się nie tylko uczniowie z zespołu teatralnego (Aleksandra Brodziak, Sandra Gąbka, Laura Krakowska, Jagoda Król, Agata Matysiak). Dołączyli do nich Absolwenci naszej szkoły: Anna Kraska, Natalia Kupijaj, Aneta Pawelec, Edyta Pawelec, Martyna Piwowar, Katarzyna Roguszna, Klaudia Spychalska i Michał Modzelewski. Dziękujemy!
    Uczniowie wraz z absolwentami czytali teksty poetyckie, a także wcielili się w bohaterów „Zemsty” i „Ślubów panieńskich”.
    Doniosłą chwilę podkreśliły kostiumy, które udostępnił nam GOK; sprzyjająca aura, wyjątkowe miejsce (Plac Luitre, ławeczki wokół fontanny) i wyjątkowa chwila – działo się to o zmroku. Miło zaskoczyła nas atmosfera panująca podczas wyjątkowego spektaklu, a także frekwencja.
    Dziękujemy również Rodzicom występujących!
    O wydarzeniu można również przeczytać na stronie Gminy Przygodzice.    ______________________________________

SZKOLNA AKCJA CZYTANIA „ZEMSTY” A. FREDRY

    "GWAŁTU, CO SIĘ DZIEJE". NARODOWE CZYTANIE DZIEŁ FREDRY rozpocznie się 7 września. Na terenie całego kraju czytane będą wybrane utwory Aleksandra Fredry.
    6 września (piątek) w naszej szkolnej bibliotece gimnazjaliści przyłączyli się do tej wspaniałej akcji i czytali „Zemstę”. Panowała miła atmosfera.
    

D. Warzecha

    ______________________________________

Gminna inauguracja roku szkolnego 2013/2014

    2 września 2013 r. był wielkim dniem dla naszej społeczności szkolnej, nie tylko dlatego, że rozpoczął się nowy rok szkolny 2013/2014. Powodem do dumy jest ukończenie budowy nowego segmentu szkolnego.
    Msza św. odprawiona przez tutejszego proboszcza ks. kan. Piotra Staszaka w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dębnicy rozpoczęła wielką uroczystość. Potem uczniowie pod opieką nauczycieli udali się na plac przed budynkiem szkoły, gdzie miało miejsce przecięcie biało-czerwonej wstęgi i poświęcenie nowego obiektu.
    Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły Dariusz Spychalski powitał zaproszonych gości: Starostę powiatu ostrowskiego – p. Pawła Rajskiego, Wójta gminy Przygodzice p. Krzysztofa Rasiaka i Dyrektora GZEAS p. Barbarę Duczmal (współorganizatorów uroczystości), Radnych gminy Przygodzice z przewodniczącym Andrzejem Baraniakiem i wiceprzewodniczącym Franciszkiem Błaszczukiem oraz przedstawicieli lokalnych organizacji, księdza Piotra Staszaka, przedstawicieli firmy INTERMAX (wykonawcy inwestycji) – p. Mirosławę Górecką, p. Jarosława Wojtasika i p. Zbigniewa Tomickiego oraz nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców.
    Głos zabrali kolejno: Wójt gminy, Starosta, Przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Gminy. W przemowach podkreślono istotę nowego segmentu szkoły, dzięki któremu gmina Przygodzice zyskała nowoczesny kompleks oświatowy, a nasza szkoła – nową jakość. Dyrektor Gminnego Zespołu Szkół – P. Barbara Duczmal przedstawiła dane dotyczące liczby uczniów oraz zatrudnionych nauczycieli w gminie.
    Podczas inauguracji wręczono powołania na stanowiska dyrektorów pięciu szkół. Otrzymał je również p. Dariusz Spychalski
    Dyrektor dębnickiej szkoły przekazał informacje dotyczące organizacji nowego roku szkolnego, życząc wszystkim sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy.
    Część artystyczna w wykonaniu grupy Łzy Feniksa i naszych Absolwentek (Anety Pawelec, Edyty Pawelec i Katarzyny Rogusznej) pod kierunkiem p. Doroty Szmaj wprowadziła uczestników uroczystości w dziejące się wydarzenia. Oprócz profesjonalnej gry aktorów walorem była szczególna scenografia i wystrój sali - pracowało wielu nauczycieli: p. Natalia Lubońska, p. Małgorzata Wilczyńska, p. Paweł Błaszczyk, p. Maria Kędzierska-Jachimek, p. Justyna Kaczmarek oraz palacz p. Jan Gruszczyński.
    Po zakończonej uroczystości uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami.
    Cieszy nas, że dzięki zaangażowaniu wielu ludzi nasza szkoła zyskała nowy wygląd, dodatkowe klasy, ekologiczną kotłownię, windę dla niepełnosprawnych, zatokę autobusową i zagospodarowaną przestrzeń przed budynkiem. Niewątpliwie będzie się tu przyjemniej uczyć i pracować!
    O gali można również przeczytać na stronie Gminy Przygodzice.
    Autor zdjęć: Tomasz Wojtasik

    ______________________________________

Pierwsze w historii półkolonie w naszej szkole

    Dobiegły końca półkolonie letnie, zorganizowane przez „Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Dębnica”. Od 5 do 13 sierpnia 2013 roku realizowano projekt pt. „Krajoznawstwo oraz wypoczynek letni dzieci i młodzieży”. Dzięki środkom pozyskanym z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przygodzicach 30-osobowa grupa dzieci z Dębnicy, Ludwikowa i Antonina aktywnie i ciekawie spędziła tę część wakacji. Uczestnicy turnusu wzięli udział w wycieczce do Gołuchowa. Dzieci miały okazję zwiedzić Zamek i Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, a także mogły podziwiać zwierzynę leśną. Podczas półkolonii dzieci uczestniczyły w wycieczkach rowerowych. Pierwsza z tych wycieczek odbyła się na „Górecznik” do Przygodzic, a druga do Antonina.
    Nie zabrakło również działań z zakresu profilaktyki – odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z gminnym jednostkami OSP z Dębnicy i Przygodzic, które przybliżyły swoją pracę. Strażacy zapoznali dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia stacjonarne odbywały się na terenie Zespołu Szkół w Dębnicy.
    Bogaty program półkolonii obejmował gry i zabawy sportowe, zajęcia artystyczne, podczas których dzieci poznały ciekawe techniki plastyczne.
    Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszył się kurs z zakresu podstawowych znaków języka migowego prowadzony przez wykwalifikowane osoby. Podsumowaniem półkolonii było zorganizowanie ogniska, podczas którego dzieci mile wspominały spędzony czas.
    Wszyscy uczestnicy każdego dnia wypoczynku miały zagwarantowany poczęstunek, obiad oraz opiekę wykwalifikowanej kadry. Każde dziecko na zakończenie półkolonii otrzymało nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego.
    Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom za udzieloną pomoc w realizacji projektu, w tym Nauczycielom Zespołu Szkół w Dębnicy, Publicznego Przedszkola w Dębnicy, jednostkom OSP w Dębnicy i Przygodzicach. Słowa podziękowania za aktywny udział kieruje także do uczestników półkolonii.

    ______________________________________