Archiwum
Rok Szkolny 2013/2014
II półrocze
___________________
SOBÓTKA w Pałacu Podonowskich w Bugaju a nasz TEATR

    Mimo kapryśnej pogody sobotni wieczór, 21 czerwca, ŁZY FENIKSA, w składzie: Julia Harych, Oliwia Kania, Katarzyna Kowalska, Klaudia Kułek, Julia Pawłowska, Aleksandra Jany, Szymon Muszyński, Dawid Krzyżaniak, Klaudia Pilarska i Zuzanna Szlachetka, spędziły w plenerze Pałacu Podonowskich w Bugaju.
    Grupa artystów zaprezentowała widowisko pt. „Pieśń świętojańska o Sobótce” (scenariusz napisała nasza regionalna poetka – p. Donata Dominik-Stawicka). Występ wiązał się z wcześniejszymi przygotowaniami. Uczestnicy wyjazdu, poza pracą nad rolą, projektowali kostiumy, wykonywali własnoręcznie przecudne wianki. Warto było na nich popatrzeć! Zaprezentowali piękne widowisko. Zostali mile przyjęci oraz ugoszczeni przez właścicieli i pracowników Pałacu.
    Dziękujemy Panu Dyrektorowi Dariuszowi Spychalskiemu, Panu Wójtowi Krzysztofowi Rasiakowi oraz Pani Justynie Kaczmarek za wsparcie w organizacji wyjazdu.







    ______________________________________

Wycieczka do Zduńskiej Woli

     „Byli ubrani tak nędznie, że nasze ubrania wydały mi się jakimiś strojami wieczorowymi. Byli wychudzeni, głodni i chorzy. Siedzieli na ziemi, usiłując żebrać lub coś sprzedać. Jakaś nędzna resztki tego, co im pozostało...” - Jan Karski

    21 czerwca 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół w Dębnicy oraz absolwentów i zaprzyjaźnionych uczniów szkół średnich w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczyło w wycieczce do Zduńskiej Woli. Wyjazd ten jest kolejnym etapem realizacji projektu, mającego przybliżyć tragiczne losy ludności żydowskiej w czasie Holokaustu. Swoja wędrówkę po pięknym mieście Zduńska Wola rozpoczęliśmy od cmentarza żydowskiego. Historię tego niezwykłego, ale zarazem tragicznego miejsca przybliżyła nam dr Kamila Klauzińska, która w niezwykle interesujący sposób wprowadziła uczestników w historię cmentarza, a także zapoznała z przepisami dotyczącymi grzebania zmarłych wyznania mojżeszowego, umiejętnością odczytywania relifów oraz obrzędów związanych z Judaizmem.

    Kolejny punktem zwiedzania było Muzeum miasta Zduńska Wola. Dzięki gościnności p. Dyrektora, Tomasza Polkowskiego, uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się nie tylko z niezwykle ciekawą historią regionu, ale przede wszystkim zapoznać sie z historią życia kuriera Jana Karskiego. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w projekcji trzech filmów poświęconych tej niezwykłej postaci i uczestniczyć w prelekcji dotyczącej biografii tego niezwykłego bohatera, przygotowanej przez edukatora Muzeum.

    Ostatnim punktem zwiedzania była Bazylika mniejsza p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajdują się niezwykle cenne relikwie Św. Maksymiliana Kolbe, męczennika obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau. Uczniowie mieli także okazję zwiedzić dom, w którym urodził się Maksymilian Kolbe oraz zobaczyć oryginalny "pasiak" więźnia z obozu koncentracyjnego. Jako organizator wycieczki. pragnę złożyć serdecznie podziękowania: Pani Milenie Janiak, Pani dr Kamili Klauzińskiej, P. Dyrektorowi Tomaszowi Polkowskiemu, a także spółce Przewozy Regionalne - Oddział Wielkopolski w Poznaniu, które zaopatrzyły nas w gadżety, pozwalające na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie zwiedzania miasta.
    -Krystyna Busza













    ______________________________________

Boże Ciało

    19 czerwca 2014 roku Zespół Szkół w Dębnicy przygotował z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej Szkolny Ołtarz. Uczennice z klas gimnazjalnych, Aleksandra i Klaudia Golińskie, wraz ze swoją mamą, dołożyły wielu starań, aby w tym tak uroczystym dniu przygotować godne miejsce na powitanie Kapłana, niosącego Jezusa w Monstrancji. Szczególne podziękowania składam p. Natalii Lubońskiej, p. Donacie Warzecha, p. Janowi Strączkowskiemu oraz p. Janowi Gruszczyńskiemu za okazaną pomoc w przygotowaniach tego tak ważnego wydarzenia.
    -Krystyna Busza





    ______________________________________

Zajęcia otwarte w klasie 2

    Zajęcia otwarte to forma zajęć umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie pracy i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jej zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych. Mogą porównywać stopień rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami. Zajęcia takie umożliwiają również zapoznanie się ze sposobem pracy nauczyciela danej grupy.
    18 czerwca 2014 r. uczniowe klasy 2 mogli gościć swoich rodziców na zajęciach otwartych, których tematem były „Wakacyjne rady". Celem zajęć było kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, mogących wystąpić latem. Zajęcia miały charakter radosnego oczekiwania na zbliżające się wakacje. Dzieci czytały rymowanki, formułowały zasady zachowania się podczas wakacji: na WSI, w MIEŚCIE, w GÓRACH i nad MORZEM, przypomniały numery alarmowe, jak również odgrywały scenki dramowe. Dla dzieci najważniejsze było to, że mogły pracować na oczach rodziców,a rodzice mieli możliwość zaobserwowania postępów, jakie poczyniły ich pociechy od początku roku szkolnego.



    ______________________________________

FESTYN „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ”

    RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ to hasło, które przyświecało wznowionej edycji Festynu Rodzinnego, który tym razem, po raz pierwszy, został zorganizowany na terenie naszej szkoły. Współpraca wychowanków, ich rodzin i pracowników szkoły, radosne buzie naszych uczniów oraz wspólna, wesoła zabawa tych zespołów to cele, które stanowiły wartość nadrzędną festynu.
    To piknikowe spotkanie rozpoczęli przedstawiciele: uczniów – Jagoda Król, rodziców – p. Tomasz Pilarski oraz nauczycieli – pp. Dorota Szmaj i Jolanta Kidziak, a w dalszej części poprowadziły wymienione nauczycielki. W imprezie uczestniczył Wójt gminy Przygodzice – p. Krzysztof Rasiak, Radni: Dębnicy – p. Franciszek Błaszczuk i Antonina – p. Sebastian Bartkowiak, miejscowy Proboszcz – Ks. kan. Piotr Staszak, Dyrektor Przedszkola – p. Aurelia Poprawa, instruktor tańca – p. Agata Niedzielska.
    Teatr, taniec i piosenka przewijały się podczas festynu. Na wyjątkowej scenie prezentowały się talenty teatralne, wokalne i taneczne naszej szkoły.
    Zjeżdżalnia, malowanie twarzy, pokazy strażackie, spotkanie z policjantami, bryczka, przejażdżki kucami, zumba, zespół muzyczny, a także loteria fantowa to tylko niektóre atrakcje tej imprezy w plenerze. Wśród konkurencji przygotowanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli znalazły się m.in. rzutki, wyścigi, obieranie jabłka, tor przeszkód, kręgle, układanie puzzli na czas, łowienie ryb, tenis stołowy, konkurs plastyczny, zabawy integracyjne. Atrakcją popołudnia był taniec z gwiazdami – konkurs, w którym mogli wziąć udział chętne zespoły rodzinne i nie tylko. Na wszystkich uczestników czekały drobne upominki.
    W związku z przypadającą w 2014 roku 25. rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka nasza szkoła przystąpiła do projektu UNICEF – „Szkoła z prawami dziecka”. W ramach projektu uczniowie zostali zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka. Ich zadaniem było także wyłonienie spośród lokalnej społeczności osób najbardziej zaangażowanych w propagowanie i ochronę praw dziecka oraz uhonorowanie ich „Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka”. To zaszczytne odznaczenie mógł otrzymać każdy przedstawiciel społeczności lokalnej, który zdaniem uczniów w wyjątkowy sposób dba o ich interesy. To wyróżnienie ma szczególną wartość, ponieważ jest przyznane przez dzieci, które same zdecydowały o tym, kto najbardziej dba o ich interesy. Podczas festynu poznaliśmy lokalnych SZERYFÓW PRAW DZIECKA!
    Gwiazdę Szeryfa Praw Dziecka otrzymali: wójt gminy Przygodzice – pan Krzysztof Rasiak, dyrektor Zespołu Szkół w Dębnicy - pan Dariusz Spychalski, przewodniczący Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Dębnicy - pan Tomasz Pilarski, pani Gabriela Krakowska, pani Maria Kędzierska–Jachimek oraz pani Agnieszka Wczesna.
    W czasie plenerowej zabawy można było zajrzeć do kawiarenki, w której serwowano pyszne ciasto oraz gorące i zimne napoje. Uczestnicy festynu mogli także posilić się w punkcie gastronomicznym. Wydarzeniom powyższym towarzyszyła wyjątkowa muzyka!
    Cieszy nas, że festyn RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ okazał się atrakcją dla szkolnej społeczności. Ta impreza to dla nas wielkie święto. W naszej szkole, na naszym boisku spotkały się trzy pokolenia: dzieci, rodzice, dziadkowie. Odwiedzili nas również absolwenci. Podsumowując festyn, dyrektor szkoły – p. Dariusz Spychalski wraz z koordynatorem festynu – p. Jolantą Staniewską wręczyli mistrzom poszczególnych konkurencji dyplomy.
    Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w jakikolwiek sposób w działania podejmowane w związku z organizacją i przebiegiem festynu! To było wielkie dzieło!



















    ______________________________________

Noc „TRZYNASTKI” trzynastego

    W dniach 13/14 czerwca uczniowie klasy IV wraz z opiekunami – wychowawcą p. Dorotą Szmaj i p. Małgorzatą Wilczyńską przeżyli w szkole wyjątkową noc.
    Po spisaniu zasad i ułożeniu harmonogramu spotkania uczestniczyli w warsztatach tanecznych. Zaangażowali się wszyscy obecni!
    Wiele emocji wzbudziły zajęcia sportowe, zwłaszcza jazda na rolkach i gry zespołowe, a obejrzany w późnych godzinach nocnych film był dopełnieniem przeżyć nocnych. Dzięki tej nocy uczniowie mogli przeżyć coś wyjątkowego, mimo iż działo się to w scenerii szkolnej.
    Dziękujemy za współpracę Panu Pawłowi Wczesnemu – pizza była przepyszna!!!





