We wrześniu grupa przyrodników wraz z rodzicami brała udział w rajdzie rowerowym do Antonina. Uczestniczyliśmy w 62. Ogólnopolskim Rajdzie „Jesień Chopinowska”. Poznawaliśmy walory turystyczno- krajoznawcze naszego regionu i czynnie wypoczywaliśmy w niedzielny, ciepły dzień. Zabawy i zadnia konkursowe, w których braliśmy udział zostały nagrodzone piłkami do gry w siatkówkę. Opiekunem wydarzenia była pani Jolanta Pawłowska. Dziękujemy pani Ilonie Kruk, pani Małgorzacie Wilczyńskiej oraz pani Marii Kędzierskiej- Jachimek za opiekę nad uczniami.
Kolejne wydarzenie we wrześniu to niezwykłe spotkanie z ciekawym człowiekiem – pan Daniel Stasiak – astronom. W ramach szkolnego, matematyczno-przyrodniczego projektu pt: „Wstrzymał Słońce, Ruszył Ziemię”, ponad 40 osobowa grupa uczniów wraz z rodzicami uczestniczyła w nocnej obserwacji nieba pt: Idziemy na Księżyc. Obserwowaliśmy Księżyc oraz planetę Saturn przez szkolne teleskopy otrzymane z projektu „Nowoczesna edukacja w szkołach gminy Przygodzice”. Pan Daniel również udostępnił własny sprzęt do obserwacji rozgwieżdżonego nieba. To był wyjątkowy wieczór i dobrze spędzony czas. Organizatorem wydarzenia była pani Jolanta Pawłowska wraz z zespołem matematyczno-przyrodniczym – panie: Krystyna Chudy, Daniela Guzikowska, Agnieszka Kubis-Grzegorowska oraz Maria Kędzierska-Jachimek.
Dużą popularnością wśród uczniów cieszy się udział w pokazie doświadczeń przyrodniczych prowadzonych przez pana Mateusza Łuckiego – pasjonat i nauczyciel przedmiotów przyrodniczych. W dziewiątej edycji przeprowadzanej w październiku na sali gimnastycznej uczniowie klas 4-7 obserwowali i brali udział w wykonywaniu doświadczeń: z ciekłym azotem, a „płonącą rękę” Klaudii z klasy 6 wszyscy zapamiętają na długo. Doświadczenia z butanem uświadomiły dzieciom jak zachować się w obecności ulatającego się gazu i do czego brak wiedzy może doprowadzić. Duża atrakcją okazał się lewitujący krążek – czyli nadprzewodnik krążący nad torem z magnesów przy użyciu ciekłego azotu. Doświadczenia wywarły na młodzieży spore wrażenia. Organizatorem pokazu była pani Jolanta Pawłowska.
Rita Fluder, Emilia Kupczyk, Julia Wczesna oraz Amelia Wojtasik – uczennice klasy 7a postanowiły zmierzyć się z biologią w etapie szkolnym Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego, którego temat wiodący brzmiał: Człowiek w świecie organizmów żywych. Test obejmował treści biologiczne z klasy 5 i 6 oraz dodatkowe informacje biologiczne z repetytorium wykraczające poza podstawę programową. Gratulujemy próby podjęcia wyzwania biologicznego. Blisko zwycięstwa była Emilka Kupczyk. Przygotowaniem dziewczyn do konkursy zajęła się pani Jolanta Pawłowska.
Próbę sprawdzenia się z wiedzy geograficznej podjął Nikodem Bartkowiak z klasy 7b. Etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego odbył się w 23 października w naszej szkole. Również gratulujemy. Test nie należał do łatwych, ale poruszał ważny temat związany z klimatem na planecie Ziemia: Globalne ocieplenie. Przygotowaniem Nikodema do konkursu zajęła się pani Jolanta Pawłowska.