Projekt „Wielkanoc bez tajemnic” to zadanie zrealizowane dzięki pozyskanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Dębnica środkom finansowym z funduszy Gminy Przygodzice. Nad realizacją projektu czuwały p. Natalia Lubońska i p. Małgorzata Wilczyńska. Projekt obejmował 18 uczniów klasy 1 i 20 uczniów klasy 2 Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Dębnicy. Uczniowie uczestniczyli w różnych działaniach, podczas których zapoznali się bliżej z tradycją Świąt Wielkanocnych.
W ramach realizacji projektu odbyło się sześć działań związanych z tradycjami wielkanocnymi. Pierwszym wyzwaniem były wielkanocne warsztaty rękodzieła, które dały uczniom niepowtarzalną możliwość twórczego przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy. Podczas spotkania uczniowie poznali tradycję zdobienia wielkanocnych jaj. Dwugodzinne warsztaty przeprowadzone przez wykwalifikowanego plastyka panią Martę Gruszczyńską, dały możliwość każdemu dziecku wykonania własnej pisanki wielkanocnej metodą decoupage.
Kolejnym zadaniem uczestników projektu była wycieczka do Folwarku Jeździeckiego „Jurand” w Przygodziczkach. Podczas wizyty uczniowie wzięli udział w zajęciach, których celem było poznanie wielkopolskich tradycji i obrzędów wielkanocnych. Dodatkową atrakcją był udział w poszukiwaniu wielkanocnych jajek w ogrodzie folwarku. Zajęcia poprowadziła Pani Agata Niedzielska, wykwalifikowany choreograf tańca.
Trzecim działaniem była realizacja warsztatów florystycznych, które miały na celu przybliżenie tradycji powstawania palm wielkanocnych. Warsztaty odbyły się przed Niedzielą Palmową. Podczas zajęć pod okiem doświadczonej florystyki pani Marzeny Sójki uczniowie samodzielnie stworzyli swoją niepowtarzalną palmę.
W pierwszym dniu Wielkiego Tygodnia dla uczestników projektu był okazją do stworzenia własnego baranka z masła. Warsztaty odbyły się dzięki pomocy i zaangażowaniu pani Sołtys Wiesławy Zawady oraz Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębnicy, które w przystępny i zrozumiały sposób przybliżyły uczniom proces powstawania baranka z masła. Powstałe wytwory dzieci trafiły do koszyczka wielkanocnego.
W ramach ewaluacji osiągnięć zakładanych celów uczniowie biorący udział w projekcie zaprezentowali przedstawienie teatralne dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Recytowały wiersze i śpiewały piosenki o tematyce wielkanocnej, przypomniały także zwyczaje związane z tymi świętami: malowanie pisanek, śmigus-dyngus.
Ostatnim zadaniem projektu były podchody w poszukiwaniu wielkanocnych koszyczków. Miłym gościem tego dnia był wielkanocny zając. W tym dniu każde dziecko na podsumowanie projektu oprócz koszyczka ze słodkościami otrzymało książkę o tematyce wielkanocnej.
Poniżej można zobaczyć fotorelację z przebiegu realizacji projektu. Zapraszamy!