    ______________________________________

„ŁZY FENIKSA” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu

    12 czerwca „Łzy Feniksa” wraz z absolwentami nagrodzonymi za tegoroczne występy i opiekunami (p. Dorotą Szmaj – organizatorem wyjazdu, p. Justyną Kaczmarek, p. Małgorzatą Wilczyńską) udali się na wycieczkę będącą uwieńczeniem pracy w bieżącym roku szkolnym w zespole teatralnym działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach.
    Najpierw uczestnicy wycieczki obejrzeli sztukę pt. „Kopciuszek”, po czym osobiście spotkali się z artystami – aktorką odgrywającą tytułową bohaterkę i aktorem wcielającym się w jedną ze złych sióstr Kopciuszka. Spektakl bardzo się podobał, a spotkanie z aktorami było wyjątkowe. ŁZY FENIKSA miały też okazję uczestniczyć w warsztatach KOSTIUM W GRZE AKTORSKIEJ oraz zwiedzić teatr muzyczny.
    Kolejnym przystankiem wycieczki był Mc Donald’s. Tutaj uczniowie mogli posmakować dań i zaspokoić apetyt. W drodze powrotnej w autokarze został przeprowadzony konkurs.
    Uczestnicy wycieczki wrócili w doskonałych humorach, mając za sobą wyjątkową wyprawę! To rzeczywiście było pożegnanie z teatrem! Do zobaczenia po wakacjach!











    ______________________________________

Zmagania z ortografią

    06.06.2014r. nasza szkoła wzięła udział w XV Jubileuszowym Gminnym Konkursie Ortograficznym o Złote Pióro Wójta Gminy Przygodzice, który odbył się w Jankowie Przygodzkim.
    Reprezentantami klas 4-6 były uczennice klasy piątej: Karolina Golec, Klaudia Kułek i Julia Pawłowska. Dyktando było, zdaniem uczestniczek, proste, jednak nie udało im się zdobyć zaszczytnych nagród.
    Gratulujemy udziału i przygotowań! Trzymamy kciuki za rok!



    ______________________________________

"Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował…" - Talmud

    "Zapiski z zielonego zeszytu. Pamiętnik Racheli" to książka, która jest pamiętnikiem żydowskiej dziewczyny, opisującej tragiczne losy swojej rodziny w czasach II wojny światowej. Rachela to postać fikcyjna ale jej historię oparto na podobnych przeżyciach innych żydowskich dzieci z czasów okupacji hitlerowskiej.
    Żydowskie Muzeum Galicja wydało tę książkę ponieważ innych publikacji na temat Holokaustu, których treści przeznaczone byłyby dla uczniów klas szkoły podstawowej, jest na polskim rynku niewiele.
    Uczennice klasy V Zespołu Szkół w Dębnicy w ramach zajęć Koła Teologicznego poznały historię Racheli: opuszczenie domu rodzinnego, getto, oddzielenie od rodziców i brata oraz umieszczenie jej w klasztorze wśród wielu innych dzieci żydowskich…
    Rachela jako jedyna z całej rodziny przeżyła dzięki siostrom katolickim wojnę, a przecież w tym czasie za pomoc niesioną Żydom groziła śmierć. Warto dodać, że 150 zgromadzeń zakonnych uratowało, dzięki bohaterskiej postawie księży i sióstr ok. 1200 dzieci… (badania dr Ewy Kułek).
    Uczennice przeżywały losy tej dziewczynki, poznały także historię bohaterskiej Ireny Sendlerowej. Z relacji moich uczennic wiem, że zachęcone przeze mnie niektóre z nich obejrzały razem z rodzicami film biograficzny o tej niezwykłej kobiecie, która uratowała ok. 2000 dzieci żydowskich od śmierci.
    Warto dodać, że pamiętnikowi towarzyszą teksty historyczne, opisujące tragiczne losy Holokaustu, dziecięce ilustracje, a także refleksje, które skłaniają uczniów do zastanowienia, dlaczego wielu ludzi potrafi poświęcić swoje życie, aby ocalić drugiego człowieka od śmierci.







    ______________________________________

Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką

    6 czerwca 2014 r. w Bibliotece Publicznej w Dębnicy zostało zorganizowane spotkanie z autorką opowiadań i baśni dla dzieci Panią Wiolettą Piasecką. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 1 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.
    Zgromadzonym czytelnikom pisarka opowiadała o losach wielkiego duńskiego bajkopisarza H. Ch. Andersena. Zdradziła również, skąd czerpie pomysły na swoje nowe książki. Autorka przygotowała również wiele atrakcji. Dzieci nie tylko słuchały, ale również aktywnie brały udział w spotkaniu: rozwiązywały zagadki, sprawdzały swoje umiejętności za pomocą trudnych do wymówienia słów. W nagrodę za dobrze wykonane zadanie dzieci otrzymały wróżby. Bajkopisarka przedstawiła również inscenizację kukiełkową utworu „Bajka o królewnie, piekarczyku i pieczeniu chleba”, doskonale wcielając się w różne postacie. Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów.
    Dzięki niezwykłej atmosferze, jaka panowała na spotkaniu z autorką, pozostanie ono na długo w naszej pamięci.





    ______________________________________

MAM TALENT

    5 czerwca 2014r. nastąpiło otwarcie wystawy plastycznej szkolnych artystów. Gimnazjaliści z trzeciej klasy prezentowali swoje prace plastyczne. Szkolni artyści - Helena Walasz i Kacper Stańczyk - przedstawili piękne rysunki. Prace fotograficzne Natalii Gruchot były potwierdzeniem, że ma talent. Największym odkryciem artystycznym były Kacper.
    Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, aktualnie można ją obejrzeć w bibliotece szkolnej. Trzecioklasiści udowodnili, że talent tkwi w każdym z nas.
    Donata Warzecha



    ______________________________________

Gala piosenki dziecięcej i młodzieżowej o Grand Prix „Złoty Mikrofonik”

    30 maja odbyła się gala konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej o Grand Prix „Złoty Mikrofonik” na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach.
    Zespół Szkół w Dębnicy zaprezentowała uczennica klasy IV Laura Winiarska, która zaśpiewała piosenkę „Być kobietą” oraz uczeń klasy I gimnazjum Szymon Muszyński z piosenką „Nie ma nic”. Wśród najmłodszych uczestników zmagań zaśpiewały: uczennica klasy I Patrycja Gryta - "Maszeruje wiosna", uczennice klasy II Sandra Kowalak - "Kocham Cię" i Aleksandra Szwarc - "Marzenia się spełniają" oraz uczennice klasy III Agata Szymanowska i Aleksandra Banach - "Laleczka z saskiej porcelany" i Marika Golec - "Mam tę moc".
    Całość uświetnił swoim występem zespół „Family Band” w składzie Bartosz Włodarczyk i Michalina Strzelińska.
    Uczeń klasy I gimnazjum – Szymon Muszyński – otrzymał nagrodę specjalną Puchar Wójta Gminy Przygodzice – Krzysztofa Rasiaka.
    Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów muzycznych.
    O konkursie można przeczytać także na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach. Tam też można obejrzeć zdjęcia.


    ______________________________________

SPOTKANIE Z LEGENDĄ SPORTU

    27 maja 2014 roku gościliśmy w murach naszej szkoły kolejnego niezwykłego Gościa – Renatę Mauer-Różańską - dwukrotną złotą i brązową medalistkę igrzysk olimpijskich, dwukrotną srebrną i brązową medalistkę mistrzostw świata, dwukrotną mistrzynię, wicemistrzynię i dwukrotną brązową medalistkę Mistrzostw Europy, zwyciężczynię Pucharu Świata, wielokrotną medalistkę mistrzostw Polski, najlepszego sportowca Polski (1996) w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego".
    Panią Renatę Mauer powitaliśmy gromkimi brawami. Początkowo nasz Gość opowiadał o swojej karierze, sukcesach, ujawniał ciekawostki związane z pracą, sukcesami. Uczniowie mieli też możliwość zadać Pani Mauer pytania. Poznali ciekawostki Jej życia światowego oraz prywatnego. Były kwiaty dla naszego Gościa, gratulacje, życzenia i autografy...
    Pragniemy podziękować Pani Renacie Mauer-Różańskiej za miłe spotkanie! Podziękowania kierujemy również do Pana Mateusza Bartkowiaka, dzięki któremu gościliśmy tak wspaniałego Gościa.











    ______________________________________

Dzień Matki w klasie pierwszej

    „Znam jedną kobietę o sercu gołębia
    jej oczy to czysta tajemnic głębia
    przy niej się goi każda ma rana
    taka jest właśnie ma Mama kochana”.

    Te i inne słowa usłyszały mamy uczniów klasy pierwszej na pikniku zorganizowanym z okazji ich święta.
    Po części artystycznej, gdzie można było usłyszeć piękne piosenki, wzruszające wiersze połączone z elementami scenicznymi oraz zobaczyć tańce, mamy przygotowały moc atrakcji.
    Była przejażdżka bryczką, kiełbaski z grilla, słodki poczęstunek i zabawy na placu zabaw.
    Jeszcze raz składamy serdeczne życzenia wszystkich Mamom!







    ______________________________________

Piknik z Mamą w klasie drugiej szkoły podstawowej

    Mama to wielkie słowo, które jest synonimem miłości, dobra i szczęścia. Mama to zazwyczaj pierwsze słowo wypowiedziane przez dziecko.
    Z tej właśnie okazji w piątkowe popołudnie 23 maja 2014 roku uczniowie klasy 2 szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią uczcili "Dzień Matki". Każde dziecko w towarzystwie swojej mamy zawitało w "tajemniczym ogrodzie", gdzie odbył się piknik. Ogród zamienił się w scenę, na której dzieci zaprezentowały program artystyczny. Uczniowie słowem, muzyką i tańcem wyrazili miłość do swoich mam. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca.
    Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Podczas wspólnego pikniku było mnóstwo atrakcji: magiczne lody, ognisko, pieczenie kiełbasek, przejazd bryczką, gry i zabawy. Atmosfera tego spotkania była niezwykle rodzinna i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i ich mam.
    Serdeczne podziękowania dla Państwa Justyny i Aureliusza Gorzyczków za gorące przyjęcie wszystkich zaproszonych gości kierują uczniowie wraz z wychowawczynią.







    ______________________________________

XI Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

    23 maja 2014 r. w naszej szkole odbył się XI Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych dla uczniów szkół podstawowych.
    W rywalizacji wzięło udział 18 uczniów ze szkół podstawowych gminy Przygodzice. Uczestnicy zmagali się z testem sprawdzającym ich wiedzę na temat historii, geografii i życia społeczno-politycznego krajów niemieckiego obszaru językowego.
    I miejsce zajął Michał Roga, II miejsce – Karolina Cieślińska i III miejsce – Wiktoria Glaza wszyscy ze Szkoły Podstawowej w Czarnymlesie, IV miejsce – Wiktoria Pacyna ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Karola Wojtyły w Chynowej, V miejsce – Karolina Golec ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy.
    Laureaci otrzymali z rąk Dyrektora GZEAS w Przygodzicach Pani Barbary Duczmal pamiątkowe statuetki ufundowane przez Wójta Gminy Przygodzice, natomiast z rąk Dyrektora Zespołu Szkół w Dębnicy – Pana Dariusza Spychalskiego nagrody książkowe, zakupione przez Radę Rodziców naszej szkoły.
    Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy ogromnej wiedzy!







    ______________________________________

III GMINNY KONKURS ZNAJOMOŚCI PRZYSŁÓW W JĘZYKU ANGIELSKIM I NIEMIECKIM

    22 maja 2014r w naszej szkole odbył się III Gminny Konkurs Znajomości Przysłów w Języku Angielskim i Języku Niemieckim dla uczniów gimnazjum.
    W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny z Zespołów Szkół w Przygodzicach, Wysocku Małym, Chynowej, Czarnymlesie i Dębnicy. Uczniowie wykazali się znajomością przysłów rozwiązując test indywidualnie, a następnie zmagając się z zadaniami grupowymi. Trzecim etapem konkursu były kalambury. Pierwsze miejsce zdobyła grupa z Zespołu Szkół w Czarnymlesie w składzie: Paulina Fikus, Marta Kaczmarek, Katarzyna Mrugała. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół w Wysocku Małym w składzie: Magdalena Urbaniak, Dominika Karbowiak, Dawid Kurek. Trzecie miejsce przypadło w udziale Zespołowi Szkół w Przygodzicach w składzie: Maria Cal, Katarzyna Janiszewska, Julita Wróbel.
    Zwycięzcy otrzymali statuetki ufundowane przez Wójta Gminy Przygodzice, a wręczyła je Pani Barbara Duczmal, Dyrektor GZEAS w Przygodzicach. Natomiast Pan Dyrektor Dariusz Spychalski wręczył nagrody książkowe. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy na kolejną edycję!









    ______________________________________

Jedzie pociąg z daleka...

    Tymi słowami można podsumować pełną atrakcji wycieczkę do PKP w Ostrowie Wielkopolskim.
    Uczniowie klasy pierwszej zapoznali się z historią powstania pierwszej lokomotywy, poznali tajniki pracy maszynisty.
    Ciekawostki te opowiadał Pan Marek Płóciennik-kustosz Izby Pamięci PKP, który również pisze wiesze związane z koleją. Tomik z dedykacją otrzymaliśmy i przekazaliśmy do szkolnej biblioteki.
    To co najlepsze jest zawsze na końcu - stwierdzili sami uczniowie. Otóż przyszło nam stanąć w kolejce, która prowadziła do kasy biletowej. Każdy kupił bilet i wsiadł do pociągu.
    Niektórzy wcielili się w rolę konduktorów i kasowali bilety. Pociąg ruszył, a za jego sterami nowo przyjęci do pracy maszyniści...
    Na szczęście nad wszystkim czuwali doświadczeni fachowcy i pociąg dotarł do celu. Podziękowania kierujemy do p. Krystyny Buszy za wysiłek, jaki włożyła w zorganizowanie nam tak pasjonującej wycieczki. Uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią.







    ______________________________________

Wycieczka „Polskie wulkany i skarby Walonów”

    W dniach 14-16 maja 2014 roku uczniowie klas 4-6 SP i I GIMN. wraz z opiekunami (p. Dorotą Szmaj, p. Justyną Kaczmarek i p. Pawłem Błaszczykiem) wyruszyli na trzydniową wycieczkę, tym razem – w góry.
    Większość z wycieczkowiczów okazała się dzielnymi piechurami. Udało im się pokonać wybrane szlaki górskie, dotarli do wodospadów: Szklarka i Kamieńczyka. Po pokonaniu ścieżki geologicznej obejrzeli Organy Wielisławskie, w Złotoryi – mogli podziwiać wulkan z różą bazaltową, a podczas wędrówek górskich szczególną atrakcją okazał się Złoty Widok i Chybotek.
    Wycieczkowicze zwiedzili Zakład Ceramiki w Bolesławcu – szczególne zainteresowanie wzbudziły warsztaty, w których uczestniczyli (wszyscy mają nadzieję, iż ich własnoręcznie malowane kubki wkrótce zostaną dostarczone do szkoły). Udało im się odwiedzić Hutę Kryształów w Piechowicach i unikatowy Kościół Pokoju wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Poszukując skarbów walońskich, dotarli do Chaty Walońskiej – tu spotkali prawdziwego mistrza walońskiego i przeżyli mnóstwo atrakcji. W wolnych chwilach z radością wędrowali po okolicy, co dostarczało im wielu emocji. W drodze powrotnej wzięli udział w konkursie na „Walończyka eskapady Szklarska Poręba 2014” – tytuł wywalczyła Ola Jany. Gratulujemy wiedzy! Uczestnicy wyjazdu bawili się świetnie!
    „Ta wycieczka była bardzo interesująca. Można było się świetnie bawić, ale również wiele nauczyć” – wspomina uczestniczka wyjazdu – Paulina Wczesna.
    „Wszyscy uczestnicy wycieczki są bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Przywieźli ze sobą wspomnienia, których nie da się ławo zapomnieć, a ciekawe pamiątki sprawią, iż będą one żyły długo w naszej pamięci” – słowa wypowiedziane przez Laurę Winiarską.
    ZACHĘCAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE NA NAJCIEKAWSZĄ FOTOGRAFIĘ Z WYCIECZKI!

















    ______________________________________

Dzień Europy w klasach 0-3

    Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Tygodnia Europejskiego pod hasłem 'Europa w szkole, szkoła w Europie'.
    13 maja 2014r obejrzeliśmy krótkie przedstawienie przygotowane przez klasę 3SP pod tytułem 'Z wizytą u Królowej'. Uczniowie w językach: polskim i angielskim przedstawili najciekawsze miejsca, które można zobaczyć w Londynie. Tym samym przypomnieli, jak ważna jest znajomość kultury w nauce języka obcego. Dziewczynki z klasy trzeciej zaprezentowały również piosenkę w języku hiszpańskim.
    Rozstrzygnięty został także konkurs plastyczny 'Ulubiony bohater bajki europejskiej'. Pierwsze miejsce zajął Hubert Grajek z klasy 2, drugie miejsce Marcel Gryglewski z klasy 2, trzecie miejsce zdobyła Anna śmigiel z klasy 1. Wyróżnienia otrzymały Oliwia Kubik i Amelia Matysiak z klasy 3. Nagrody w postaci materiałów plastycznych wręczył Pan Dyrektor Dariusz Spychalski. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!







    ______________________________________

TYDZIEŃ EUROPEJSKI 5-9 MAJA "SZKOŁA W EUROPIE, EUROPA W SZKOLE"

    W związku z dziesiątą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w dniach 5 - 9 maja odbyły się w naszej szkole uroczystośći pod hasłem Tygodnia Europy.
    5 maja na godzinach wychowawczych uczniowie klas 4-6 i I-III gimnazjum poznali historię powstania Unii Europejskiej i jej najważniejsze organy oraz omówili zbliżające się wybory do Europarlamentu. 6 maja odwiedził naszą szkołę poseł do Parlamentu Europejskiego, pan Andrzej Marian Grzyb. W bardzo interesujący sposób przybliżył on uczniom pracę W Parlamencie Europejskim, opowiedział o Unii Europejskiej, zachęcił do nauki języków obcych. Pozostałe dni upłynęły w duchu rywalizacji. Każda z klas wylosowała wcześniej kraj europejski, który miała reprezentować w konkursach. Klasa 4 wylosowała Francję, klasa 5 Niemcy, klasa 6 Hiszpanię. Klasa I gimnazjum miała za zadanie zaprezentować Wielką Brytanię, klasa II Polskę, a klasa III Włochy. 7 maja odbyły się prezentacje wymienionych państw. Każda z klas opowiedziała o historii, kulturze, interesujących miejscach tych krajów oraz przedstawiła dwie ważne postaci. Prezentacje były multimedialne, towarzyszyły im stoiska turystyczne z książkami, zdjęciami, potrawami, uczniowie przebierali się za wybrane przez siebie postaci. Prezentację oceniało jury w składzie: p. Krystyna Busza, p. Milena Janiak i p. Katarzyna Półtorak. W czwartek, 8 maja miał miejsce Szkolny Konkurs Eurowizji. Każda z klas miała za zadanie zaprezentować piosenkę w języku tego kraju, który został przez nią wylosowany. Uczennica klasy 4, Nikola Zembold zaśpiewała piosenkę Michała Kwiatkowskiego w języku francuskim. Grupa dziewczynek z klasy 5: Kasia Kowalska, Wiktoria Błoch, Oliwia Kania i Karolina Golec zaśpiewały piosenkę "Heut Ist Mein Tag", a cała klasa 6 wykonała utwór "La Bamba". Gimnazjaliści z klasy I zaśpiewali w zespole piosenkę "One way or another", cała klasa II wykonała natomiast utwór Czerwonych Gitar "Tak bardzo się starałem". Kamil Kowalski i Helena Walasz wystąpili w piosence "Felicita". Klasy zaprezentowały również charakterystyczne stroje współczesne i tradycyjne. Występy oceniało jury w składzie: p. Maria Kędzierska-Jachimek i p. Katarzyna Półtorak. Ostatniego dnia rozgrywek p. Beata Maroszek sprawdziła wiedzę przedstawicieli wszystkich klas dotyczącą Unii Europejskiej oraz przedstawianego przez klasę państwa.
     Podsumowanie tygodnia odbyło się na Balu Europejskim w dniu 21 maja. Wśród klas młodszych najlepsza okazała się klasa 4, a wśród gimnazjalistów klasa II. Uczniowie otrzymali od Rady Rodziców medale i nagrodę w postaci pizzy. Gratulujemy wszystkim klasom, które bardzo zaangażowały się w rozgrywki europejskie. Dziękujemy wszystkim wychowawcom i rodzicom za ogromny wkład pracy w przygotowanie uczniów do konkursów. Organizatorami Tygodnia Europejskiego były p. Beata Maroszek i p. Katarzyna Półtorak.















    ______________________________________

„PRZED SKLEPEM JUBILERA” KAROLA WOJTYŁY w wykonaniu Grupy ŁZY FENIKSA po raz drugi!

    9 maja 2014 roku o godz. 20.00 Grupa ŁZY FENIKSA po raz kolejny zaprezentowała sztukę Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera" – tym razem w Jankowie Przygodzkim
    Nasi mali artyści wypadli doskonale! Gromkie brawa, miłe słowa, upominki od Księdza Eugeniusza Meksy, Pani Dyrektor Barbary Szymanowskiej były uwieńczeniem występu. Dodatkowo wręczono kwiaty występującym artystkom.
    Panie Dorota Szmaj, Justyna Kaczmarek, Natalia Lubońska, Małgorzata Wilczyńska przygotowały wcześniej scenografię, czuwając w dniu występu nad prawidłowym jego przebiegiem. Współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Przygodzicach wpłynęła także na przebieg uroczystości.


    ______________________________________

NAGRODA DLA KLASY IV

    Dnia 30 kwietnia 2014 roku uczniowie klasy IV – stanowiący zespół, który w I semestrze zdobył najmniej punktów ujemnych za negatywne zachowanie, pod opieką Rodziców i Wychowawczyni – Doroty Szmaj udali się do kręgielni Malwa Bowling Club w Ostrowie Wielkopolskim.
    W kilkuosobowych grupach rozstawionych na dwóch torach walczyli o zwycięstwo, świetnie się przy tym bawiąc. Rywalizacja o punkty dostarczyła zarówno wychowankom, jak i opiekunom silnych, sportowych emocji. Bardzo szybko wśród graczy wyłonili się liderzy tej dyscypliny. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że bowling to nie tylko zabawa, ale także sport i świetna forma aktywnego spędzania czasu.
    Pełni wrażeń i emocji wrócili do domu, myśląc już o zdobyciu kolejnej nagrody.
    Nagrodę ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły. Dziękujemy!









    ______________________________________

Obchody Dnia Ziemi

    Święto Ziemi uczciliśmy w formie konkursu pt. Rozpoznajemy chronione gatunki roślin i zwierząt występujących w Polsce. Uroczystość odbyła się 28 kwietnia br. w naszej szkole. W konkursie brali udział uczniowie z klas I-III gimnazjum oraz IV-VI szkoły podstawowej. Trzyosobowe zespoły z każdej klasy rozpoznawały na zdjęciach chronione gatunki flory i fauny. Najlepsze w konkursie okazały się drużyny z klasy V oraz I gimnajzum. Nagrodą dla wszystkich były słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
    Zabawie towarzyszyły "Cztery pory roku" - dziewczyny przebrane za wiosnę, lato, jesień i zimę, które pomagały w prowadzeniu konkursu. Oprawę muzyczną zapewnili chłopcy z I klasy gimnajzum.
    Na zakończenie imprezy wszyscy zaśpiewaliśmy piosenkę Majki Jerzowskiej pt."Nasza planeta".
    Wszystkim, którzy pomagali i uczestniczyli w obchodach Dnia Ziemi serdeczie dziękuję - organizator Jolanta Pawłowska.





    ______________________________________

„PRZED SKLEPEM JUBILERA” KAROLA WOJTYŁY w wykonaniu Grupy ŁZY FENIKSA

    27 kwietnia 2014 roku o godz. 20.00 na deskach Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach wystąpiła Grupa ŁZY FENIKSA, prezentując sztukę Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera", wyreżyserowaną przez Panią Dorotę Szmaj. Spektakl był wystawiony z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.
    „Przed sklepem jubilera” - traktat o miłości w jej różnych odsłonach. Ten spektakl zmusza do refleksji! Jest medytacją o miłości i małżeństwie. Przedstawia wartości, jakie powinny towarzyszyć człowiekowi w jego dorastaniu do świętego małżeństwa.
    Doskonała gra aktorów, wspaniała scenografia, choreografia, wyjątkowa muzyka, dobrane kostiumy, odpowiednie nagłośnienie i oprawa uroczystości przyczyniły się do uzyskania wybitnego efektu końcowego, jakim był spektakl „Przed sklepem jubilera”. Gromkie brawa, miłe słowa, upominki i kwiaty od Pana Wójta Krzysztofa Rasiaka, Księdza Kanonika Marcina Taisnera oraz zaproszenie do kolejnych występów są tego potwierdzeniem.
    WYSTĄPILI:
    I para: Teresa – Sandra Gąbka i Andrzej – Sebastian Pawelec
    II para: Anna – Jagoda Król i Stefan – Dawid Krzyżaniak
    III para: Monika – Laura Krakowska i Krzysztof – Szymon Muszyński
    Ksiądz – Michał Modzelewski (wystąpił gościnnie – absolwent naszej szkoły)
    Ktoś – Klaudia Pilarska
    Tancerze - Taniec I: Andżelika Wczesna, Paulina Wczesna, Nikola Zembold, Julia Harych, Oliwia Kania, Katarzyna Kowalska (dodatkowo – jako kwiaciarka), Klaudia Kułek, Julia Pawłowska
    Tancerze - Taniec II: Mateusz Grobelka, Grzegorz Krzyżaniak, Wiktoria Liberska,
    Kacper Szewczyk, Roch Śpigiel, Laura Winiarska, Wiktoria Błoch, Karolina Golec
    Przechodnie: Aleksandra Jany, Andżelika Szewczyk
    Głos publiczności: Zuzanna Szlachetka
    Jubiler – Helena Walasz
    Pomoc reżysera: Panie Natalia Lubońska, Justyna Kaczmarek, Małgorzata Wilczyńska, Kornelia Tysiak oraz Pan Dariusz Spychalski, Ksiądz Kanonik Marcin Taisner, Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach, inni.
    O wydarzeniu można również przeczytać i obejrzeć zdjęcia na stronie Gminy Przygodzice.



    ______________________________________

Wycieczka na ścieżkę eMZOludka i do Komendy Państwowej Straży Pożarnej

    24 kwietnia 2014 r. był dla uczniów klasy 2 i 3 SP oraz dla zerówkowiczów dniem pełnym zabawy i radości, a zarazem dniem wielu ciekawych informacji. Z okazji Dnia Ziemi została zorganizowana wycieczka na ścieżkę ekologiczną do MZO S.A. Uczniowie uczestniczyli w lekcji ekologicznej prowadzonej przez pracownika MZO S.A w Ostrowie Wielkopolskim - pani Arleta Szulc.
    Podczas spotkania uczniowie zdobyli wiedzę na temat segregowania odpadów. Z Zainteresowaniem słuchali o znaczeniu składowiska i ekologii. Podczas drugiej części wycieczki przyszła kolej na odwiedzenie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. Ciekawa i niecodzienna wizyta odbyła się w dwóch grupach. Strażacy oprowadzili nas po swojej jednostce, opowiadając nam historię, ciekawostki oraz prezentując strażackie pojazdy wraz z wyposażeniem. Mieliśmy okazję zobaczyć namiastkę jakże trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz wysłuchać opowieści o akcjach ratowniczo-gaśniczych.
    Pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.







    ______________________________________

Wielkie wydarzenie w historii naszego pierwszoklasisty!

    W dniach 12-13 kwietnia na Stadionie im. Janusza Kusocińskiego w Ostrzeszowie odbył się Jubileuszowy 50. Cross Ostrzeszowski, który był dedykowany Wielkiej Przyjaciółce Ostrzeszowa, medalistce olimpijskiej, Marii Kwaśniewskiej-Malszewskiej.
    Atrakcją tego wydarzenia okazali się polscy olimpijczycy – można było z nimi porozmawiać, zrobić pamiątkowe zdjęcia oraz zdobyć autografy. Medaliści igrzysk przyjechali tu, aby świętować inaugurację jubileuszowych 50. Centralnych Dni Olimpijczyka, które zbiegły się w tym roku w czasie z 50. edycją Crossu Ostrzeszowskiego.
    W ceremonii otwarcia zawodów uwzględniono przybycie sztafety z ogniem olimpijskim z zaprzyjaźnionego z naszą szkołą Klubu Olimpijczyka z Wysocka Wielkiego.
    Jednym z najmłodszych uczestników sztafety był Jan Bartkowiak, uczeń klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Dębnicy. Szczególnie emocjonujący okazał się moment, w którym zapłonął znicz na stadionie. Zapalił go właśnie Jaś Bartkowiak. Warto też podkreślić fakt, że Jaś wziął udział w biegu na dystansie 800 m (kat. chłopców kl. 1-3 szkoły podstawowej rocznika 2005-2006) i zajął zaszczytne - III miejsce!
    Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!





    ______________________________________

Wiosenny konkurs plastyczny

    W środę 9 kwietnia 2014 r. ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom szkolnego konkursu plastycznego „Sukienka Pani Wiosny”. Konkurs był skierowany dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I–III. Wpłynęło wiele przepięknych i kolorowych prac. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie.
    Ostatecznie, po długich dyskusjach i naradach nagrody przyznano następującym dzieciom: I miejsce: Monika Kalina i Sandra Kowalak, II miejsce Marcel Gryglewski, III miejsce Natalia Wilczyńska. Wśród autorów prac wyróżnionych znaleźli się: Olga Wałęsa, Amelia Grzesińska, Paweł Gorzyczka, Dawid Kubicki, Aleksandra Szwarc, Amelia Matysiak.
    Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy.





    ______________________________________

MISTRZOWIE WIEDZY O SPORCIE

    W sobotę (5 kwietnia 2014r.) w KLUBIE OLIMPIJCZYKA w Wysocku Wielkim odbył się turniej wiedzy kibiców sportowych. Naszą szkołę reprezentowali: uczennica klasy trzeciej gimnazjum Natalia Gruchot i jej kolega z klasy drugiej gimnazjum Szymon Stachowczyk.
    Opiekunem uczniów była pani Donata Warzecha





    ______________________________________

SUKCES DZIEWCZYN Z KLASY 5 W CYBORGU 2014

    Uczniowie klasy 5 realizowali w ramach zajęć plastycznych temat tegorocznego Konkursu CYBIORG dla klas 4-6 (organizowanego przez ZST w Ostrowie Wlkp.) „Przyszłość Ziemi w naszych rękach drugie życie śmieci”. Temat bardzo trudny. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną inwencją twórczą. Wyróżnienie zdobyły: Oliwia Kania i Angela Szewczyk.
    Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Szczególnie gratulujemy wyróżnionym.
    Donata Warzecha





    ______________________________________

I Gminny Konkurs Ekologiczny

    2 kwietnia w Zespole Szkół W Dębnicy Odbył się Pierwszy Gminny Konkurs Ekologiczny dla Klas 1-3 szkoły podstawowej. Uczestnikami tego konkursu byli uczniowie szkół z Przygodzic, Przygodziczek, Wysocka, Chynowej i Dębnicy.
    Trzyosobowe drużyny złożone z przedstawicieli uczniów klasy pierwszej, drugiej i trzeciej miały do wykonania różnorodne zadania. Musiały m.innymi wykonać projekt zabawki z odpadków ekologicznych,strącić piłeczką jak największą ilość plastikowych butelek, ułożyć puzzle oraz wykazać się wiedzą na temat segregacji i recyklingu, rozwiązując test.
    Dużo radości sprawiło dzieciom odgadywani kalamburów. Komisja składająca się z nauczycieli i rodziców uczniów kontrolowała przydział punktów za poszczególne konkurencje. Po wykonaniu zadań na uczestników konkursu czekał słodki poczęstunek.
    Zwycięzcami okazała się drużyna z Dębnicy, która w nagrodę otrzymała puchar Wójta Gminy Przygodzice. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą dotyczącą ekologii. Sądzę, że największym zwycięzcą jest nasza planeta skoro jej najmłodsi mieszkańcy są tak wrażliwi na jej piękno i ochronę.









    ______________________________________

Relaks przed sprawdzianem

    Mimo zbliżającego się sprawdzianu uczniowie klasy VI uaktywniają się fizycznie!
    Lekcja wychowania fizycznego przeprowadzona przez p. Pawła Błaszczyka 31 marca 2014r. w ramach Akcji „ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE” okazała się dla nich strzałem w dziesiątkę. Dzięki odbiciom piłeczki forhendem i bekhendem uczniowie rozwijali szybkość i zwinność, doskonaląc umiejętności współzawodnictwa i koordynację ruchową. Rywalizacja przebiegała z zachowaniem zasad fair play. Pozytywne emocje wywołała ewaluacja lekcji oraz hasła tworzone przez uczniów, kończące zajęcia.

    SCENARIUSZ LEKCJI











    ______________________________________

VI Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego

    W niedzielę 30 marca 2014 r. odbył się VI Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby. Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami rywalizowali przy stołach w grze deblowej.
    W turnieju wzięło udział 6 drużyn rodzinnych. O godzinie 14.00 Dyrektor szkoły Dariusz Spychalski dokonał otwarcia zawodów, a główny sędzia zawodów, a zarazem koordynator turnieju, p. Paweł Błaszczyk przedstawił regulamin rozgrywek. Uczestnicy zagrali systemem każdy z każdym.
    Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęli Daniel i Leszek Spychalscy, II miejsce - Kamil i Grzegorz Kowalscy, III miejsce - Julia i Mariusz Harychowie. Wszystkie drużyny uhonorowane zostały pamiątkowymi statuetkami.
    Gratulujemy i zapraszamy już za rok.









    ______________________________________

OBCHODY DNIA TEATRU

    27 marca najmłodsza grupa zespołu teatralnego ŁZY FENIKSA z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowała spektakl pt. BAL W ZOO, na który zaprosiła klasy 0-3 szkoły podstawowej i nauczycieli.
    W przedstawieniu wystąpiło 11 aktorów – wcielili się oni w postacie zwierząt. Wyjątkowa gra małych artystów, odpowiednio dobrana muzyka oraz nastrojowa sceneria zapewniły młodym widzom wspaniałą zabawę. Zadbano o charakteryzację i kostiumy, dzięki czemu widzowie mogli przenieść się w świat prezentowany podczas spektaklu. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami, a uczniowie z zerówki przygotowali dla nich słodkie upominki.
    Pozostały miłe wspomnienia! Dziękujemy pięknie Rodzicom uczniów występujących za pomoc z przygotowaniu znakomitych kostiumów!













    ______________________________________

Sport to zdrowie!

    Tego jeszcze nie było! Uczniowie klasy pierwszej szkoły podstawowej zaprosili do wspólnej gimnastyki koleżanki i kolegów, też z klasy pierwszej, lecz gimnazjum!
    Zajęcia oparte były o Metodę Ruchu Rozwijającego opracowaną przez fizjoterapeutkę Weronikę Sherborne. Głównym założeniem tej metody jest posługiwanie się ruchem jako narzędziem we wspomaganiu rozwoju psychoruchowego. Zadaniem Metody Ruchu Rozwijającego jest rozwijanie przez ruch sprawności ruchowej, świadomości własnego ciała, przestrzeni i działania w niej, a także dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie z nimi bliskiego kontaktu. W naszym przypadku uczniowie młodsi świetnie nawiązali kontakt ze starszymi od siebie.
    Poprzez ruch dziecko: poznaje własne ciało, poznaje przestrzeń wokół siebie, zdobywa pewność siebie, zdobywa poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu, nawiązuje kontakt, uczy się współpracy z partnerem (rówieśnikiem lub osobą, z którą jest w parze) i grupą, zyskuje zaufanie do partnera i grupy.
    W czasie trwania zajęć nie zabrakło poczucia humoru, spontaniczności. Oto kilka ćwiczeń: powitanie nosem, wkręcanie żarówki, rolowanie makowca, malowanie obrazu, rak, winda, kula u nogi, lusterko, rowerek w parach, pokonać skałę, prowadzenie ślepca, wywoływanie osób-chusta animacyjna, zorba inaczej.
    Nad całością czuwali p. Ilona Kruk, wychowawczyni klasy pierwszej i p. Paweł Błaszczyk, nauczyciel wychowania fizycznego.













    ______________________________________

Warto pomagać!

    W pierwszym półroczu roku szkolnego 2013/2014 nasza szkoła brała udział w akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM. Celem akcji jest zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym m.in. na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych.
    Nasi uczniowie udowodnili, że mają naprawę wielkie serca i z zapałem włączyli się do akcji. Zebraliśmy aż 694,37 zł!
    W tym roku Szkolny Klub Wolontariatu wraz z opiekunkami – panią Jolantą Staniewską i Beatą Maroszek zaprosił wszystkie klasy do rywalizacji konkursowej. A oto jej wyniki:
    I miejsce w kategorii klas 0-3 - klasa 0 - 162,82 zł,
    I miejsce w kategorii klas IV-VI – klasa V – 112, 75 zł,
    I miejsce w kategorii klas I-III gimnazjum – klasa II – 74,13 zł,
    I miejsce w konkursie na najciekawszą puszkę do zbierania monet – klasa 0 (zdjęcie zamieszczamy poniżej).
    Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji!





    ______________________________________

Otrzymaliśmy Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki!

    Uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno – społecznym „Gwiazdka dla Afryki” zorganizowanym przez UNICEF Polska. Celem było niesienie pomocy najmłodszym mieszkańcom Sierra Leone - najbiedniejszego regionu Afryki. Właśnie dlatego otrzymaliśmy Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2013/2014 r.
    Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy nie pozostali obojętni!




    ______________________________________

PIERWSZE SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

    W dniach 24-26 marca w Parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej odbywały się rekolekcje przeznaczone dla uczniów naszej szkoły. Słowo Boże głosił ks. Adam Kraska z parafii p.w. Ducha Świętego w Ostrowie Wielkopolskim. Wraz z rekolekcjonistą do parafii przybyła siostra Lucyna ze Zgromadzenia Sióstr Salezjanek, która towarzyszyła uczniom w trakcie głoszonych nauk i uczyła ich nowych piosenek religijnych.
    Uczniowie naszej szkoły zadbali również o czynny udział w liturgii oraz zajęli się oprawą muzyczną rekolekcji (Sandra Gąbka, Szymon Muszyński , Sebastian Pawlec oraz Dawid Krzyżaniak). Duże zaangażowanie uczniów, zarówno młodszych jak i starszych, było widoczne w trakcie przeżywania Drogi Krzyżowej, podczas której odtworzono historie Męki i Śmierci Jezusa.
    Czas rekolekcji wielkopostnych pozwoli wszystkim uczestniczącym w nich lepiej przygotować się do głębszego przeżywania Triduum Paschalnego i radości ze zbliżających się Świąt Wielkanocnych i Zmartwychwstania Pańskiego.
    Zespół Wychowawczy opracował plan działań, który pozytywnie zaopiniowała Rada Pedagogiczna i Samorząd Uczniowski. W tym czasie nauczyciele i uczniowie poświęcali poszczególne dni profilaktyce, powitaniu Wiosny, odkrywaniu talentów i rozwijaniu uzdolnień sportowych.
    Gimnazjaliści z zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Pan Krzysztof Kula przekazał informacje dotyczące zagrożeń czyhających na nastolatków i konsekwencji za nieprzestrzeganie prawa.
    Uczniowie z klasy pierwszej i trzeciej gimnazjum pokazali, że MAJĄ TALENT. Dawid Krawczyk zainteresował wszystkich swoimi akrobacjami na „rowerze”, a Helena Walasz pokazała swoje prace plastyczne. Szczególne uznanie należy się MUZYKOM z klasy pierwszej, którzy pięknie grali i śpiewali w Kościele.
    K. Busza, D. Warzecha









    ______________________________________

MAM TALENT

    24 marca roku w grupie klas 4-6 odbyła się druga edycja przeglądu MAM TALENT.
    Przegląd talentów zaplanowano tak, by każdy chętny uczeń ukazał społeczności szkolnej swoje uzdolnienia. Jak zawsze występom towarzyszyły ogromne emocje. Uczniowie zaprezentowali doskonale swoje umiejętności – nie zabrakło muzyki, tańca, śpiewu, kostiumów i rekwizytów. Poczynaniom przyświecała sentencja: TALENT DRZEMIE W KAŻDYM Z NAS, TRZEBA GO TYLKO ODKRYĆ. Wszyscy prezentujący swoje talenty zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a ich fotki wkrótce wyeksponujemy. Tym razem przegląd talentów połączono z powitaniem wiosny. Zgodnie z tradycją uczniowie wykonali marzannę, którą potem ze śpiewem na ustach i okrzykami wynieśli na zewnątrz budynku szkolnego i spalili.
    Humory dopisywały. No nie jest to zaskoczeniem – w końcu przed nami WIOSNA!













    ______________________________________

Kolejna edycja Stypendiów Wójta Gminy Przygodzice!

    21 marca 2014 r., podczas uroczystości, zorganizowanej przez Zespół Szkół w Przygodzicach w Gminnym Ośrodku Kultury, uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami odebrali Stypendia Wójta Gminy Przygodzice.
    Była to już piąta edyacja gali, w trakcie której wręczono wyróżnienia przydzielane za wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia. Warunkiem koniecznym jego otrzymania jest uzyskanie wzorowej oceny zachowania oraz spełnienie jednego z poniższych kryteriów:
    - średnia ocen wynosząca przynajmniej 5,3 w szkole podstawowej i 5,2 w gimnazjum,
    - tytuł laureata wojewódzkiego konkursu interdyscyplinarnego lub przedmiotowego,
    - medalowe pozycje w zawodach sportowych na szczeblu przynajmniej województwa.
    Wśród wyróżnionych uczniów znaleźli się: Julia Pawłowska ze szkoły podstawowej oraz Klaudia Pilarska, Weronika Fluder i Helena Walasz (uczennice gimnazjum). Rodzice uczniów obecni na gali odebrali z rąk Wójta Gminy - p. Krzysztofa Rasiaka, Przewodniczącego Rady Gminy - p. Krystiana Piaseckiego oraz Dyrektora szkoły - p. Dariusza Spychalskiego okolicznościowy list gratulacyjny.
    Gratulujemy Stypendystom i ich Rodzicom!

    O gali można również przeczytać na stronie Gminy Przygodzice. Tam też można obejrzeć zdjęcia z uroczystości.


    ______________________________________

Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

    21 marca 2014 roku odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego.
    Gry indywidualne rozegrano w kategoriach dziewcząt i chłopców. Wśród dziewcząt turniej wygrała Katarzyna Kowalska, drugie miejsce zajęła Julia Harych. Obie uczennice należą do klasy V. W kategorii chłopców zawody wygrał Bartosz Pilarski - klasa V , drugie miejsce – Mikołaj klasa V , a trzecie miejsce przypadło Dawidowi Grajkowi - kl. VI .
    Rozegrane zawody były podsumowaniem sezonu zimowego 2013/2014.









    ______________________________________

Międzynarodowy Dzień Poezji i… niezwykłe lekcje języka polskiego

    21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Poezji. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku, a jego ideą jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji.
    .W związku z tym gimnazjaliści pod kierunkiem pani Jolanty Staniewskiej uczestniczyli w niezwykłych lekcjach języka polskiego. W ramach pracy domowej każdy z uczniów wybrał jeden utwór poetycki, który szczególnie mu się podoba. Podczas lekcji uczniowie przypomnieli sobie podstawowe terminy związane z liryką. W dalszej części prezentowali swoje poetyckie fascynacje, odczytując przygotowane wcześniej wiersze. Usłyszeliśmy przeróżne dzieła – ballady romantyków, utwory patriotyczne, religijne, filozoficzne, refleksyjne, a nawet poezję dla dzieci.
    Także uczniowie klas 4-6 wraz z panią Dorotą Szmaj podjęli refleksję dotyczącą poezji. Na moment przemienili się w poetów, którzy stanęli do konkursowej rywalizacji. Ich zadaniem było napisanie wiersza o dowolnej tematyce. Rozstrzygnięcie zmagań już wkrótce! Najciekawczy wiersz napisała uczennica klasy czwartej Paulina Wczesna. Gratulujemy!!!
    Zajęcia te miały na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania utworów poetyckich oraz zwrócenie ich uwagi na ulotne piękno liryki. Było to święto tych, którzy lubią poezję oraz tych, którzy dotychczas o tym nie wiedzieli!





    ______________________________________

Wycieczka klasy pierwszej

    Przygodzice - ciekawe miejsce. Przekonali się o tym uczniowie klasy pierwszej, wraz z wychowawczynią p. Iloną Kruk i p. Krystyną Buszą.
    Pierwszym punktem wycieczki był Urząd Gminy w Przygodzicach i spotkanie z Panem Wójtem Krzysztofem Rasiakiem. Pan Wójt bardzo serdecznie nas przyjął w swoim gabinecie. Przybliżył nam charakter swojej pracy i pracy urzędników.
    Następnie udaliśmy się do Ochotniczej Straży Pożarnej. Niewątpliwie dużą atrakcją był nowej generacji wóz strażacki. Uczniowie na chwilę wcielili się w rolę dzielnych strażaków przebierając się w strój i testując sprzęt.
    Wycieczkę kończyła wizyta w Komisariacie Policji. Emocje sięgały zenitu, kiedy drzwi celi otwarły się, a my mogliśmy tam wejść… Pan Komendant zaprezentował nam sprzęt, jakim na co dzień posługują się policjanci.
    Atrakcją był również radiowóz policyjny do którego każdy mógł wsiąść.
    Wycieczka udana, a dlaczego... bo uśmiech towarzyszył pierwszakom przez cały czas.
    Dziękujemy Panu Wójtowi, Panu Komendantowi OSP i Panu Komendantowi Policji, za przeżycie ciekawych i pełnych emocji chwil. Uczniowie klasy pierwszej.



    ______________________________________

ĆWICZĄ DOROŚLI, ĆWICZĄ MALI… RUCH KAŻDEGO DOSKONALI!

    Wśród zajęć prowadzonych w naszej szkole warto wspomnieć także o tych – z dorosłymi!
    Ćwiczenia gimnastyczne są dla naszego organizmu bardzo korzystne. Systematyczny trening to zazwyczaj szczupła sylwetka, lepsze umięśnienie, sprężysty ruch, brak objawów zmęczenia podczas pracy fizycznej. Jednym słowem – lepsze samopoczucie!
    Każdy z nas jest osobistym trenerem. Wystarczy tylko chcieć. Postawie takiej sprzyjają zajęcia fitness, mające miejsce w naszej szkole, prowadzone pod okiem instruktora – p. Małgorzaty Kaźmierowskiej w każdy wtorek w godz. 19.45 – 20.45. Tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali, zachęcamy!







    ______________________________________

WIELKI BAL U ZEUSA

    14 marca 2014 roku na salę gimnastyczną szkoły (w tym dniu stała się ona szczytem zwanym Olimpem) wielki Zeus zaprosił społeczność klas 4-6, gimnazjalistów oraz nauczycieli na BAL. Był on dopełnieniem czasu przeżywanego przez naszych wychowanków w ciągu ostatniego tygodnia – TYGODNIA JĘZYKA POLSKIEGO.
    Już u wrót Olimpu szanownych gości zaskoczył wystrój sali biesiadnej, a dźwięki muzyki greckiej sprawiły, iż poczuli się rzeczywiście gośćmi Zeusa. Dodatkowo kostiumy przyodziane przez uczestników balu – byli ubrani w złoto, purpurę i biel - wyjątkowo pomysłowe i atrakcyjne, dodały uroku chwili.
    Wśród kolumnady marmurów, rozwiniętego dywanu i rogu obfitości pojawiła się małżonka Zeusa – Hera (wcieliła się w nią p. Jolanta Staniewska), by powitać przybyłych gości. W poprowadzeniu uroczystości pomagała jej p. Dorota Szmaj – Persefona. Bal rozpoczął się od występu przedstawicieli poszczególnych klas, którzy zaprezentowali wykonane wcześniej ogłoszenia i zaproszenia. W dalszej części panie prowadzące uroczystość zadawały uczestnikom balu zagadki związane z postaciami mitologicznymi. Z kolei nadszedł czas na prezentacje postaci mitologicznych. Przedstawiciele klas poradzili sobie z tym zadaniem wyśmienicie. Uwieńczeniem prezentacji był konkurs na najciekawszy kostium - tu wszyscy uczniowie uczestniczący w balu prezentowali się na wybiegu, a oceniało ich szanowne jury w składzie: p. dyrektor Dariusz Spychalski, p. Maria Kędzierska-Jachimek oraz p. Katarzyna Półtorak. Emocji, radości i oczarowań było wiele!
    Na zakończenie uczestnicy balu wypróbowali swoich zdolności tanecznych, poruszając się w rytmie zorby. Wykonano też pamiątkowe zdjęcia. Wkrótce ogłoszenie wyników konkursu!











    ______________________________________

Niezwykły Tydzień Języka Polskiego

    W dniach 10-14 marca 2014 r. po raz trzeci świętowaliśmy w naszej szkole Tydzień Języka Polskiego. Tym razem był on szczególny gdyż przenieśliśmy się do starożytnej Grecji. Z wizytą na Olimpie – tak brzmiało hasło, wokół którego skupiały się wszystkie działania, a ich celem było propagowanie wiedzy o kulturze i sztuce starożytnej, uświadomienie roli i wpływu antyku na kształtowanie się kultury współczesnej.
    W tym czasie na uczniów czekało wiele konkursów wzbogacających wiedzę na temat mitologii greckiej oraz języka ojczystego. Każdy dzień przynosił nowe wyzwania! Nad całością działań czuwała p. Jolanta Staniewska wspierana przez panią Dorotę Szmaj oraz przez innych nauczycieli. Tydzień Języka Polskiego uświetniły także prace plastyczne uczniów klas 0-3, którzy wykonali ilustracje do poznanych mitów. A oto atrakcje, które czekały na naszych uczniów:
    Poniedziałek 10.03 2014 r.
    Z wizytą w starożytnej Grecji
    Uroczyste rozpoczęcie Tygodnia Języka Polskiego. Uczniowie zostali zapoznani z tematyką i przebiegiem zmagań konkursowych. Obejrzeli również prezentację multimedialną dotyczącą kultury starożytnej Grecji.
    Wtorek 11.03.2014 r.
    Z ortografią za pan brat
    Konkurs ortograficzny przeprowadzony w trzech kategoriach wiekowych: klasy 2-3 i 4-6 SP oraz I-III gimnazjum. W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie wyżej wymienionych klas. Napisali oni krótkie, ale niezwykle trudne dyktando.
    Środa 12.03. 2014 r.
    Przed balem…
    Klasy 4-6 SP i I-III gimnazjum miały możliwość doskonalenia swoich umiejętności w zakresie redagowania tekstów użytkowych. Uczniowie szkoły podstawowej sporządzali zaproszenie na bal u Zeusa, natomiast gimnazjaliści zajęli się przygotowaniem ogłoszenia dotyczącego tejże uroczystości. Prace były bardzo interesujące, później ozdobiły szkolne korytarze. Już nie mogliśmy się doczekać piątku, wszak według uczniów klasy II gimnazjum Bal u Zeusa to nie lada pokusa!
    Czwartek 13.03.2014 r.
    Czy w stajni Augiasza są konie trojańskie?
    Ten dzień upłynął pod znakiem zmagań frazeologicznych. Odbyły się one z podziałem na szkołę podstawową i gimnazjum. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna. Na uczestników konkursu czekały przeróżne zadania: uzupełnianie frazeologizmów brakującymi wyrazami, wyjaśnianie ich znaczenia, wskazywanie źródła czy pokazywanie bez użycia słów. Było świetnie – zarówno uczestnicy, jak i prowadzący bawili się znakomicie.
    Kolejny Tydzień Języka Polskiego za nami. Jak zawsze był on czasem pełnym uśmiechu i humoru, czasem wspólnej zabawy, rywalizacji w duchu fair play, ale przede wszystkim czasem nauki! To także czas, do którego powrócimy niebawem, gdyż przed nami podsumowanie i rozstrzygnięcie wszystkich zmagań konkursowych.







    ______________________________________

Ciekawa lekcja wychowania fizycznego

    Stosowanie się do reguł obowiązujących w zabawach i ćwiczeniach, współpraca w grupie, aktywne uczestnictwo w zabawach to niezwykle istotne zasady fair play, będące głównym założeniem funkcjonowania pracy w naszej szkole – szkole, która nosi imię Polskich Olimpijczyków. Są one szczególnie istotne w pracy z małymi dziećmi (klasy 1-3), u których kształtuje się motoryczność – gibkość, skoczność i równowagę oraz wyrabia się zasady współistnienia w zespole. Uwzględniając powyższe założenia 11 marca 2014 r. p. Ilona Kruk przeprowadziła lekcję wychowania fizycznego w klasie pierwszej.

    SCENARIUSZ LEKCJI







    ______________________________________

MAMY SZKOLNYCH MISTRZÓW WIEDZY O SPORCIE

    W dniach 7 i 10 marca odbył się II Szkolny Turniej Wiedzy Kibiców Sportowych. 7 marca uczestnicy rozwiązali test, który składał się z 40 pytań. Wszyscy wykazali się ogromną wiedzą. Gimnazjaliści przystąpili do drugiego etapu. A oto wyniki:
    SZKOŁA PODSTAWOWA:
    1. MIEJSCE - JAKUB GRZESIEK - KL.6
    2. MIEJSCE – ADAM BLADZIAK - KL.6
    3. MIEJSCE – OLIWIA KANIA I BARTOSZ PILARSKI- KL.5
    GIMNAZJUM:
    1. MIEJSCE – KAMIL KOWALSKI – KL.3
    2. MIEJSCE – DANIEL SPYCHALSKI – KL.1
    3. MIEJSCE – OLIWIA NOWAK – KL.1
    Nad przebiegiem drugiego etapu czuwali drugoklasiści: Jagoda Król, Klaudia Golińska i Szymon Stachowczyk. Pytania opracował absolwent Konrad Warzecha. Wszystkim uczestnikom gratuluję i życzę powodzenia w przyszłym roku.
    D. Warzecha







    ______________________________________

Uczta dla ducha!

    W piątkowy poranek – 7 marca 2014 r. – w naszej szkole można było pobudzić przynajmniej dwa zmysły – wzroku i słuchu. Wzroku, bo pojawiły się informacje dotyczące rozpoczynającego się niebawem Tygodnia Języka Polskiego; a słuchu, bo ten wyjątkowy czas oprawił muzycznie Duet Akordeonowy.
    Podczas ponad półgodzinnego występu artyści brawurowo wykonali utwory z klasyki muzyki rozrywkowej jak i poważnej. Ponadto publiczność wzbogaciła swoją wiedzę z zakresu muzyki. Uczeń naszej szkoły – Sebastian Pawelec – muzyk wykazał się znaczącymi umiejętnościami w tym zakresie. Nie obyło się bez zabawy i oczywiście - braw!
    Na zakończenie słuchacze poznali osiągnięcia, jakimi dotychczas szczycił się występujący Zespół. Była to doskonała uczta dla ducha!



    ______________________________________

Seminarium „Auschwitz - Historia i Symbolika”.

    W dniach 6-8 marca bieżącego roku uczestniczyłam w seminarium szkoleniowym, zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście wraz z Miejscem Pamięci Pamatnik Terezin. Uczestniczyli w tym wydarzeniu edukatorzy z Polski i Czech, którzy w ubiegłych latach byli słuchaczami wykładów w Instytucie Yad Vashem, w Jerozolimie.
    Wszystkich przybyłych powitał Dyrektor MCEAH, Andrzej Kacorzyk. Udział w seminarium pozwalał na wysłuchanie ciekawych wykładów, czynne zaangażowanie w warsztatach, ale przede wszystkim pozwolił na zetknięcie się z autentycznym Miejscem Pamięci, w obiektach które przeszły proces konserwacji. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobił Blok nr 27-miejsce poświęcone zagładzie Żydów. Ekspozycja ta została przygotowana przez instytut Yad Vashem, w dniu 13 czerwca 2014 roku wystawę pt. „Szoa” uroczyście otwarli premier Izraela Beniamin Netanyahu oraz polski minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski.
    Dzięki specjalistycznemu zwiedzaniu mogliśmy zobaczyć wnętrze Bloku nr 10, w którym dokonywano straszliwych doświadczeń medycznych- normalnie blok ten jest niedostępny dla zwiedzających. Słuchając dramatycznych historii, jakie tam się rozgrywały i patrząc na wnętrze, które od 1945 roku się nie zmieniło, czuło się autentyczność tego, co kobiety i mężczyźni tam doświadczali. Nikt, kto przebywał w tym bloku jako więzień, obecnie nie żyje… Podobne przeżycia towarzyszyły podczas przebywania na terenie Bloków 11 i 12…oraz baraków na terenie Birkenau, w których prowadzono doświadczenia na dzieciach…
    Innym miejscem, które wywarło wielkie wrażenie to Dział Konserwacji. Patrząc na rzeczy, które powoli ulegają niszczeniu przez czas oraz ciągle znajdowanym nowym przedmiotom, odczuwa się obecność tych, do których one należały… Dziecięce buciki- niektóre kobiety będące matkami, podczas ich konserwacji płaczą. Będąc na terenie obozu, także nocą, poznałam autentyzm tego miejsca… ciemności potęgują tragizm tego miejsca.
    Podczas wspólnej prezentacji projektów realizowanych przez edukatorów z Polski jak i z Czech, zrozumiałam, że pamięć o tych tragicznych czasach jest nadal zachowana i przekazywana.
    Projekt sztuki Kelly Brock „Who Returned My Soul”, który zaprezentowałam, jako uczestnik tego seminarium realizuję już od dwóch lat, bardzo zainteresował edukatorów. Szczególnie interesowały ich emocje, jakie towarzyszyły uczennicom podczas odtwarzania autentycznych losów ludzi, którzy twierdzą, że cudem przeżyli piekło Auschwitz. Niestety, dzień wcześniej otrzymałam smutną wiadomość o śmierci jednego z Ocalonych - Joe Dziubaka, którego niezwykła historie odtworzyła uczennica Jagoda.
    Joe, urodzony w Łodzi, w okresie powojennym mieszkał na terenie USA i wiedział, że młodzież z Polski jest zainteresowana jego cudownym ocaleniem z Auschwitz. Zmarł dnia 1 marca 2014 roku, w Szabat. W trakcie mojej prezentacji opowiedziałam historię tego człowieka i to, że o Jego śmierci mówię w miejscu, gdzie tak naprawdę po raz drugi narodził się do życia…
    Podczas seminarium zorganizowano spotkanie ze świadkiem historii Powstańcem Warszawskim i więźniem tego obozu, Bogdanem Bartnikowskim, autorem książki „Dzieciństwo w Pasiakach”.
    Nie zabrakło również wykładu poświęconego zagładzie Europejskich Sinti i Romów, bowiem w tym roku w dniu 2 sierpnia mija 70 rocznica likwidacji obozu cygańskiego w KL Auschwitz-Birkenau…
    Seminarium to na zawsze pozostanie w mojej pamięci, a róże rzucone na wodę, do stawów w Birkenau, do których wysypywano prochy z krematorium, niech pozostaną jej Symbolem…
    Krystyna Busza




    ______________________________________

Dzień Olimpijczyka na sportowo!

    W dniach 6, 7 marca 2014 w naszej szkole obchodzono Dzień Olimpijczyka.
    Z tej okazji zorganizowano Turniej Piłki Nożnej. Obejmował on dwie kategorie wiekowe. Szkoła podstawowa wystawiła cztery drużyny, w każdym zespole były dzieci z klasy IV, V oraz VI. W gimnazjum przeprowadzono rozgrywki między klasą I a II i III. Wygrała klasa pierwsza. To był emocjonujący mecz!
    Tego dnia można było też sprawdzić swą wiedzę. W wyniku rozgrywek wyłoniono szkolnych mistrzów wiedzy o sporcie.









    ______________________________________

Imieniny klasy trzeciej

    Zwyczajem naszej szkoły jest, że dnia 3 marca odbywają się imieniny klasy trzeciej. W tym roku również klasa trzecia zaprosiła swoich najlepszych przyjaciół na uroczystość.
    Wszyscy dobrze bawili się przy muzyce. Rozdane wcześniej kotyliony sprawiły, że każdy znalazł swoją parę do tańca. Był również słodki poczęstunek, przygotowany przez mamy. Wśród atrakcji spotkania były także liczne konkursy z nagrodami oraz występ dziewczynek z klasy trzeciej.
    Wszystkim dziękujemy za przybycie oraz miłe upominki. Klasa trzecia z rodzicami i wychowawczyni.







    ______________________________________

Realizacja programu edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III
„Nie pal przy mnie, proszę”


    Dziecko rozpoczynając naukę w szkole podstawowej ma przed sobą bardzo ważny i trudny etap w życiu. Styl życia dziecka zmienia się. Do tej pory jego zajęcia miały przede wszystkim charakter zabawy, teraz główną formą aktywności jest nauka. Wiąże się z tym wiele stresów wynikających z nowych, nieznanych dziecku sytuacji i obowiązków.
    Dziecko w tym wieku pozostaje wciąż pod dużym wpływem rodziców, ale będąc już uczniem staje się uczestnikiem życia w grupie szkolnych kolegów. Niestety, oprócz zachowań pozytywnych, dzieci obserwują zachowania starszych kolegów, które są niewłaściwe, jak np. palenie papierosów. Uczniowie klas młodszych jeszcze nie sięgają po pierwszego papierosa, ale mogą utwierdzić się w przekonaniu, że palenie papierosów świadczy o dorosłości.
    Wychodząc naprzeciw temu zjawisku, nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu profilaktyki palenia tytoniu w klasach I-III pod hasłem „Nie pal przy mnie, proszę." Realizacja tego programu polegała na przeprowadzeniu 5 zajęć warsztatowych z uczniami według scenariuszy zajęć. Celem głównym programu było: zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży. Tematem pierwszego spotkania było „Co to jest zdrowie?”, a celem zintegrowanie grupy, uporządkowanie i poszerzenie wiadomości na temat zdrowia. „Od czego zależy nasze zdrowie?” to tematyka drugich warsztatów, których celem było kształtowanie postaw odpowiedzialności za własne zdrowie. Na trzecich zajęciach realizowano temat: „Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?”. Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji. Tematem czwartego spotkania było: „Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?” Głównym celem zajęć było wykształcenie u dzieci postawy gotowości do radzenia sobie w sytuacjach, gdy ich zdrowie jest zagrożone. Temat piąty, a zarazem ostatni tego programu to:„Nie pal przy mnie, proszę”. W tym przypadku celem warsztatów było wykształcenie postaw obrony przed biernym paleniem. Zdobycie przez dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy.



    ______________________________________

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

    Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pod hasłem „Kto napisał?”. Uczniowie klas 4-6 i gimnazjaliści mogli, w czasie przerwy, odpowiedzieć na 5 pytań. Każdy uczestnik miał prawo do szukania wybranych tytułów na półkach i zapisaniu ich autorów. Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy tego konkursu udzielili prawidłowych odpowiedzi.
    Warto wiedzieć, że 3 marca Międzynarodowym Dniem Pisarzy został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: P.E.N. (angielski skrót słów "poets, essayists, novelists", zarazem "pen" -"pióro"), opowiada się za swobodną wymianą twórczości, przeciw antagonizmom narodowym, klasowym, rasowym oraz dyktaturom i cenzurze. Od członków P.E.N. którymi mogą być godni tego pisarze, edytorzy i tłumacze, wymaga się przestrzegania zasad zawartych w deklaracji ideowej Międzynarodowego P.E.N., zwanej Kartą. P.E.N powstał w roku 1921 w Anglii.
    Założycielem Polskiego Klubu Literackiego PEN (1925 r.) i pierwszym prezesem był Stefan Żeromski. Celem PEN Clubu jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Aktualnym Prezesem jest Adam Pomorski, a Prezesem Honorowym Władysław Bartoszewski.
    Działalność organizacji opiera się głównie na przekonaniu, że twórcy mogą odgrywać kluczową rolę w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, dlatego niezwykle istotne jest promowanie dostępu do literatury na poziomie międzynarodowym.



    ______________________________________

10. edycja samorządowej gali gminy Przygodzice

    28 lutego przedstawiciele naszej szkoły zostali zaproszeni na 10. edycję samorządowej gali gminy Przygodzice. Podczas tej uroczystości miało miejsce wręczenie okolicznościowych statuetek i wyróżnień. Jak się potem ujawniło, nasi przedstawiciele znaleźli się na liście docenionych.
    Ogromnym zaszczytem dla naszej szkoły okazało się przyznanie statuetki GRUPIE TEATRALNEJ „ŁZY FENIKSA” prowadzonej przez PANIĄ DOROTĘ SZMAJ (wyróżnienie w kategorii DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA) oraz przyznanie wyróżnienia PANU DYREKTOROWI DARIUSZOWI SPYCHALSKIEMU w kategorii OŚWIATA.
    Docenienie TEATRU z naszej placówki wskazało na jego zaangażowanie w tworzenie strumienia rzeczywistości lokalnej i nie tylko. Sprawiło ogromną radość przedstawicielkom GRUPY – SANDRZE GĄBCE i JAGODZIE KRÓL w momencie wręczenia nagrody, stało się także powodem do dumy CAŁEGO ZESPOŁU (pracującego aktualnie, jak i w przeszłości).
    Jest to stosowny moment do podziękowań tym, którzy wspierają ŁZY FENIKSA – dziękujemy AKTOROM, ICH RODZICOM, DYREKCJI SZKOŁY, DYREKCJI GMINNEGO OŚRODKA KULTURY, WPÓŁPRACUJĄCYM NAUCZYCIELOM, SYMPATYKOM.
    Uhonorowanym podczas gali szczerze gratulujemy!
    Relację z gali można też przeczytać na stronie Gminy Przygodzice.
    

Zdjęcia: T. Wojtasik





    ______________________________________

III Szkolny Turniej Szachowy

    Od stycznia do lutego w naszej szkole odbyły się rozgrywki w ramach III turnieju szachowego. W rywalizacji w wzięło udział 16 uczestników. Walka była wyrównana i uczciwa.
    Po długich zmaganiach III miejsce zajął Bartosz Pilarski, II miejsce zdobył Daniel Spychalski, a I miejsce ex aequo zajęli Dawid i Patryk Krawczyk.
    Organizatorem Turnieju był Samorząd Uczniowski na czele z panią Donatą Warzechą. Za przeprowadzenie turnieju odpowiedzialny był Kamil Kowalski. Gratulujemy zwycięzcom i do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym.
    Kamil Kowalski







    ______________________________________

Dzień Marchewki

    W ramach realizacji projektu Kubusiowi Przyjaciele Natury 28 lutego w naszym oddziale przedszkolnym odbył się „Dzień Marchewki”. W tym dniu kolorem dominujący w tej klasie był kolor pomarańczowy. W czasie trwania zajęć dzieci dowiedziały się, skąd pochodzi marchewka, jakie są jej zdrowotne właściwości dla naszego organizmu oraz jakie potrawy można przyrządzić z marchewki. Dzień zakończył się wspólnym przyrządzeniem soku marchewkowo-jabłkowego, który bardzo smakował przedszkolakom i dał im dużo energii do dalszej zabawy. Po tak dużej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie nasze przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.
    Ten piątkowy dzień był inny od wszystkich – marchewkowy.





    ______________________________________

XVI Konkurs Ortograficzny „MISTRZ ORTOGRAFII” - eliminacje międzyszkolne

    27 lutego nasza szkoła wzięła udział w eliminacjach międzyszkolnych Konkursu Ortograficznego „MISTRZ ORTOGRAFII”, mających miejsce w Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim. Wśród 118 uczniów z 41 szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu ostrowskiego znalazła się uczennica klasy V z naszej placówki – Julia Pawłowska.
    Julia rozwiązywała test ortograficzno – interpunkcyjny. Jego recenzentem był profesor Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego w Warszawie.
    Do finału zakwalifikowało się tylko 10 uczniów. Nasza uczennica spisała się dzielnie, pracowała wytrwale. Była blisko finału.
    W finale konkursu znalazły się: Amelia Matysiak uczennica klasy 3 szkoły podstawowej oraz Helena Walasz z klasy III gimnazjum. Gratulujemy!



    ______________________________________

Lekcja języka polskiego w terenie

    26 lutego klasy 4-6 wraz z opiekunami (p. Dorotą Szmaj – organizatorem wyjazdu, p. Justyną Kaczmarek, p. Pawłem Błaszczykiem) wyjechały na wycieczkę polonistyczną. Była to wyjątkowa lekcja języka polskiego w terenie!
    W planie wyjazdu uwzględniono spektakl pt. „Błękitny ptak” w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, pobyt w redakcji „Gazety Ostrowskiej” oraz pizzerię.
    „Błękitny ptak”, dramat belgijskiego noblisty Maurice'a Maeterlincka, zabrał wycieczkowiczów w podróż - wędrowali w świecie dziecięcych nadziei i lęków, podejmując trud opisania i poukładania fragmentów uczuć, marzeń składających się na świat młodego człowieka. Spektakl był interesujący. Oglądających urzekły baśniowa scenografia i kostiumy, a bliskie spotkania z aktorami (nasi uczniowie zajmowali rzędy znajdujące się najbliżej sceny) wywarły na nich niesamowite wrażenie.
    Spotkanie w redakcji „Gazety Ostrowskiej” również zafascynowało uczestników wyjazdu. Spotkali się z Redaktorem Naczelnym pisma. Pan Jarosław Wardawy urzekł ich swymi opowieściami i obdarował upominkami, za co serdecznie dziękujemy! Na stronie internetowej gazety widnieje zapis: „Wycieczki szkolne odwiedzają nas dość często, ale trudno było sobie nam przypomnieć aż tak liczną grupę. Mimo to, dzieci, którymi opiekowały się dwie panie: Dorota Szmaj i Justyna Kaczmarek oraz Paweł Błaszczyk, zachowywały się bardzo grzecznie i były bardzo aktywne.” To miłe! Pięknie dziękujemy za umożliwienie nam pobytu w Redakcji i wzbogacenie naszej osobowości! Miło było u Państwa gościć!
    Ogromna wiedza i niezapomniane wrażenia na pewno pozostaną w pamięci uczestników wycieczki.







    ______________________________________

Wyjątkowe chwile z Instruktorami z Ukrainy
Taniec - to jest to!

    W dniach 19-21 lutego 2014 roku ŁZY FENIKSA już po raz drugi uczestniczyły w warsztatach tanecznych. Prowadzili je instruktorzy z Ukrainy Mariya Shcherbatyuk i Ruslan Chorohol. Nasi Goście próbowali ponownie odnaleźć się w aktualnych działaniach Łez Feniksa i kolejny raz zrobili to doskonale!
    Uczniowie pod okiem Instruktorów pracowali w trzech grupach. Wiele się nauczyli, a dodatkowo odżyły wspomnienia z ubiegłego roku, nawiązały się bliższe więzi z naszymi Gośćmi. Nad sprawnym przebiegiem zajęć czuwała p. Dorota Szmaj.
    Na zakończenie – podziękowania, wymiana adresów i pożegnania. Dodatkowo gościliśmy Telewizję! To rzeczywiście były wyjątkowe chwile! Poniższe fotografie są tego potwierdzeniem…













    ______________________________________

Lekcja otwarta dla rodziców

    Dbaj o zdrowie - to temat lekcji otwartej w klasie pierwszej szkoły podstawowej, która odbyła się 20 lutego 2014r. Zaproszeni zostali na nią rodzice uczniów.
    Mieli oni okazję zaobserwować, jakimi metodami pracy pracuje się na lekcji, uwzględniając dzieci 6- i 7-letnie.
    Atrakcją było zaangażowanie rodziców w tok lekcji. Dzieci żywo reagowały na swoich rodziców, którzy na moment przenieśli się w lata swojej młodości.
    Lekcję poprowadziła wychowawczyni klasy - p. Ilona Kruk. Słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy przyjęli zaproszenie i tym samym dowiedli dobrej współpracy ze szkołą.



    ______________________________________

Podsumowanie projektu „Gwiazdka dla Afryki”

    W lutym w naszej szkole zakończył się projekt edukacyjno-pomocowy „Gwiazdka dla Afryki”, w ramach którego uczniowie przygotowywali symboliczne prezenty dla dzieci z Sierra Leone. Upominki te były wystawione na kiermaszu podczas wywiadówek. Wtedy to wszystkie chętne osoby mogły wesprzeć działania pomocowe poprzez przekazanie darowizny. Kolejny raz rodzice nie zawiedli! Akcja była kontynuowana również podczas szkolnej uroczystości Dnia Babci i Dziadka. Tutaj z kolei szczodrze wspomógł nas Wójt Gminy Przygodzice pan Krzysztof Rasiak. Udało nam się zebrać 674,10 zł. Kwota ta została przekazana na specjalne konto UNICEF dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Sierra Leone.
    Działania projektowe były koordynowane przez Szkolny Klub UNICEF oraz Szkolny Klub Wolontariatu.
    Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję!





    ______________________________________

Realizacja programu edukacyjnego „OWOCE W SZKOLE”

    Program „OWOCE W SZKOLE” skierowany jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. To właśnie dziewczęta i chłopcy z klas I-III SP otrzymują w szkole owoce, warzywa i smaczne soki. A wszystko to w trosce o zdrowie.
    Celem programu „OWOCE W SZKOLE” jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.
    Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. W ramach programu „OWOCE W SZKOLE” dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe:
    - świeże owoce – jabłka, gruszki,
    - świeże warzywa – marchew, papryka słodka, rzodkiewki,
    - soki owocowe, warzywne oraz owocowo- warzywne.
    Nasza szkoła przystąpiła do tego programu kolejny raz. Dzieci otrzymują dwa razy w tygodniu porcje owocowo-warzywne. Dzieci zawsze z niecierpliwością czekają na ten moment. Program „OWOCE W SZKOLE” finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.



    ______________________________________

Ferie zimowe

    W czasie ferii zimowych w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia, w tym dla dla uczniów klas 0-3.
    W pierwszy piątek ferii 7 lutego odbyły się warsztaty plastyczne. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród przybyłych dzieci. Podczas zajęć dzieci miały możliwość rozwijać swoje umiejętności artystyczne poprzez wykonywanie prac plastycznych różnymi technikami. Uczniowie wykazali się ogromnym talentem, chętnie słuchali uwag, dzięki czemu powstały piękne dzieła plastyczne.
    W drugim tygodniu ferii 11 lutego została zorganizowana wycieczka do ostrowskiego kina Komeda. Dzieci uczestniczyły w projekcji filmu animowanego pt. „Robaczki z Zaginionej Doliny”. Wspaniała trójwymiarowa bajka swoją fabułą i akcją przeniosła widzów w niesamowite miejsca, wywierając na nich ogromne wrażenie. W drodze powrotnej z kina, dzieci zatrzymały się w restauracji w McDonald's.
    Warto tu wspomnieć o działaniach skupionych wokół hasła: FERIE NA SPORTOWO.
    Atrakcją ferii były zajęcia prowadzone na basenie, ale nie tylko. 3, 7 i 14 lutego rozegrano też mecze piłki nożnej oraz siatkowej.
    Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Warto więc o nich wspominać.











    ______________________________________

Pomoc dla zwierzaków ze schroniska

    "Coś na ząb dla pieska i kotka"- to hasło kończącej się akcji zbierania żywności dla zwierzaków ze schroniska w Wysocku Wielkim.
    Kolejny juz raz klasa pierwsza z wychowawcą p. Iloną Kruk pokazała, że ma wielkie serce.
    Wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki serdecznie dziękujemy.





    ______________________________________



Więcej wiadomości znajduje się w ARCHIWUM.